Biznis 05.03.2021.

VEĆINA IMA LOŠIJE REZULTATE: Pandemija se obrušila na bankarski sektor Srpske

ČITANJE: 4 minute

Pandemija korona virusa obrušila se i na bankarski sektor Republike Srpske pa je većina banaka imala znatno lošije rezultate nego godinu ranije.

Najveći gubitak od osam miliona KM prikazala je Addiko banka, ali taj potez bi joj se kasnije mogao značajno isplatiti, jer je radikalno pristupila i izvršila velika rezervisanja za plasirane kredite.

U ovoj banci navode da su na iskazani gubitak u prošloj godini uticala povećana rezervisanja za rizične kredite.

„Uz veoma oprezan pristup rizicima, donijeli smo odluku da povećamo rezervisanja za kreditni rizik na 14,9 miliona KM, dok su u 2019. godini ta rezervisanja iznosila pola miliona KM“, navedeno je u pismu koje je Addiko banka uputila akcionarima.

Povećanje rezervisanja za kreditni rizik zabilježeno je, kažu, dijelom zbog kredita koji su bili pod moratorijumom tokom 2020. godine, a koji bi mogli postati problematični, ali primarno zbog negativnih kretanja makroekonomskih pokazatelja, prije svega BDP-a i stope zaposlenosti.

„Na ovo gledamo kao na jednokratnu rezervaciju, na koju smo se odlučili iz predostrožnosti, zbog potencijalnog negativnog uticaja pandemije Covid – 19, iako je ovakav pristup uslovio da poslovnu godinu, nakon knjiženja rezervisanja završimo sa gubitkom od osam miliona KM“, dodaje se u pismu akcionarima banke.

Ukupna aktiva banke iznosi 962 miliona KM, dok je na kraju prošle godine bila za milion i po veća.

Dobit Unicredit skoro prepolovljena

Daleko lošiji rezultat u prošloj u odnosu na 2019. godinu imala je i Unicredit banka Banjaluka koja je proteklih godina bila među najuspješnijim bankama u Srpskoj. Profit ove banke lani je iznosio 16,2 miliona KM, dok je godinu ranije bio 29,6 miliona KM.

Neto prihodi od kamata smanjeni su im za oko 2,8 miliona KM, a za približno toliko i neto prihodi od naknada i provizija. Ukupni operativni troškovi su im neznatno povećani dok su ti prihodi smanjeni za 5,4 miliona.

Pad dobiti imala je i MF banka i to za oko 1,6 miliona. Ova banka je prošlu godinu završila u plusu od 4,3 miliona KM, a 2019. u plusu od 5,9 miliona maraka.

Aktiva banke iznosila je 586,5 miliona maraka, dok je godinu ranije bila 529,8 miliona KM. Neto prihodi od kamata iznosili su 24 miliona i veći su za oko tri miliona u odnosu na godinu ranije.

U plusu je prošle godine bila i Sberbanka, ali, takođe, manjem nego godinu ranije. Neto dobit ove banke iznosila je 4,1 milion KM i za 2,9 miliona je manja nego godinu ranije.

Prva po rastu dobiti

Nova banka jedina je prošle godine imala rast dobiti za oko pola miliona KM. Novu banku je vodio Srđan Kondić, a od septembra prošle godine dolazi na čelo Addiko banke. Dobit Nove banke u 2020. godini iznosila je 12,6 miliona KM, a ukoliko se dodaju i dobici utvrđeni direktno u kapitalu dobit Nove banke iznosila je 14,8 miliona KM. Nova banka na kraju prošle godine zapošljavala 718 radnika, tri manje nego u 2019. Ukupna aktiva banke iznosila je 2,6 milijardi KM.

Manju dobit nego prošle godine imala je i NLB banka, a direktor banke i član Upravnog odbora Udruženja banaka BiH Radovan Bajić za Capital kaže da je pad dobiti banaka bio očekivan s obzirom na pandemiju korona virusa i probleme koje je donijela preudzećima i građanima.

„Rezultat kod banaka je karakterističan po tome što efekti rezervacija ulaze u dobit, koje mogu biti privremene i nadamo se da povećanje rezervacija nije trajna posljedica pogoršanja bilansa. Bilansi su lošiji zbog toga što su uvedene privremene mjere po odluci Agencije za bankarstvo. Samim tim je bila lošija naplata i manji obim kreditiranja. Najvažnije je da su banke potpuno stabilne, likvidne i da imaju sposobnost daljeg kreditiranja“, kazao je Bajić.

Istakao je da je i NLB banka imala nešto manju dobit prošle godine, ali da su i dalje u plusu.

„U svakom slučaju to je vjerovatno jedan od najboljih rezultata u BiH“, naglasio je Bajić.

Smanjena je i dobit Komercijalne banke i to sa 2,3 miliona na 1,3 miliona KM.

Capital je ranije objavio da su banke u Republici Srpskoj zabilježile drastičan pad profita u prošloj godini te da je na nivou sektora ostvarena neto dobit od 54,5 miliona КM, što je za 42 miliona КM ili čak 44 odsto manje u odnosu na prethodnu godinu, pokazuju preliminarni podaci Agencije za bankarstvo RS.

(SB)