Sport 07.07.2022.

VRIJEME JE ZA LJEPŠI FUDBAL: U kopačkama sve više djevojaka u Srpskoj

ČITANJE: 4 minute

Bez obzira što je na našim prostorima i dalje zastupljen mit da je fudbal isključivo muški sport, sve je više mladih djevojaka koje odlučuju da obuku dres nekog tima ili telefon u rukama zamjene zastavicom i pištom, te sude fudbalske utakmice.

U Srpskoj je trenutno registrovano osam ženskih fudbalskih klubova koji igraju Prvu žensku ligu, rekli su za „Novosti“ u Fudbalskom savezu Republike Srpske. Njih čine ŽFK „Borac“, ŽFK BSK – SPARTAK 2013, ŽFK Sloga Srbac, ŽFK MODRIČA – DUCLA, ŽFK „PRIJEDOR“, ŽFK Mladost Rogatica, ŽFK Ljubić i Borac.

Nataša Valjić, direktorica ŽFK Borac, kaže za „Novosti“ da je fudbal zavoljela uz supruga Ognjena, koji je već duži niz godina profesionalni fudbalski sudija u BiH.

Jednom kada se uđe u krug ovog sporta, trvdi Valjićeva, lako se postane dio fudbalske priče.

– Ljudima iz fudbala je bilo neobično da jedna mlada žena, počinje da radi u muškom sportu, ali kada su to prihvatili, jednostavno izgleda kao da sam dio toga uvijek i bila – kaže Nataša i dodaje kako ima odličnu saradnju sa svima u Fudbalskom savezu Srpske.

Ipak, mit o tome da je fudbal muški sport, nažalost i dalje postoji na našim prostorima, kazala je Valjićeva za Novosti.

– Žena u fudbalu ima jako malo, ali već je veliki pomak taj da sa mojim imenovanjem za direktora ŽFK Borac, prvi put je žena na toj poziciji – ističe Valjić, i kaže da Predsjednik Fudbalskog saveza BiH i Fudbalskog saveza Republike Srpske, Vico Zeljković, sa saradnicima, želi da unaprijedi ženski fudbal.

Djevojke sve češće obuvaju kopačke i postaju sudski delegati

Zaintersovanost djevojaka u Srpskoj za fudbal u posljednje vrijeme je sve veća.

– Zainteresovanost djevojaka u fudbalu, nije samo u igračkom smislu, sada ih imamo i u ulozi delegata i fudbalskih sudija te posmatrača suđenja, gdje nižu velike uspjehe. Spomenula bih Tanju Račić, fudbalskog sudiju iz Banjaluke, koja je već nekoliko godina na listi FIFA sudija i koja to uspješno radi – kaže Valjić.

ŽFK Borac je osnovan 1998. godine, da bi krajem 2000. prestao sa radom, potom 2011. godine grupa entuzijasta predvođenih doktorom Zoranom Aleksićem osnivaju ŽFK Banja Luka, da bi u julu 2020. godine taj klub postao dio porodice fudbalskog kluba Borac.

– U svojoj istoriji je nekoliko puta bio vicešampion BiH, finalista Kupa BiH, osvajač Kupa RS i šampion RS. Seniorske su u prethodnoj sezoni osvojile prvenstvo Republike Srpske i sada se tamiče u Premijer ligi BiH – priča ponosno Valjić.

Na pitanje o saradnji sa institucijama RS, Valjić je pojasnila da Vlada RS, odnosno Ministarstvo pordice, omladine i sporta pomaže klubovima u Srpskoj, te da se ne smiju zanemariti izdvajanja krovne kuće BiH fudbala za ženski fudbal.

Planovi ŽFK Borac, prema riječima Valjićeve su opstanak u Premijer ligi BiH i popularizacija ženskog sporta, te omasovljenje i podizanje imidža kluba. Njena poruka mladim djevojkama koje prezaju od osuda društva i taje svoju ljubav prema fudbalu je da su dobrodošle i da osuda društva ne može da bude ukoliko svoj posao odrađujete profesionalno i odgovorno.

– Možda se smatra da je muški sport, ali vreme je za ljepši fudbal – zaključuje Valjić.

“Da, djevojka sam i treniram fudbal”

Una Milana Pjević (24) iz Prijedora fudbal je zavoljela dok je bila djevojčica, kada ga je često igrala sa dječacima.

– Mama mi je stalno govorila da je rodila manekenku, a ne fudbalera sa krivim nogama. To mi i sada nerijetko spomene – kaže ova djevojka za „Novosti“.

Na pitanje o tome koliko je teško biti djevojka fudbaler u Srpskoj, Una kaže da je odgovor veoma složen i da je na prvu ruku mnogima čudno kada djevojke treniraju fudbal.

– Koliko je “teško” biti djevojka fudbaler u RS? Pa, malo “teško” pitanje i tema o kojoj bih mogla da pričam danima. Sama pomisao na fudbal svakoga asocira samo na muškarce i mnogima je čudno, a često i smiješno kad kažem: “Da, djevojka sam i treniram fudbal”. Uprkos tome, u poslednjih par godina, ženski fudbal dobija na popularnosti i mislim da će u budućem periodu to biti na još višem nivou – kaže Pjević.

Kako je sagovornica rekla njeni počeci bili su teški, jer na početku Prijedor nije imao svoj klub.

– Ranije u našem gradu nije bilo ženskog fudbalskog kluba i samim tim nisam imala gdje da treniram. Kasnije, oformio se prvi ŽFK “Prijedor” gdje sam napravila svoje prve korake. Poslije sam nastupala još za ŽFNK “Sana 2014” iz Sanskog Mosta i banjalučki ŽFK “Borac”. Trenutno sam igrač u novom klubu u Prijedoru, ŽFK “Sloga”. Brojimo oko pedeset igračica u dvije selekcije – izjavila je Pjević, te dodala kako je ona trener selekciji djevojčica od 14 godina, sa saigračicom Zvjezdanom Mandić.

Prema njenim riječima, seniorska ekipa, čiji je i kapitem ove godine će prvi put učestvovati u Prvoj ligi RS i očekuju visoke rezultate.

Pjević je za „Novosti“ istakla da ženskom fudbalu u RS nije posvećeno dovoljno pažnje i da prvi, najvažniji i najveći korak u prevazilaženju postojećih problema bi bilo povećanje finansijskih sredstava od Gradskih uprava.

(N.S)