Politika 16.10.2023.

Višković: Srpska se zalaže da poštovanje Dejtona

ČITANJE: 4 minute

Premijer Republike Srpske Radovan Višković je rekao da se Srpska u prvom redu zalaže za poštovanje Dejtonskog sporazuma.

Višković je istakao da za Republiku Srpsku nije prioritet otcjepljenje od BiH ili pripajanje Srbiji, te da se na taj korak Srpska može odlučiti samo ako se njena pozicija i mišljenje ne budu poštovali.

“Jedino i najvažnije što tražimo je poštovanje Ustava i Dejtonskog sporazuma. Zbog toga sada ne govorimo o otcjepljenju ili pripajanju, sve su to pitanja budućeg razvoja događaja. Do toga može nikada da i ne dođe, a može i da se desi vrlo brzo”, rekao je Višković za ruski list “Izvestija”.

On je na konstantaciju da Banjaluka za sada ne razmatra mogućnost pripajanja Republike Srpske Srbiji, rekao da možda neko i razmišlja o tom koraku, ali da želi da još jednom podvuče da se Srpska ne bavi tim pitanjem.

Na pitanje da li rukovodstvo Republike Srpske razmatra realnu mogućnost da u bliskoj budućnosti sprovede glasanje o nezavisnosti Srpske i odvajanju od BiH, Višković je rekao da je to čisto političko pitanje i da se Srpska u prvom redu zalaže za poštovanje Dejtonskog sporazuma.

“Mi uvijek ponavljamo da ako se bude poštovao Dejtonski sporazum, Ustav, onda BiH može da postoji u tom obliku kako je zapisano 1995. godine”, istakao je on.

Nažalost, dodao je on, u Sarajevu sada preovladava raspoloženje i česti pokušaji da se oduzme što više nadležnosti od Republike Srpske i prenese na nivo BiH, u cilju stvaranja unitarne države, gdje bi dominirali Bošnjaci, i upravo to je i razlog za izjave o sprovođenju referenduma o nezavisnosti Srpske.

On je podsjetio da u skladu sa Dejtonskim sporazumom sva imovina pripada entitetima i subjektima, ali da nelegitimni Kristijan Šmit predlaže da se sva imovina prenese na BiH i potom dijeli između entiteta, ali da o tome Republika Srpska ne želi ni da priča.

Višković napominje da, prema Dejtonu, 49 odsto imovine pripada samo Republici Srpskoj, te da predsjednik Srpske Milorad Dodik upozorava da ako se donese zakon o imovini, odmah će se sastati parlament Srpske i donijeti odluku o samostalnosti Republike Srpske.

“To ne znači da mi to želimo. To će jednostavno biti naš odgovor na nezakonitu odluku nelegitimnog visokog predstavnika”, rekao je Višković.

Kada je riječ o perspektivi stupanja BiH u EU i NATO, Višković je rekao da se Srpska kreće u pravcu evrointegracija, ali ne po svaku cijenu.

“Idući tim putem, mi nemamo namjeru da gubimo bilo koji dio našeg suvereniteta, kršeći Dejtonski sporazum. Mi ne mislimo da je to brz proces. Idemo u datom pravcu, ali bez bilo kakvih velikih očekivanja. Ne vidimo brz napredak po ovom pitanju, pa razmišljamo o minimalnom periodu od deset godina. Trenutno imamo važnija pitanja za rješavanje”, rekao je Višković.

On je dodao da zvaničnici Srpske na svakom sastanku sa zvaničnicima EU potvrđuju svoje namjere da o pridruživanju, ali ne prihvataju nikakve uslove koji bi na bilo koji način umanjili Srpsku.

Što se tiče NATO-a, Višković je rekao da bi FBiH u taj savez stupila odmah sutra, ali što se tiče Republike Srpske, ona to čak i ne razmatra.

“Naša pozicija je jasna da o tome ne može biti ni riječi. Prema odredbama koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske, po ovom pitanju pratićemo stav Srbije. Sve dok Srbija ostane neutralna, i mi ćemo se takođe držati te pozicije”, istakao je Višković.

U slučaju da bi BiH bilo predloženo da se pridruži antiruskim sankcijama u zamjenu za ulazak u EU, Višković je rekao da bi se u tom slučaju Sarajevo vjerovatno saglasilo, ali Republika Srpska apsolutno ne.

“Ovdje ne može biti nikakvih ustupaka. Ali, ja govorim o poziciji vlasti koja je sada na čelu Republike Sropske. Možda će u nekom momentu na vlasti doći neki drugi ljudi sa drugačijim mišljenjem”, dodao je Višković.