Politika 29.12.2023.

VIŠKOVIĆ za Banjaluka.net: Za institucije i zvaničnike Srpske prevashodni cilj je mir VIDEO

ČITANJE: 9 minuta

Po pitanju zvaničnika Republike Srpske i njenih institucija naš prevashodni cilj je mir. Sve ovo radimo zbog mira. Naš cilj nije izazivanje sukoba, ali to ne znači da savijemo kičmu i da ko god naiđe opali nam čvoku. Moramo se boriti legalnim i legitimnim sredstvima na nelegitimne odluke, rekao je premijer Republike Srpske Radovan Višković u intervjuu za portal Banjaluka.net.

U drugom dijelu intervjua, gdje je bilo riječi o političkim pitanjima u Republici Srpskoj, predsjednik Vlade Srpske kazao je da je notorna istina da je godina na izmaku najteža od Dejtona.

– Očito da neki projektori Dejtona nisu očekivali da će Republika Srpska doživjeti, evo za koji dan, 32. rođendan. Mislili su da ćemo nestati za nekoliko godina. Nismo nestali. Jedini smo u BiH koji se u punom kapacitetu zalažemo za Dejton i Ustav – rekao je Višković.

Kažu svi da je godina na izmaku možda najteža od Dejtona. Zvuči kao fraza, ali zaista imali smo godinu kada su uvedene sankcije brojnim državnicima Srpske, sudski postupak predsjedniku Republike Srpske, što je sigurno najznačajniji događaj. Kuda politički sve ovo ovdje ide i da li je BiH jedno od potencijalnih žarišta? Može li ovo da eskalira i kako vidite ishod?

VIŠKOVIĆ: To je sad hipotetičko pitanje može li ili ne može, ali po pitanju zvaničnika Republike Srpske i njenih institucija naš prevashodni cilj je mir. Sve ovo radimo zbog mira. Naš cilj nije izazivanje sukoba, ali to ne znači da mi savijemo kičmu i da ko god naiđe opali nam čvoku. Mi se moramo boriti legalnim i legitimnim sredstvima na nelegitimne odluke. I nije nikakva fraza, nego notorna istina, činjenica da je ovo najteži period poslije Dejtona.

Naš apel je: “Ako želite budućnost BiH, vratimo se Dejtonskom mirovnom sporazumu, ujedno i Ustavu”. Šta je tu loše? Gdje mi griješimo? Možda zato što to glasno govorimo, možda bi trebalo da šapućemo.

Da li je to moguće s obzirom na okolnosti? Bošnjaci pozivaju visokog predstavnika, evo sada i nelegalnog, da promijeni Dejtonski sporazum. Vjerujete li da je u svim okolnosti, u međunarodnim i unutrašnjim, moguće se vratiti na Dejton.

VIŠKOVIĆ: Ako želimo da sačuvamo BiH, moguće je. Ako ne želimo, nije moguće. Nema tu prevelike politike. Drugo, mene ne brine i ne čudi što Bošnjaci to rade kako ste rekli. Zašto? Oni se nadaju da će neki međunarodni moćnici, ili taj nelegalni, njima omogućiti da ostvare ratne ciljeve u BiH. Neće. I oni su u zabludi, i njih lažu. Samo što imam osjećaj da nisu toga svjesni. I onda kad se pojavi rečenica iz Republike Srpske da ukoliko taj nelegalni nametne zakon o oduzimanju imovine Republike Srpske, Srpska će ići u Narodnu skupštinu i proglasiti nezavisnost, imamo reakciju da mi prijetimo nezavisnošću. Ne, apsolutno ne. Zamjena teza.

To je odgovor na prijetnje.

VIŠKOVIĆ: To je: “Nemojte to raditi, nema nikakvih problema, neće Srpska donositi nikakvu odluku”. Ali ako vi pokušate da uzmete imovinu Srpske, onda mora svakom građaninu ove zemlje biti jasno da Republike Srpske više nema. Šta je onda Republika Srpska? Ime, koje će nestati…

Uzeli su Dan Republike, mogu i ime.

VIŠKOVIĆ: Budite sigurni da neće.

Pokušali su, ispravljam se. 

