Sport 05.08.2022.

Velež savladao Željezničar, prvi uspjeh Amara Osima u novom klubu

ČITANJE: 2 minute

Fudbaleri Veleža pobijedili su Željezničar rezultatom 3:1 u derbi utakmici 4. kola m.tel Premijer lige. Bila je to prva ovosezonska pobjeda “rođenih”, ali i prvi trijumf Amara Osima na klupi Mostara protiv kluba u kojem je stekao trenersku reputaciju.

Zbog rekonstrukcije terena na stadionu “Rođeni” utakmica je odigrana u Gabeli, po nesnosnoj vrućini iznad 35 stepeni Celzijusovih.

Uvodna utakmica pripala je Željezničaru, koji je već u 8. minuti mogao povesti. Gasal je bio sam pred golom Bogdanovića, ali je nesebično pokušao dodati Haračiću, a odbrana Veleža to je izblokirala.

Samo tri minuta kasnije na drugoj strani je centrirao Anđušić, lopta je u neobičnom luku otišla preko golmana Muftića i pogodila stativu, a u nastavku napada Siamija nije mogao da ugura loptu u gol.

Željo je bio aktivniji u prvih pola sata, ali se onda Velež probudio i poveo u 35. minuti. Pršeš je maestralno prošao do Dejanovića, koji je provukao između štopera Željezničara, nakon čega je rutinski pogodio za vodstvo od 1:0.

Domaćini su do kraja prvog poluvremena bili bolji rival, a u samom finišu u 44. minuti mogli su i duplirati vodstvo. Pavić je sjajno šutirao sa 20-ak metara, ali je prečka spasila Plave i na poluvremenu je bilo 1:0.

Drugi dio počeo je fenomenalno za Željezničar. Već u 48. minuti gosti su izjednačili preko Štilića, koji je nakon centaršuta Malića ostao sam i iz blizine provjerio Bogdanovića za 1:1.

Velež se nije pokolebao nakon primljenog gola i krenuo je na drugi gol, te je u nekoliko navrata opasno zaprijetio. U 53. minutu Dejanović je dodao do rezerviste Pantelića, koji je šutirao iz ugla, ali je lopta otišla pored gola.

Isti igrač je prijetio šest minuta kasnije kada je primio loptu i šutirao sa oko 10 metara, ali je Muftić odbranio.

Konačno, u 71. minuti Mostarci su postigli gol. Pavić je sjajno probio po lijevoj strani i ubacio u šesnaesterac, a Andđušić je u punom naletu šutirao glavom sa 13-14 metara i postigao fenomenalan pogodak za 2:1.

Željo do kraja nije imao snage da ozbiljnije ugrozi gol formalnog domaćina, a Velež je u 90. minuti preko Haskića potvrdio pobjedu Rođenih za konačnih 3:1.

Velež će u narednom kolu ugostiti Leotar, dok Željezničar na svom terenu dočekuje Tuzla City, prenosi Klix.

Oznake: FK Velež