Biznis 17.05.2018.

Vještačka inteligencija u fokusu ovogodišnjeg Svjetskog dana telekomunikacija

ČITANJE: 2 minute

Svjetski dan telekomunikacija i informatičkog društva 17.5. je dan koji se obilježava na godišnjicu potpisivanja Prve međunarodne telegrafske konvencije 1865. godine i osnivanja Međunarodne telekomunikacione unije – ITU.

Ove godine se obilježavanje Svjetskog dana telekomunikacija globalno fokusira na temu: „Omogućavanje pozitivne upotrebe vještačke inteligencije za sve“ uz podsjećanje da je u proteklim godinama ostvaren značajan napredak u razvoju vještačke inteligencije.

Primjena vještačke inteligencije je višestruka, jer ona pruža mogućnost razvoja inteligentnih softvera i hardvera, koji bi u budućnosti mogli još više unaprijediti kvalitet života u brojnim oblastima – od medicine do telekomunikacija.

Ovo je oblast koja se razvija velikom brzinom.

O izazovima koje pred IT stručnjake i IT zajednicu uopšte stavlja razvoj vještačke inteligencije, ali i o razvoju usluga za savremeno informatičko doba, bilo je riječi i na konferenciji koja je i ove godine ovim povodom organizovana u Spoljnotrgovinskoj/Vanjskotrgovinskoj komori BiH u Sarajevu.

Konferenciji su prisustvovali predstavnici IT zajednice u BiH, među kojima su bili i predstavnici kompanije Mtel.

Kao jedan od vodećih operatera u BiH Mtel prati globalne trendove u svijetu komunikacija i multimedije. Na taj način Mtel bitno utiče na razvoj savremenog IKT društva u BiH, ali i u regiji.

Ulaganje u razvoj softvera baziranih na vještačkoj inteligenciji predstavlja budućnost tehnologije i korak daje u razvoju savremenog IKT okruženja.

Stoga je pozitivna upotreba vještačke inteligencije jedan od ciljeva kompanije Mtel, a njena primjena je višestruka.

Govoreći o širokim mogućnostima upotrebe vještačke inteligencije u telekomunikacijama, Maja Kotorčić, IT stručnjak iz kompanije Mtel je istakla:

“Upotrebom vještačke inteligencije moguće je poboljšati korisničko iskustvo uvođenjem mreže koja se samostalno optimizuje, koja bi sama rješavala kvarove, prateći da kvalitet usluga i servisa konstanto budu na visokom nivou.

Sa druge strane, u oblasti korisničke podrške, kompanija Mtel je već primjenjivala automatizovane virtuelne asistente s ciljem odgovaranja na česta pitanja korisnika vezanih za izbor nove usluge i rješavanje manjih problema, koji imaju automatizovano rješenje u bazi znanja.

Naprednu tehnologiju vještačke inteligencije svakako želimo iskoristiti u svrhu povećanja zadovoljstva naših korisnika. Korisniku želimo ponuditi uslugu koja je prilagođena njegovim potrebama, a to možemo saznati na osnovu njegovog ponašanja.

Uvjereni smo da ćemo upotrebom vještačke inleligencije u budućnosti povećati kvalitet usluge, zadovoljstvo korisnika, a time i kvalitet života uopšte.”