Sport 28.05.2023.

Završena Premijer liga BiH: Leotar ispao, Sloga opstala

Pobjeda u posljednjem kolu protiv Širokog Brijega nije bila dovoljna fudbalerima Leotara da sačuvaju opstanak u Premijer ligi BiH.

Trebinjci su na svom stadionu slavili rezultatom 2:1, nakon preokreta u posljednjem 33. kolu, ali su im tri boda bila dovoljna samo da se sa posljednjeg mjesta tabele popnu na pretposljednje jer im na ruku nije išao rezultat sa utakmice Posušje – Velež koja je završena pobjedom domaćina.

Da je kojim slučajem ekipa iz Posušja doživjela poraz od Mostaraca opet bi ostala u ligi jer ima bolji međusobni skor sa trebinjskim timom kojeg je dobila dva puta, a jednom igrali neriješeno. Uz Leotar, premijer ligu će napustiti i Sloboda koja je poražena u posljednjem kolu.

Pred posljednjih 90 minuta ove sezone Sloga je bila u veoma dobrom položaju da sačuva status. Ipak, na utakmici u Doboju, Borac je poveo u devetom minutu golom Jove Lukića koji je tek drugi put ove sezone bio strijelac u Premijer ligi BiH.

Nakon nekoliko solidnih prilika za izjednačenje koje je imala Sloga do njega je došlo u prvom minutu sudijske nadoknade vremena.

Korner je izveo Staša Baštić, najviši u skoku bio je Mario Krstovski dok je lopta malo prevarila golmana Bojana Pavlovića i završila u mreži.

Totalni preokret desio se nakon deset minuta drugog poluvremena kada je precizan bio Milan Lalić.

Za Dobojlije je ovo veliki uspjeh jer im je ovo debitantska sezona u Premijer ligi dok je Borac izborio nastup u evropskim takmičenjima.

Rezultati i strijelci 33. kola: Leotar – Široki Brijeg 2:1 (Bagarić 8, Šipovac 85 – Čavić 48), Posušje – Velež 2:1 (Dadić 18, Boban 90+10p – Anđušić 5), Sarajevo – Igman 2:4 (Vrančić 2, Mulalić 27 – Ramić 10, 39, Hebibović 14, Denković 68), Sloboda – Željezničar 1:2 (Jusić 87 – Rodrigez 7, Beganović 35), Sloga – Borac 2:1 (Lukić 9 – Krstovski 45+1, Lalić 55), Tuzla siti – Zrinjski 3:0 (Kuzmanović 17, Hadžić 64, Pantelić 69).