Biznis 08.02.2018.

Zeleno svjetlo za Integra inženjering!

ČITANJE: 3 minute

Integra inžinjering nema više nikakvih prepreka u gradnji ugostiteljskog objekta na mjestu gdje se nekada nalazio Radio Republike Srpske, potvrđeno je portalu SrpskaCafe!

Iako je prostor na kojem firma Slobodana Stankovića gradi hotel dio ambijentalne cjeline  i ima status nacionalnog spomenika, Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH na posljednjoj sjednici ponovo je tretirala kompletan prostor i praktično, iako se to ne navodi direktno za konkretan slučaj, omogućila i rušenje i gradnju novog objekta na mjestu starog radija.

Podsjećamo da je Ustavni sud RS u aprilu prošle godine utvrdio da regulacioni plan koji je prethodno usvojila Skupština grada Banjaluka nije u skladu sa zakonom. Tim regulacionim planom omogućeno je rušenje starog objekta i gradnja novog, ali gradnja i pored odluke Ustavnog suda, nikada nije zaustavljena.

Ustavni sud RS se prilikom donošenja odluke pozivao upravo na ranija rješenja Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika i zabranio bilo kakvu dalju gradnju. Najnovijim rješenjem pomenute komisije u ambijentalnoj cijelini dozvoljeno je očuvanje postojeće strukture, radovi adaptacije savremenim uslovima života, restauracija i tekuće održavanje postojećih objekata kao i rušenje postojećeg objekta i izgradnja novog.

– Uvođenjem nove namjene objekti mogu da se koriste u poslovne, ugostiteljske, obrazovne i kulturne svrhe. Poželjni su elementi savremenog dizajna i primjena savremenih materijala – između ostalog piše u rješenju.

Predsjedavajući Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH Goran Milojević potvrdio je da se komisija bavila ambijentalnom cjelinom u sklopu koje se nalazi i gradilište Integra inžinjeringa ali tvrdi da se komisija ne bavi time šta će se bilo kada graditi u sklopu cjeline.

– Taj dio Banjaluke se nalazio na privremenoj listi za zaštitu spomenika. Komisija nikada nije zvanično upoznata sa odlukom Ustavnog suda RS kojom se gradnja hotela proglašava protivzakonitom – kaže za SrpskaCafe Milojević.

Što se tiče zgrade Radija Banjaluka, dodaje Milojević, taj objekat je iz 1961. godine i nije ulazio u kategoriju koju imaju vrijedni spomenici kulture jer nije ispunjavao vremensku odrednicu.

– Tu ulaze samo objekti sagrađeni 1960. godine i ranije. Taj objekat nije imao posebnu arhitektonsku vrijednost a da nije srušen vjerovatno bi stajalo u odluci da može biti srušen. Nema ništa sporno ni u tome što je rješenjem komisije u predmetnoj ambijentalnoj cjelini omogućena i gradnja ugostiteljskih objekata jer je bitno da tu nema proizvodnih pogona – rekao je za naš portal predsjedavajući Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika na nivou BiH Goran Milojević.

U Centru za životnu sredinu, u kojem su Ustavnom sudu i podnijeli inicijativu za ocjenom ustavnosti odluke o izmjeni regulacionog plana kojim je prvobitno dozvoljena gradnja, ističu za SrpskaCafe da je čitava priča postala apsurdna.

– Ovakva odluka Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika u suštini ima političku pozadinu jer se postavlja pitanje zašto komisija nije reagovala na vrijeme kada je javnost saznala za manipulaciju ovim nacionalnim spomenikom – kaže Jelena Brkić iz Centra za životnu sredinu.

U ovoj organizaciji apsurdnim nazivaju i to što komisija koja treba da se bavi zaštitom spomenika predlaže upotrebu savremenih metoda prilikom gradnje novih objekata u ambijetalnoj cjelini.

Podsjećamo, preduzeće Integra inženjering na mjestu stare zgrade Radija Banjaluka gradi moderan hotel. Izmjene regulacionog plana koje su to omogućile usvojila je skupština grada Banjaluka u januaru 2016. godine a dozvolu za gradnju izdalo je Ministarstvo prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije.

(Vladimir Kovačević/Srpskacafe)