Vijesti 05.04.2024.

Važnost laboratorijske dijagnostike kod karcinoma debelog crijeva

ČITANJE: 2 minute

Kolorektalni karcinom (karcinom debelog crijeva) jedan je od najčešćih tipova raka koji pogađa i muškarce i žene širom svijeta. Uprkos svojoj rasprostranjenosti, rano otkrivanje kroz laboratorijsku dijagnostiku može značajno poboljšati stope preživljavanja, čineći svijest i pristup alatima za skrining važnijim nego ikad.

U ovom tekstu ćemo se pozabaviti ključnom ulogom laboratorijske dijagnostike u borbi protiv kolorektalnog raka i tekućim napretkom u ovoj oblasti.

Kolorektalni karcinom nastaje unutar debelog crijeva ili rektuma, sastavnih komponenti digestivnog trakta. Ovaj malignitet često počinje kao polipi, koji su mali, benigni skupovi ćelija koje oblažu unutrašnjost debelog crijeva. Ne napreduju svi polipi u rak, ali transformacija određenih vrsta u maligne forme naglašava podmuklu prirodu bolesti.

Posljedice kolorektalnog karcinoma su duboke, rangiraju se kao treći najdijagnostikovaniji rak i drugi vodeći uzrok smrtnih slučajeva povezanih sa rakom. Takve statistike naglašavaju značajan teret koji ova bolest stavlja na pojedince i zdravstvene sisteme.

Međutim, vrijedi napomenuti da kolorektalni karcinom predstavlja jedan od maligniteta koji se mogu spriječiti. Kroz efikasne metode skrininga, mnogi slučajevi se mogu identifikovati i liječiti u početnoj fazi, značajno poboljšavajući prognozu.

Laboratorijska dijagnostika služi kao kamen temeljac u borbi protiv kolorektalnog karcinoma, pružajući suštinske uvide koji usmjeravaju otkrivanje, dijagnozu i strategije liječenja ove bolesti.

Među najvažnijim testovima su testovi fekalne okultne krvi (FOBT). Ovi neinvazivni skrininzi mogu signalizirati potrebu za daljom istragom, što često dovodi do kolonoskopije. Tokom kolonoskopije, biopsije se prikupljaju i potom analiziraju u laboratorijskim uslovima kako bi se potvrdilo prisustvo, tip i stadijum raka, ako je prisutan. Ova detaljna analiza uzoraka tkiva je od vitalnog značaja, jer daje informacije o pristupu liječenju, uključujući potrebu za operacijom, hemoterapijom ili terapijom zračenjem.

Tumorski markeri u krvi takođe igraju važnu ulogu, nudeći uvid u odgovor tijela na rak i progresiju raka. Koristeći ovu laboratorijsku dijagnostiku, zdravstveni radnici mogu otkriti kolorektalni rak u njegovim najranijim fazama, kada je najverovatnije da će liječenje biti uspješno. Kontinuirani razvoj i usavršavanje ovih dijagnostičkih alata naglašava njihovu nezamjenljivu ulogu u efikasnom upravljanju kolorektalnim karcinomom.

Smjernice Svjetske zdravstvene organizacije zalažu se za započinjanje rutinskih pregleda kolorektalnog karcinoma u dobi od 45 godina za one sa prosječnim rizikom.

Dr Sanja Kalamanda Ivanjak, specijalista medicinske biohemije predlaže sljedeći panel za rano otkrivanje raka debelog crijeva:

  • KKS,
  • Fe,
  • Test na okultno krvarenje,
  • CEA,
  • Ca 19.9

Ovaj panel je dostupan u svim Alfalalab Biomedica laboratorijama.