Više stotina traktora okupiralo Pariz (VIDEO)

Poljoprivrednici su stigli u Pariz sa više stotina traktora da osude restrikcije za upotrebu pesticida i nametanje drugih obaveza koje opterećuju taj sektor.
Očekuje se da će gotovo 500 traktora i više od 2.000 poljoprivrednika proći jugozapadnim dijelom Pariza do centra, javio je prvi poljoprivredni sindikat FNSEA.
👍Waouh! Impressive demonstration by 🇫🇷 #sugar #beet #growers & farmers in Paris, around 800 tractors gathered in "Les Invalides" to:
✅explain their urgent need &
❌condemn excess of regulations!@FnseaGBP @CGB_FR #LaBetteraveEnDanger #sauvetonpaysan @SanderFranck @_MissBetter pic.twitter.com/yqAGiXxHT4— C.I.B.E. (@SugarBeetEurope) February 8, 2023
Protest je pokrenut zbog odluke francuske vlade od 23. januara da ne dozvoli upotrebu neonikotinoida, insekticida koji se smatraju opasnim za pčele, pri uzgajanju šećerne repe, poslije odluke Suda pravde Evropske unije koji se protivi svakom izuzeću od zabrane EU.
Neonikotinoidi zabranjeni su od 2018. godine, ali već dvije godine je za to važilo izuzeće te su mogli da se koriste preventivno pri sađenju šećerne repe.
Hundreds of tractors in front of the Invalides in Paris, to protest against the accumulation of French and European constraints. It has been three years since farmers took to the streets. @eaAgriFood @EURACTIV_FR pic.twitter.com/TkFOxuse8P
— Hugo Struna (@hugostruna) February 8, 2023
Poljoprivrednik i sindikalni aktivista Damijen Grefin izjavio je da kao korisnik tih pesticida nema utisak da truje svijet i da će ovim ritmom poljoprivreda nestati. Pomenuo je zabranu insekticida fosmeta, koji ugrožava uzgajanje trešanja, ili narednu zabranu pesticida za endivije.
“Hoćemo da pokažemo vladi da ne može da zabrani sredstva za proizvodnju bez alternative”, dodao je drugi poljoprivrednik.
Treći sindikat iz tog sektora, Seljački savez, nije se pridružio protestu i u saopštenju osudio sve one koji odbijaju svaki ekološki napredak.
Nevladina ekološka organizacija Buduće generacije podsjetila je da su neonikotinoidi otrovniji od “tužno čuvenog insekticida DDT-ija”, zabranjenog tokom sedamdesetih i ukazala da se radi o praksi poljoprivrednika iz šezdesetih, a ne dvije hiljade dvadesetih.
(Agencije)