Politika 20.10.2021.

Višković: Srpska prvo ide u sfere odbrane, tužilaštva i oporezivanja

ČITANJE: 5 minuta

Premijer Republike Srpske Radovan Višković izjavio je danas da Vlada Srpske u procesu vraćanja prenesenih nadležnosti ne želi napraviti nijedan problem bilo kome, te istakao da Republika Srpska prvo ide u sferu odbrane, sudstva, tužilaštva i, uslovno rečeno, oporezivanja.

Višković je naglasio da je sve što se radi zagarantovano Dejtonskim sporazumom, Ustavom BiH i Ustavom Republike Srpske.

“Ne bi bilo korektno da u ovom trenutku kažem koji je to broj zakona koji se priprema. Mi nećemo u prvoj etapi ići sa zakonskim rješenjima za sve prenesene nadležnosti, nego ćemo ići seletivno i sukcesivno sa onim zakonskim rješenjima koja u datom momentu treba da rješavaju određenu oblast”, rekao je Višković novinarima u Banjaluci.

Višković je naveo da Vlada ne želi da radi bilo šta što nije ustavna kategorija.

“Nećemo proizvesti nikakve posljedice jer radimo sve po Ustavu i zakonima, da nikome u BiH ne napravimo štetu. Svo ovo vrijeme pokušavamo da privolimo one koji se zalažu za BiH da sjednemo i da se dogovorimo o budućnosti BiH”, naglasio je Višković.

Prema njegovim riječima, to traje nekoliko mjeseci i niko se nije odazvao, ali sve vrijeme rade na štetu Republike Srpske.

“Zar posljednja odluka Ustavnog sud BiH, vezano za šume, nije udar na ekonomiju Republike Srpske i na samu Republiku Srpsku? Najveći privredni i ekonomski rast u posljednjih godinu i po imaju drvoprerađivači. Sada neko treba da nam otme tu imovinu, da je prenese na nivo BiH i da sutra upravlja sa našom sirovinom. Izvinite, kap je prelila čašu”, poručio je Višković.

On je istakao da Republika Srpska ništa ne radi iz hira.

“Uzmete poljoprivredno zemljište, sad hoćete šume, pa su onda na redu vjerovatno vode, dok nam ne ukinete i naziv Republike Srpske. I šta mi onda ovdje radimo i čekamo?!”, pita Višković.

Predsjednik Vlade Republike Srpske kaže da je osnovni postulat demokratije i postojanja uređene državne zajednice ustav i pridržavanje ustavnih odrednica.

“Mi ne tražimo nijedno slovo, nijedan zarez koji ne piše u Ustavu. Te priče kako smo mi neki secesionisti, apsolutno nisu tačne. Došli smo do nonsensa u BiH da se jedino Republika Srpska bori za ustavnu i dejtonsku BiH, a svi oni koji se kunu u to rade suprotno”, istakao je Višković.

On je naveo da Republika Srpska trpi posljedice takvog odnosa svih 20 i nešto godina, te da to nabolje znaju privrednici.

“Zar nije posledica to što smo tri puta pokušali putem Savjeta ministara da zaštitmo domaću proizvodnju? Sva tri puta naša inicijativa, koja nije inicijativa premijera, srpskog člana Predsjedništva, predsjednika Republike ili Narodne skupštine, nego privrede, naišla je na zid”, podsjetio je Višković.

Višković je ukazao i na problem snabdijevanja sirovinom drvoprerađivača u Srpskoj, jer u “Šumama Srpske” nema dovoljno izvođača, koji pripremaju sirovinu da bi drvoprerađivači mogli više da rade.

“Onda Vlada uputi Upravi za indirektno oporezivanje i Savjetu ministara da se izmijeni Zakon o akcizama i da se omogući da izvođači radova u šumama budu oslobođeni od akcize za puteve, što je sasvim logično, i ponovo naiđemo na zid. Zar to nije problem funkcionisanja BiH?”, upitao je Višković.

Podrška realnom sektoru u fokusu Vlade Srpske

Premijer Republike Srpske Radovan Višković ukazao je na značaj realnog sektora za razvoj privrede i ekonomije Srpske, te istakao da je podrška ovom sektoru sve više u fokusu interesovanja Vlade Srpske.

Višković je napomenuo da je pomoć Vlade Republike Srpske realnom sektoru višestruka, te da se ne odnosi samo na novčani dio, već i na podršku rješavanju problema koji se javljaju u ovom sektoru.

“Sve te naše aktivnosti proizilaze iz saradnje sa Privrednom komorom Republike Srpske, sa kojom smo imali sastanak prije nekoliko dana, kao i sa Unijom udruženja poslodavaca, sa čijim predstavnicima ćemo se sastati sutra”, rekao je Višković novinarima u Banjaluci.

Višković, koji je danas prisustvovao potpisivanju ugovora o dodjeli podsticajnih sredstava za direktna ulaganja privrednih subjekata, rekao da je Vlada odlučila da podrži sve privrednike koji ispunjavaju uslove za dodjelu podsticaja.

“Svih 207 privrednih subjekata, sa blizu 20.000 radnika, dobili su podsticaje koji su budžetom bili planirani u iznosu od četiri miliona KM, ali smo u rebalansu budžeta odobrili sedam miliona KM, kako bismo ispratili veći broj zahtjeva od predviđenih”, kaže Višković.

On je naveo da su privrednici uložili 64 miliona KM svojih sredstava, te da mu je želja da to u narednom periodu bude znatno više, a da će Vlada uložiti napore da sa svoje strane to povećanje isprati.

“Sve ono što radimo sa našim ljudima iz realnog sektora daje rezultate, te imamo značajno veće stope izvoza nego uvoza”, rekao je Višković.

On je izrazio zadovoljstvo i što je na današnji dan evidentirano 330 više zaposlenih radnika u realnom sektoru u odnosu na 31. decembar prošle godine, ističući da to ukazuje da se povećava zaposlenost, kao i izvoz, koji je za devet mjeseci u Srpskoj rastao za 30 odsto, a uvoz za oko 20 odsto.

(Srna, E.M)