VIŠKOVIĆ: Vidjeli ste i sada da se prijeti, da se čak lobira po ambasadama da se utiče da ne dođu iz Srbije i Crne Gore zvaničnici, da se izvrši pritisak na nas… Naši prijatelji će doći, bez obzira na vaše ucjene i pritiske.

Zato kažem da li je uopšte moguća saradnja s Bošnjacima, ako im smeta i Dan Republike? Ima li pomaka s novim partnerima na nivou BiH? Vidimo da su isti pozivi kao za vrijeme SDA. Mogu li ti pozivi prestati i da se krene u dogovor?

VIŠKOVIĆ: Mislim da onog momenta kad oni shvate da su u zabludi, da će tada krenuti ti pomaci. Ovo sada što imamo je “stand by”. Oni se nečemu nadaju uz pomoć nekoga, a kada vide da smo mi istrajni u tome da ne možemo to prihvatiti, onda će morati shvatiti da, ukoliko žele BiH, moraju sjesti za sto i dogovarati budućnost BiH. A da li bi se moglo dogovoriti? Moglo bi, ali moraju da se odmaknu od tih šaptača i tih što im bildaju mišiće. To im pričaju 20 godina…

Uslov je da odu strani tutori?

VIŠKOVIĆ: Pod broj jedan, da odu ti koji su ovdje isključivo zbog svojih benefita, ne zbog BiH. Oni su ovdje zbog sebe. To su nižerazredni političari koji nisu imali nekog napretka u karijerama u svojim zemljama, ovdje su dobro plaćeni. U jednoj neuređenoj zemlji, gdje mogu da se miješaju. Ovo što oni ovdje rade, to ne mogu da rade nigdje na svijetu. Ne želim da uvrijedim bilo koju zemlju Aziju ili Afrike koja je nastala prije nekoliko godina, ni tamo to ne mogu da rade što sprovode u BiH.

Ne može jedan ambasador, bilo koje zemlje na svijetu, da se upliće u unutrašnje stvari zemlje gdje je ambasador. Nema na to pravo. Međutim, oni su osnovali stranke. Oni su lideri stranaka u BiH.

Ima li u Republici Srpskoj tih stranaka?

VIŠKOVIĆ: Kako da ne. Njihovih satelita ima dosta. Gdje prvo odu po mišljenja, pa dođu ovdje i prenose ta mišljenja. Traže pauzu od tri minuta da bi otišli da se posavjetuju sa šefom, pa da odgovore na pitanje. I takvih je sve više. Meni je zaista žao, ali budućnost Republike Srpske je u našim rukama. Pozivam sve lidere političkih partija iz Republike Srpske da se uozbilje i da shvate ozbiljnost trenutka u kome se nalaze.

I opozicija i vlast šta god misle generalno postoji jedinstvo da je Kristijan Šmit nelegalan…

VIŠKOVIĆ: Nije to iskreno jedinstvo. To je predstava za javnost.

Oni kažu da nije iskreno sa Vaše strane, Vi s njihove…

VIŠKOVIĆ: U redu, evo ja prihvatam, ali treba govoriti argumentima. Kažete nelegalan je i da ga ne prihvatate, a onda se sastajete s njim i razgovarate. Vi ste ga već prihvatili i dali mu legalnost.

Predstavnici SDS-a se nisu sastali

VIŠKOVIĆ: Ne govorim sad pojedinačno, ne znam da li jesu ili nisu. Bilo je dosta i tajnih sastanaka, pitanje ko je bio, ko nije. Ja znam da ja nisam bio, a za neke nisam siguran. Ako dođe Eskobar u američki parlament, Kongres i kaže da sam dogovorio s nekim od tih koje pominjete, a oni ga ne demantuju, ko je u pravu? Šmit je u suštini  izvođač radova za jednog od ambasadora u BiH, koji u suštini izdaje i potpisuje naloge, šta ćete danas raditi, gdje ćete ići, šta ćete reći, objaviti. Onda dođete u poziciju da ti koji ne priznaju tog neimenovanog sastaju se s tim istim ambasadorom. On je taj koji odlučuje, ne ovaj.

