Politika 17.01.2023.

Vukanović pita: Zašto Džakula nije suspendovao Jelenu Majstorović i uhapšene službenike UIO BIH?

ČITANJE: 3 minute

Narodni poslanik i šef Kluba Za pravdu i red Nebojša Vukanović upitao je na svom blogu direktora Uprave za indirektno oporezivanje Mira Džakulu zbog čega nisu suspendovani službenici uhapšeni u akciji Brend 4, a kojima je određen pritvor.

Njegov tekst prenosimo u cjelosti:

Trudio sam se da, nakon pravovremene najave, sa najvećom pažnjom ispratim akciju Državne agencije za istrage i zaštitu SIPE i Tužilaštva BiH, kodnog naziva BREND 4, u kojoj su pohapšeni bliski saradnici direktora UIO BiH Mira Džakule, koji se od 21. decembra prošle godine nalaze u pritvoru. Iako je u akciji slobode lišeno šest službenika UIO, pritvor je zatražen i određen za troje od njih, i to za Jelenu Majstorović, Radenka Popovića i Stevu Savića. Isti su se žalili na odluku o određivanju pritvora, ali su žalbe njihovih advokata odbijene kao neosnovane i odluka o određivanju mjere pritvora prema osumnjičenima postala je konačna još 30. decembra prošle godine, što je objavljeno u brojnim medijima.

Član 85. Pravilnika o disciplinskoj i materijalnoj odgovornosti zaposlenih u UIO BiH predviđa da se obavezno ODMAH suspenduje s dužnosti službenik Uprave za indirektno oporezivanje BiH koji se nalazi u pritvoru, ali žalobni Džakula očigledno s namjerom odlaže suspenziju svojih pritvorenih perjanica. Vjerovatno se nada da će se isti nakon 30 dana pritvora naći na slobodi i da će se moći slavodobitno vratiti na pozicije koje im omogućavaju da se bave kriminalom i reketiraju mahom sitne privrednike i sirotinju po pijačnim tezgama i auto otpadima.

Tužnom i uplašenom Miru Džakuli i Upravi za indirektno oporezivanje BiH obratio sam se Dopisom još 10. januara i zamolio za informaciju da li su službenici uhapšeni u akciji Brend 4, kojima je određen jednomjesečni pritvor, udaljeni sa svojih radnih dužnosti, podsjećajući na navedenu odredbu koja u konkretnom slučaju ne ostavlja nikakvu mogućnost da suspenzija izostane. Napominjem i da je donošenje rješenja o suspenziji zaposlenog u isključivoj nadležnosti direktora Uprave. Do danas mi nije odgovreno na upit, iako sam ranije mogao imati samo riječi hvale za ažurnost Odjeljenja za komunikacije UIO.

Po mojim informacijama, Džakula do danas nije suspendovao bliske mu službenike koji se od prošle godine nalaze u pritvoru, a što je njegova obaveza i isključiva nadležnost. Valjda se planira praviti mrtav dok se njegovi puleni ne nađu ponovo na slobodi, a onda će požuriti da ih nagradi još kakvom stimulacijom, kao nedavno njihove kolege iz grupe za reketiranje Regionalnog centra Tuzla, koji su takođe stari znanci policijskih agencija, suda i tužilaštva.

On ih je već sve novčano nagradio toliko puta za rezultate rada i iskazanu kreativnost, ali i zaposlenjem članova najuže porodice u Upravu za indirektno oporezivanje, pa je tako Jeleni Majstorović i Radenku Popoviću zaposlio kćerke, a Stevu Saviću suprugu, tako da bi još koja nagradica bila samo kap u moru.

Postavlja se pitanje šta se sljedeće može očekivati od žalobnog Džakule i ima li njegova beskrupuloznost granica. Mandat mu je davno istekao, njegov odlazak sa čela Uprave za indirektno oporezivanje BiH je pitanje dana, pa će uskoro morati i on položi račune za sve što je počinio, a dozvoljeno mu je da počini mnogo više od Kemala Čauševića, koji je u konačnici presuđen na pet i pol godina zatvora, uz oduzimanje nezakonito stečene imovinske koristi

(A. S.)