WC školjka izrađena od 18-karatnog zlata uskoro ide na aukciju
Zlatni WC koji je dizajnirao talijanski vizuelni umjetnik Maurizio Cattelan u novembru će biti prodan na aukciji u New Yorku, objavio je Sotheby's. Toalet je izrađen od 18-karatnog zlata i u potpunosti je funkcionalan. Početna cijena temeljiće se na cijeni zlata na dan aukcije, saopštila je aukcijska kuća.
Cattelan je 2016. godine izradio dvije verzije toaleta te ih je nazvao Amerika. Jedna je bila izložena u njujorškom Guggenheimu. Godine 2019. ukradena je iz palače Blenheim, rodnog mjesta Winstona Churchilla u Engleskoj, gdje je bila na privremenoj posudbi. Druga je verzija prodana privatnom kolekcionaru. On ju je sada odlučio ponuditi na aukciji.
Neobična konceptualna umjetnička djela
Cattelan je svoju umjetničku reputaciju stekao na temelju svojih neobičnih konceptualnih umjetničkih djela. Iako je poznat prvenstveno po svojim hiperrealističnim skulpturama i instalacijama, Cattelan se bavi izdavaštvom i radi kao kustos.
Prošle je godine njegovo djelo – banana zalijepljena na zid ljepljivom trakom, prodana u New Yorku za vrtoglavih 6.2 miliona dolara.
KASTEL ĆE GORJETI: Stiže “Summer Stage” festival koji postavlja nove standarde u Banjaluci
Manje vježbanja sagorijeva više masti: Naučnici otkrili jednostavan metod za nedjeljni gubitak težine
Čudo na Mjesecu: Izgubljeni ruski rover iz 1970. godine poslao neočekivan signal
Lopovi sve češće kradu ovaj dio automobila: Popravka može koštati više od 2000 KM
Krpelj vas je ugrizao? Evo šta treba uraditi odmah i kada potražiti pomoć ljekara