Vučić: Ovo nije trilateralni, već bilateralni sporazum sa SAD
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je danas potpisan bilateralni sporazum sa SAD.
– Ovo nije trilateralni sporazum, već bilateralni sporazum koji je Srbija potpisala sa SAD. Treća strana nije priznata kao subjekt međunarodnog prava, što je za nas bilo veoma važno – naglasio je Vučić nakon potpisivanja sporazuma u Bijeloj kući, prenosi RTS.
Otvaranje Fonda za razvoj SAD u Srbiji
Predsjednik Vučić izjavio je da je samo za Srbiju predviđeno otvaranje fonda za razvoj SAD, a toga nema za bilo koga drugog u regionu.
– To će značiti jak signal svim kreditnim agencijama. Pokazuje koliko je Amerika zainteresovana da radi sa Srbijom. Amerikanci će sa nama raditi projekte – istakao je predsjednik Vučić.
Sa SAD zajedno studija o Gazivodama
Vučić je istakao da su se dve strane slažu da će da rade zajedno sa SAD na fizibiliti studiji koja će da podeli Gazivode.
– Mi u ovom trenutku nemamo ni kilovat struje sa Gazivoda. Kako goda da to podijelimo i mi ćemo da dobijemo. Zato su se oni i svađali. Veoma je važno da Amerikanci urade i fizibiliti studiju – naveo je Vučić.
SAD će garantovati sprovođenje sudskih odluka o manastirima
Dogovorena je, navodi Vučić, zaštita i promovisanje sloboda religija i posebno zaštitu religijskih objekata i implementaciju sudskih odluka koje se tiču SPC.
– Ovim smo dobili da SAD kroz bilateralni sporazum i sa nama i sa njima garantuju da će se sudske odluke sporvoditi u djelo za naše vjerske objekte na Kosovu i Metohiji. To se odnosi i na Pećku patrijaršiju i za Dečane – napomenuo je Vučić.
Vučić: Taksi više nema
Vučić izjavio je da je prištinska delegacija rekla da će sve da potpiše samo da se vrati tačka 10.
– Hoti je na tome deset puta insistirao. Oni su se obavezali svojim ugovorom sa Amerikancima da će da pristupe mini-Šengenu. Time ćemo da obezbijedimo slobodan protok ljudi, kapitala, usluga. To je za sve nas od fantastičnog značaja. Taksi više nema – rekao je predsjednik.
Šahovska minijatura oko izraelskog priznavanja KiM
Predsednik Srbijeje rekao da su domaćini dvije delegacije mislili da Srbija treba da pozove Izrael da prizna nezavisnost samoproglašenog Kosova.
– Na brutalan način smo odbili međusobno priznanje, a ovo je bila šahovska minijatura. Mi smo rekli da to ne može da bude za nas sui generis. Mi smo Izraelu ponudili i rekli da ako budete poštovali Srbiju mi ćemo za godinu dana da prebacimo ambasadu kod vas. A mi ne učestvujemo u onome što su potpisali Amerikanci i Albanci – kazao je Vučić.
“U ovom sporazumu nemamo čega da se stidimo”
– Za Srbiju je ovo veoma važan sporazum i nemamo čega da se stidimo, pogotovo kad se ima u vidu da su SAD zemlja koja je priznala nezavisnost samoproglašenog Kosova, izjavio je predsjednik Vučić.
– Ne da nemamo čega da se stidimo, već imamo razlog da se ponosimo. Vidjećete da ćemo se i u razgovorima sa nekim drugima pozivati na ovaj sporazum – rekao je Vučić.
Dodao je i da je njegov susret sa Trampom bio veoma srdačan, a da se Tramp interesovao za stopu nezaposlenosti u Srbiji, za ekonomiju, da je govorio o Fondu za razvoj.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) September 4, 2020