Politika 20.06.2023.

Vukoja na pragu imenovanja u Ustavni sud BiH, protiv dio SDP-a i opozicija

ČITANJE: 4 minute

Komisija za izbor i imenovanje danas bi Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH trebalo predložiti ime kandidata za sudiju Ustavnog suda BiH iz reda hrvatskog naroda, a kako stvari sada stoje, to će vjerovatno biti Marin Vukoja, akutelni sekretar Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, uprkos protivljenju dijela Bošnjaka, prije svega iz SDA i DF-a, koji smatraju da je on blizak HDZ-u i da ne smije biti imenovan na tu funkciju, pišu Nezavisne novine.

Osim SDA i DF-a, i Denis Bećirović, bošnjački član Predsjedništva BiH iz SDP-a, je rekao da u Ustavni sud BiH treba birati ugledne pravnike, a ne “stranačke poslušnike” i na taj način jasno dao do znanja da mu Vukoja nije prihvatljiv.

Očekivano, Bećirovića je podržao i Željko Komšić, hrvatski član Predsjedništva BiH, koji je juče apelovalo na stranke “trojke” odnosno SDP, NiP i Našu stranku da sačuvaju dignitet Ustavnog suda time što neće ispunjavati političke želje Dragana Čovića, lidera HDZ-a, te da prilikom glasanja prednost daju struci, a ne politici.

“U trenucima kada imamo ozbiljan problem sa nepopunjenošću Ustavnog suda BiH, i kada aktuelna vlast iz Republike Srpske traži povlačenje još jednog sudije iz Ustavnog suda, i kada se osporava pravo stranim sudijama da budu dio Ustavnog suda, svako odlučivanje o izboru sudija u Ustavni sud koje bi dalo prednost politici nad pravo i strukom, samo bi dodatno ohrabrilo one koji na svaki mogući način pokušavaju da opstruišu rad ove državne institucije”, rekao je Komšić dodajući da se pogrešna odluka neće moći ispraviti ni za dvije decenije.

Za razliku od Bećirovića i Komšića, SDP će vrlo vjerovatno podržati Vukoju, a to je nedavno najavio i Čović koji je rekao da očekuje da jedino Vukoja bude predložen kao kandidat, dok ostali dio političke scene kao što su Stranka za BiH, SDA, DF, NES traže da osim Vukoje bude predložen još neko sa liste.

“Nadam se da će sudija biti izabran, a koliko nam je to potrebno govori i priča iz Republike Srpske. Puno povjerenje dajem komisiji i Vukoja da je politički aktivan ne bi mogao biti biran na poziciju sekretara jednog ili drugog doma Parlamentarne skupštine BiH. Za njegovo imenovanje na tu poziciju su glasali i SDA i DF i sada ja postavljam pitanje kako su glasali za njega ako je politička ličnost. Nijedan dio procesa izbora sudije Ustavnog suda BiH nije kompromitovan i jedino je što neko hoće da vidi nekoga drugoga osim Vukoje. Uvijek je išao jedan kandidat”, rekao je Elmedin Konaković, predsjednik NiP-a pozivajući sve da analiziraju rad Mate Tadića koji odlazi u penziju, a koji je takođe blizak HDZ-u, i istovremeno naglašavajući da je on puno puta zaštitio interese BiH.

Ako je suditi po članovima Komisije za izbor i imenovanje, gotovo je izvjesno da će na današnjoj sjednici biti predložen samo Vukoje, iako će opozicione stranke insistirati da pored njega budu predloženi i ostali sa liste. Kada je riječ o samoj listi i proceduri izbora sudija, intervjue sa kandidatima sprovelo je radno tijelo formirano od poslanika Paralmenta FBiH i predstavnika Udruženja sudija FBiH. Poslije konkursa na intervju je pozvano 13 kandidata ali su Bariša Čolak, Mirko Milićević i Ivan Miličević obavijestili Predstavnički dom da neće prisustvovati intervjuima. Nakon sprovedenog konkursa sa najviše bodova dobio je Vukoja, i to 46,50 bodova, dok je drugoplasirana bila aktuelna potpredsjednica VSTS-a Sanela Gorušanović-Butigan koja je dobila 45 bodova, a Ivo Rozić 43,5 bodova.

Iz izajve Konakovića, juče se moglo zaključiti da SDA i DF pokušavaju da u Ustavni sud BiH “proguraju” Gorušanović Butigan.

“Sutra je ključna sjednica Komisije za izbor i imenovanje. Moj lični stav i kolega iz stranke je jasan i potrebno je imati više kandidata i Predstavnički dom je taj koji bira, a ne komisija, radno tijelo ili slično. Naša predstavnica u Komisiji će danas tražiti i glasasti za listu sa više kandidata”, napisao je na svom twiter nalogu Admir Čavalić, poslanik Stranke za BiH u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH.