Svijet 12.07.2024.

Zapadni lideri brane Bajdena nakon gafova, političku klimu u SAD nazivaju “toksičnom”

ČITANJE: 3 minute

Zapadni lideri stali su u odbranu Džoa Bajdena na samitu NATO-a, zbog zabrinutosti oko godina američkog predsjednika i njegove sposobnosti da služi još jedan mandat.

Sve su glasniji pozivi Bajdenu da odustane od predsjedničke utrke u novembru ove godine, a njegovi pokušaji da umanji strahove oko svoje kandidature za reizbor na samitu bili su pokvareni s dva ozbiljna gafa.

Francuski predsjednik Emanuel Makron rekao je da je Bajden “jasan po pitanjima koja dobro poznaje”, dok je britanski premijer Sir Keir Starmer rekao da je “u dobroj formi”.

Ali prvi gaf Bajdena, u kojem je ukrajinskog čelnika Volodimira Zelenskog predstavio kao predsjednika Rusije Vladimira Putina, ismijali su ruski mediji.

A kasnije na konferenciji za novinare – prvom javnom pojavljivanju Bidena bez scenarija nakon debate – obratio se “potpredsjednici Tramp” misleći na Kamalu Haris.

Američki predsjednik je pod pritiskom da podnese ostavku još od katastrofalnog u debati sa svojim republikanskim suparnikom na predstojećim izborima Donaldom Trampom.

Ali tokom samita drugi čelnici NATO-a branili su njega i njegovu sposobnost da bude lider.

Predsjednik Emanuel Makron, govoreći nakon večere u Bijeloj kući u četvrtak, rekao je da je imao dugu raspravu s Bajdenom tokom obroka i apelovao je na razumijevanje njegovih mana.

Vidio sam ga kao i uvijek kao predsjednika koji je jasan u stvarima koje dobro poznaje, istaknuo je Makron.

– Svi mi ponekad napravimo lapsuse. Dešavalo mi se to prije, vjerovatno će mi se dogoditi i sutra – dodao je.

Njemački kancelar Olaf Šolc takođe se osvrnuo na gafove.

– Lapsusi se događaju, a ako uvijek svakoga nadzireš, naći ćeš ih dovoljno – rekao je.

Premijer Ujedinjenog Kraljevstva Kir Starmer ponavljao je tokom samita da je američki predsjednik tamo postigao mnogo čime se može ponositi.

– Prošli smo kroz dva dana ovog sastanka i došli do vrlo dobrog ishoda. I mislim da mu treba odati priznanje za to – dodao je.

Kanadski premijer Džastin Trudo rekao je da mu je bila privilegija i zadovoljstvo raditi s Bajdenom.

“Bajdenovo dubinsko iskustvo, njegova promišljenost, njegova postojanost u pogledu najvećih pitanja i izazova našeg vremena zasluga je posla koji svi zajedno radimo – rekao je Trudo, prenosi CBC.

Poljski predsjednik Andrej Duda, za kojeg se smatra da je blizak bivšem predsjedniku Trampu, rekao je, a prenosi AFP, kako je razgovarao s predsjednikom Bajdenom i “nema sumnje da je sve u redu”.

U međuvremenu, finski predsjednik Aleksandar Stab kombinovao je odbranu Bajdena sa strahovima o atmosferi na američkim izborima.

– Nemam nikakvu zabrinutost oko sposobnosti sadašnjeg predsjednika Sjedinjenih Država da vodi svoju zemlju i da vodi našu borbu za Ukrajinu i da vodi NATO. Jedino što me brine je da je politička klima u Sjedinjenim Državama trenutno previše toksična, vrlo polarizovana, a to ne ostavlja dovoljno prostora za civilizovanu i konstruktivnu raspravu – rekao je, prenosi AFP.

Ipak, nisu svi lideri NATO-a bili spremni izjasniti se u korist gospodina Bajdena.

Mađarski premijer Viktor Orban navodno nije davao gotovo nikakve komentare za medije u Vašingtonu.

Umjesto toga, odmah nakon završetka samita otišao je u Mar-a-Lago, Trampovu rezidenciju na Floridi, gdje su razgovarali o ratu u Ukrajini.

Ali ako čelnici savezničkih zemalja nisu bili voljni kritikovati američkog predsjednika zbog njegovih slabosti, Moskva je bila na sličan način suzdržana.

Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da su gafovi očigledno lapsus i da “nisu naša stvar, već unutrašnja stvar SAD”.

Ne i ruski mediji, koji su se raspisali o tome kako je Bajden zamijenio Putina sa Zelenskim.

Službena Rusija TV prikazala je to na vrhu svog biltena u 21 sat, rekavši da su se “američki vazali pravili da nisu ništa primijetili”.

NTV je rekao da Bajden nikada nije bio tako blizu fijaska i da je njegov “posljednji lapsus vrijedan Oskara”.

A popularni dnevnik Moskovski Komsomolets objavio je članak pod naslovom “Senilni vođe”, uspoređujući Džoa Bajdena sa starijim komunističkim vođama SSSR-a.

– Šta je opasnije, majmun s granatom ili drhtava ruka na nuklearnom prekidaču? – postavili su pitanje, prenosi N1.

Oznake: Džo Bajden