Vijesti 27.06.2017.

Za javni vrt u Banjaluci neophodno tri dunuma zemlje

ČITANJE: 2 minute

Inicijativa “Gradske bašte Banjaluka” traži adekvatan prostor u gradu od tri dunuma na kojem bi stanovnici uz simboličnu naknadu ili besplatno mogli da se bave povrtlarstvom.

U pomenutom udruženju ističu da bi javne bašte poslužile građanima slabijeg imovinskog stanja da uzgoje sopstvene prehrambene proizvode, kao i onima koji žele da se bave poljoprivredom, a nemaju prostora za to.

Ovu ideju predstavnici Inicijative predočili su i Odjeljenju za komunalne poslove koje je pokazalo interes za realizaciju projekta i predložilo prostor u ulici Dušana Diljevića na Pobrđu za ove potrebe.

– Ta lokacija nam ne odgovara zbog nagiba, veličine terena i blizine saobraćajnice. Potreban nam je veći prostor koji se može podijeliti na parcele od 50 kvadrata. Takođe, površina ne smije biti mnogo zagađena. U julu ćemo ovaj projekat predočiti na javnoj prezentaciji na kojoj će građani moći davati svoje prijedloge, pa ćemo ponovo tražiti sastanak sa Gradskom upravom – rekao je pokretač inicijative “Gradske bašte Banjaluka” Miodrag Dakić.

Dodao je da praksa javnih vrtova već duži niz godina postoji u gradovima EU, a da je u Banjaluci postojala i prije prethodnog rata.

– Tada su stanovnici na neiskorištenim prostorima u Novoj varoši i ispod Starčevice sadili povrće i cvijeće, ali nije bilo neke zvanične dozvole ili naziva projekta. U to vrijeme je i bilo više slobodnog prostora. Mislim da je potrebno dodatno informisati građane o ovoj ideji. Gradovi u Hrvatskoj danas prednjače po javnim vrtovima – kazao je Dakić.

U Odjeljenju za komunalne poslove podržali su ovu ideju.

– Smatramo da bi javni vrtovi bili korisni svim građanima. Održali smo nekoliko sastanaka sa predstavnicima ove inicijative i pokušaćemo da nađemo adekvatno rješenje – rekli su u Odjeljenju za komunalne poslove.

Penzionerka iz Rosulja, Dragica Jovetić oduševljena je idejom gradskih bašti.

– To bi bilo odlično, pogotovo za nas malo starije koji imamo dosta slobodnog vremena. Sadili bismo sopstveno povrće koje ne bi bilo puno pesticida kao ovo kupovno – kazala je Jovetićeva.

“Glista”

Centar za životnu sredinu prošle godine otvorio je terapijsku baštu “Glista” koja je preteča i minijatura “Gradskih bašti”. Proizvodi su dijeljeni javnoj kuhinji u udruženju “Mozaik prijateljstva”.

– Odustali smo od te ideje, jer građani nažalost nisu prepoznali jedan takav koncept u kojem je vrtlarstvo bilo neka vrsta relaksacije – kazao je jedan od pokretača projekta Miodrag Dakić.

(Glas Srpske)