Hoće li sljedeća godina biti teža od ove, odnosno najteža od Dejtona?

VIŠKOVIĆ: Svaka godina u ovakvim okolnostima je teška. Da li će biti teža ili neće biti teža, zavisi od nas. Mi treba da kreiramo svoju sudbinu i zato nam je prijeko potrebno i to ako je moguće jedinstvo, sabornost, sloga, ako smo, a svi se kunemo da jesmo, da nam je Srpska svetinja, onda zbog te svetinje moramo u datom momentu zaboraviti na različita mišljenja, stavove, pa nekad možda i izgovorenu riječ koja nije u datom momentu bila potrebna ili nije adekvatno protumačena, objašnjena…

Mislim da u budućem periodu nećemo imati preveliki luksuz da se na takav način ponašamo zbog Republike Srpske. Ne mogu mediji iz drugog entiteta da vole Srpsku, neću da kažem ni da imaju nešto protiv, neka to tumače gledaoci i čitaoci, ali imate jedan broj predstavnika iz Republike Sprske koji skoro ne silaze sa medija iz drugog entiteta, a ja nisam nešto pretjerano vidio u našim medijima u Republici Srpskoj da imate pretjerano zvaničnika iz Federacije koji nešto loše govore u Federaciji. Mislite li da je tamo med i mlijeko, a samo ovdje je loše? Otiđite malo pa napravite anketu širom FBiH, vidjećete šta ljudi misle.

Republika Srpska na dan 28.1 decembra tekuće godine ima usvojena sva strateška dokumenta za narednu godinu, i budžet, i ekonomsku politiku i zakone itd. Drugi entitet nije ni blizu toga. Nešto su u medijimau vezi s tim piše ili čuje, skoro da se i ne zna da oni nemaju usvojen budžet i ekonomsku politiku. Njihovi mediji ne problematizuju toliko sva ta pitanja koliko pojedini mediji u Srpskoj. Ovdje dignu na neki nivo i stvari koje ne bi trebalo da toliko budu medijski propraćene. Maloprije pričamo o minimalnoj plati kao najvažnijoj stvari u državi, a da skoro ne pomenemo budžet, kao da nam je minimalna plata važnija od budžeta, ekonomske politike. Nije, nego mi nabildamo temu u medijima i onda kao to je top tema Republike Srpske.

Zašto se sada ne priča o minimalnoj plati u drugom entitetu? Dali su obećanje građanima da će imati minimalnu platu od 1.000 KM. Njihovi mediji koji se više interesuju šta se dešava u Banjaluci, nego u Sarajevu, a dešava im se mnogo manje dobrih stvari nego u Banjaluci i Republici Srpskoj. Ne mogu oni da prevare činjenicu i da prihvate da je prosječna plata u Srpskoj zadnjih tri, četiri godine veća nego kod njih, pa evo i najniža plata, pa i poreske stope mnogo niže u Republici Srpskoj nego kod njih. Nas bi razapeli da je obrnuta situacija.

Ponosan sam kao čovjek što sam uspio sa svojim saradnicima da ispregovaram da, recimo, Silikom Mrkonjić Grad ne zatvori kapacitete u Mrkonjić Gradu, ali ih je zato u Jajcu zatvorio.

Možda bismo znali da imate npr. društvene mreže?

VIŠKOVIĆ: Zašto se o tome ne priča i ne piše u Sprskoj, skoro niko to i ne zna. Sačuvali smo u Silikonu 100-130 radnih mjesta zato što smo pozvali Italijana kao vlasnika koji je došao, sjeo sa direktorom Elektroprivrede, sa mnom, sa resornim ministrom, iznio svoje zahtjeve. Mi smo rekli ovo može, ovo ne može, čovjek prihvatio i nastavio normalno da radi. A u Jajcu 150 radnika otišlo na Zavod za zapošljavanje prije mjesec dana i to nikog ne zanima.

Poruka građanima za Novu godinu i Božić.

VIŠKOVIĆ: Puno zdravlja i raspoloženja, uživajte u životu i sve ostalo ćemo lakše riješiti. Malo više gledajmo u svoje dvorište, a ne u tuđe i svima će biti lakše.