Politika 06.09.2022.

Vidović: Srpskoj potrebno više samostalnosti

ČITANJE: 4 minute

Ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović izjavila je danas u Prijedoru da bi Republika Srpska bila blizu Švajcarskoj da ima malo više samostalnosti.

“Nadam se mlade generacije raditi na tome”, poručila je Vidovićeva na panel- diskusiji “Zašto investirati u Srpsku” u okviru međunarodne konferencije “Invest Srpska 2022”.

Ona je naglasila da Republika Srpska, bez obzira na skroman budžet, najveću pažnju posvećuje javnim radovima – putevima, školstvu i zdravstvu.

“Sigurna sam da ćemo imati mnogo više investicija nego sad bez obzira na ograničenja iz Sarajeva. Nismo idealni i ove anomalije koja imamo eliminisaćemo, a bićemo prepoznatljivi na Balkanu i u Evropi”, rekla je Vidovićeva i dodala da očekuje da investicije dostignu 25 odsto bruto društvenog proizvoda.

Ona je podsjetila da su smanjene poreske obaveze, da ima mnogo raznih vrsta podsticaja, te da je povećan prihod posljedica ne samo inlfacije nego i privrednih aktivnosti.

“Ja bih svim investitorima predložila da ulažu u Republiku Srpsku. Jeste investicija rizik, ali ako se sagleda ambijent, imamo posebne resurse koji su vrlo značajni i vrlo atraktivni, a to je u prvom redu energija – hidro, vjetro i solarna, te drvoprerada i metalska industrija”, kaže Vidovićeva.

Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić rekao je da je do sada u energetiku do sada investirano više od tri milijarde KM, te da su doneseni zakoni o električnoj energiji i o obnovljivim izvorima energije koji su, takođe, otvorili prostor za investicije.

“Ono što stvara teškoće su administrativne procedure koje moraju proći investitori, a one su veoma, veoma spore. Investitori na postavljaju pitanja o tome i traže da reagujemo i mi moramo ubrzati procedure i moramo biti drugačiji i biti spremni na bržu reakciju prema svakom zahtjevu investitora”, poručio je Đokić.

On je istakao da je opredjeljenje Vlade da “Elektroprivreda Republike Srpske” /ERS/ bude najveći investitor što će dovesti do energetske nezavisnosti i održivosti, a da je to izvodivo u kombinaciji sa državom odnosno da ERS to ne može sama.

“Cijena struje će se vjerovatno stabilizovati, ali će biti viša nego prije početka krize. Mi sad imao zahtjeve za oko 1.000 megavata investicija u obnovljive izvore i predstoji nam kompleksan posao uređivanja procedura za izbor investitora”, dodao je Đokić.

Ministar privrede i preduzetništva u Vladi Republike Srpske Vjekoslav Petričević rekao je da su najpropulzivnije grane za investicije metalska, drvna i IT industrija, a da Republika Srpska kroz podršku i obnavljanje svojih potencijala generiše dalja ulaganja.

On je podsjetio da se zakonskim izmjenama Srpska odrekla 33 miliona KM smanjenjem ili ukidanjem dažbina u korist privrede i povećanja plata radnika u realnom sektoru, što je dovelo i do povećanja novih radnih mjesta, a da su podsticaji za nabavku opreme doveli do veće konkurentnosti privrede.

Direktor Poreske uprave Republike Srpske Goran Maričić rekao je da su sa aspekta konkurentnosti poreskog sistema poreske stope najniže u okruženju.

“Shvatili smo da je digitalizacija trend i krenuli smo u to da bismo pojednostavili i ubrzali procedure, ali i povećali disciplinu plaćanja poreza”, istakao je Maričić i najavio niz zakonskih i podzakonskih akata radi smanjenja poreske nediscipline odnosno stvaranja okruženja lojalne konkurencije.

Zoran Vuković iz ERS pozvao je građane da štede struju.

“Apelujme da se štedi struja, jer svaki ušteđeni kilovat mi možemo prodati dalje po tržišnoj cijeni, a iz tog novca dalje ulagati u sisteem i time osigurati snadbijevanje za buduće decenije”, rekao je Vuković.

On je pojasnio da su se sa globalnom energetskom krizom smanjili i pritisci za dekarbonizaciju koja je moguća samo ako se ima energetska sigurnost.

“Osim toga, Evropa u karbonizaciji učestvuje sa 22 odsto, BiH zanemarivih 0,07 odsto”, dodao je Vuković.

Predsjednik Savjeta stranih investitora Područne privredne komore Banjaluka Edin Dacić rekao je da je potrebno smanjiti poreska opterećenja i ići u reformu obrazovanja ka dualnom kako bi mladi ljudi što prije mogli ući na tržište rada.

Konferencija “Invest Srpska 2022” okupila je oko 200 učesnika, te gostiju iz Rusije, Austrije, Grčke, Slovenije, Srbije i drugih zemalja koji će o aktuelnim ekonomskim izazovima razgovarati kroz sedam panela danas i sutra u Prijedoru.

(Srna)

Oznake: Zora Vidović