Svijet 28.02.2024.

“Zatvarajte granice, jel’ treba da umremo od gladi jer oni ratuju; Ono što šalju nije ni za stoku”

ČITANJE: 3 minute

Iako Poljska i Ukrajina imaju zajedničkog neprijatelja, to je teško zaključiti sudeći prema onome šta se dešava na graničnom prelazu Dorohusk-Jagodin.

Naime, poljsku stranu granice blokira nekoliko desetina poljskih poljoprivrednika, koji protestuju zbog, kako kažu, poplave ukrajinskog žita i drugih proizvoda nakon liberalizacije trgovine koju je uvela EU.

“Moramo da zatvorimo granicu. Zar treba da umrem od gladi zato što su oni u ratu”, upitao je jedan poljoprivrednik koji se pridružio demonstracijama, prenosi Politiko.

Demonstranti trenutno propuštaju samo dva kamiona svakog sata u Ukrajinu i nijedan u drugom smjeru, što je napravilo kolonu dugu 11,5 kilometara na poljskoj strani, uglavnom ukrajinskih kamiona koji čekaju da se vrate kući.

Slična je situacija na svim graničnim prelazima između Poljske i Ukrajine, što sve zajedno kvari odnose Varšave i Kijeva. Oleksandr Kubrakov, zamjenik ukrajinskog premijera i ministar infrastrukture, rekao je u nedjelju da je 160 tona ukrajinskog žita ilegalno izbačeno iz željezničkih vagona u Poljskoj tokom transporta u luku Gdanjsk – što je već četvrti takav incident.

Očekuje se sastanak dvije vlade, ali je prije toga poljski premijer Donald Tusk odbioda se sastane sa izaslanstvom ukrajinske vlade, na čelu s premijerom Denisom Šmihalom, koje je doputovalo na prelaz Korcova – Krakovec kako bi pokušali da riješe krizu.

Ukrajinski poljoprivrednici dovezli su tada na prelaz opremu oštećenu ruskim minama kako bi poljskim poljoprivrednicima pokazali u kakvim uslovima moraju da rade.

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski u nedjelju je rekao: “Kao predsjednik, otvoreno kažem da je za nas vrlo važno održati naš savez s Poljskom. A ako se ne preduzmu koraci, branićemo svoje interese.”

Granica je za Ukrajinu egzistencijalno pitanje. Na taj način dobija oružje i municiju – od kojih većina dolazi vozom.

Ali, poljski farmeri kažu da je to pitanje i za njih ključno. Oni osuđuju EU zbog dopuštanja uvoza ukrajinskog žita – koje je Poljska blokirala s domaćeg tržišta kršeći pravila EU. Odluka EU da pomogne Ukrajini u izvozu svoje robe putem takozvanih puteva solidarnosti kroz zemlje kao što su Poljska, Rumunija i Mađarska pomogla je da se stabilizuju cijene žitarica i uljarica u EU, ali je takođe omogućila trgovcima i prerađivačima u tim zemljama da kupe jeftine proizvode umjesto da pomognu u njihovom daljem izvozu.

Poljoprivrednici u područjima koja neposredno graniče s Ukrajinom vidjeli su kako se njihovi silosi pune, a cijene padaju. Nacionalne vlade, uključujući i poljsku, odgovorile su blokadom svojih domaćih tržišta.

Poljski farmer su zbog svega bijesni i pitaju se kako će prehraniti svoje porodicem izmiriti kredite, a tvrde i da je ono što šalju iz Ukrajine otrovno i da nije prikladno čak ni za stočnu hranu.

Neki demonstranti takođe pozivaju na zatvaranje granice i za drugu robu iz Ukrajine, poput cementa, jer Poljska gubi od Ukrajine i na tom polju.