Vijesti 14.06.2020.

ZA NAJTEŽA KRIVIČNA DJELA: Srpska uvodi doživotnu zatvorsku kaznu

ČITANJE: 3 minute

Doživotna kazna zatvora umjesto dugotrajne kazne za najteža krivična djela u kojima su žrtve djeca, za ubistva sudije, tužioca ili policajca na dužnosti, ubistva predstavnika najviših organa Srpske, terorizam ili uzimanje talaca sa smrtnim ishodom.

To je novina u Nacrtu izmjena Krivičnog zakonika Srpske. Izmjene predviđaju i da se zahtjev za uslovni otpust može podnijeti tek nakon 25 godina kazne zatvora. Iz Ministarstva pravde poručuju da će izmjene Krivičnog zakona donijeti i oštrije kazne za druga teška krivična djela.

“Cilj izmjena i dopuna Krivičnog zakona koji je usvojen 2017. godine jeste da po uzoru na Republiku Srbiju – Tijanin zakon, uvedemo oštriju kaznenu politiku kada su u pitanju krivična djela protiv djece, kao i ostala nomenklatura u odnosu na set krivičnih djela”, kaže Slobodan Zec, pomoćnik Ministra pravde Republike Srpske.

Iz SNSD-ovog poslaničkog kluba, koji je pokrenuo inicijativu za uvođenje kazne doživotnog zatvora, kažu da je cilj bio da se pooštre kazne za počinioce svirepih krivičnih djela, za ubice i silovatelje djece. Vjeruju da će i sudijama biti lakše da izriču kazne za najteža krivična djela.

“Mi smo dosad imali slučajeve da dugotrajna kazna zatvora, koja je propisivana od 25 do više godina, da sudije nikad nisu izricale veće kazne od 25 godina. Onda je došlo do uslovnog otpusta nakon tri petine izdržane kazne i za takva teška krivična djela ljudi su izlazili nakon 15 godina. 1,08 Ovim izmjenama Krivičnog zakona je rečeno da se zahtjev za uslovni otpust može podnijeti tek nakon 25 godina”, smatra Srđan Mazalica, poslanik SNSD-a u NS RS.

I pojedini opozicionari će izmjene zakona podržati. Republika Srpska, kažu, ima dobru kaznenu politiku, ali potrebno je pooštriti po uzoru na krivično zakonodavstvo u državama u okruženju.

“Ovaj Nacrt zakona mijenja kazne kod pojedinih krivičnih djela predviđajući najtežu vrstu kazne – kaznu doživotnog zatvora za ona krivična djela za koja je bila propisana kazna dugotrajnog zatvora. Mijenjaju se neki propusti, sitne greške koje su nam ostale u krivičnom zakoniku iz 2017., vraćaju se neke inkriminacije i vrši prekomponovanje pojedinih odredaba opšteg dijela krivičnih djela krivičnog zakonika”, smatra Ivanka Marković, poslanik SDS-a u NS RS.

Pravnici smatraju da su i trenutne kazne, koje mogu iznositi i 45 godina zatvora, adekvatne i u skladu sa evropskim konvencijama. Ipak, dobra je ideja da se za najteža krivična djela poveća kaznena politika, poručuje advokat Darko Kremenović.

“Imali smo primjer u Srbiji kad su nedavno izmijenili zakon i donijeli tzv. Tijanin zakon gdje se za najteža krivična djela propisuje doživotna kazna zatvora. To je svakako dobra ideja, mada je kod nas suštinski već i sada postojala kazna dugotrajnog zatvora koja predviđa do 45 godina zatvora. 0,52 1,30 Svakako, ovo je faza koja se naziva nacrt i imaćemo priliu svakako da u javnoj i stručnoj raspravi nakon ovog nacrta da razgovaramo o konkretnijim rješenjima”, kaže Darko Kremenović, predsjedik Zbora advokata Banjaluka u Advokatskoj komori Republike Srpske.

U Srbiji su prošle godine izglasane izmjene Krivičnog zakonika koje su, između ostalog, predvidjele doživotni zatvor za ubice djece, a na inicijativu porodice svirepo ubijene djevojčice Tijane Jurić. Već tada je Klub poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Srpske pokrenuo inicijativu da i u Krivični zakonik Republike Srpske uđe takva vrsta kazne.

(ATV)

Oznake: Srđan Mazalica