Vijesti 19.12.2023.

ZLOČIN BEZ KAZNE “Neko jednom olovkom pokušava da izbriše krvavi Nikoljdan u Jošanici”

ČITANJE: 3 minute

Na Nikoljdan 1992. godine u Jošanici, nedaleko od Foče, vrijeme je stalo.

Tog 19. decembra pripadnici Armije RBiH praktično su zbrisali sa lica zemlje desetak zaselaka Gornje Jošanice, a u krvavom piru ubijeno je 56 Srba, među kojima 21 žena i troje djece, od kojih je najmlađa Danka Tanović imala svega dvije godine.

Ubijeno je 16 članova porodice Višnjić, devetoro Kulića, po petoro Grujičića i Blagojevića, četvoro Davidovića, po troje Jegdića, Pljevaljčića i Stojanovića, po dvoje Mićevića i Ivanovića, te po jedan član iz porodica Škipina, Stevanović, Jagodić i Tanović.

Takođe, tom prilikom ranjeno je još desetoro mještana srpske nacionalnosti, a pripadnici ARBiH, paleći i ubijajući sve pred sobom, nisu poštedjeli čak ni stoku.

Zločin u Jošanici je tek u avgustu ove godine stigao pred pravosuđe BiH.

Tada je Tužilaštvo BiH podiglo optužnicu protiv 13 nekadašnjih pripadnika Armije RBiH, a to su: Ferid Buljubašić, Ahmet Sejdić, Rašid Sobo, Ševko Glušac, Zakir Jamak, Bahrudin Muhić zvani Bane, Adem Fehrić, Mustafa Poljo zvani Musa, Enver Kustura zvani Pena, Muhamed Liska, Sakib Čakar, Izet Sejdić i Munir Nalo.

Međutim, već u septembru Sud BiH je prvo odbio da potvrdi optužnicu, ali je nakon žalbe Tužilaštva i pritiska javnosti ona ipak potvrđena.

Svi optuženi su u novembru pred Sudom BiH negirali krivicu za zločin u Jošanici, a sada se čeka početak suđenja.

Podsjetimo, Tužilaštvo je navelo da će navode iz optužnice dokazivati sa više od 400 svjedoka i 1.200 dokaznih materijala.

Svih detalja ove tragedije, i nakon 31 godine, sjeća se Dušanka Lalović, koja je u ovom zločinu izgubila oca.

Ističe da su sva dešavanja oko podizanja optužnica protiv odgovornih, pa prvobitnog odbijanja Suda BiH da ih potvrdi, a onda i naknadnog potvrđivanja, dodatno povrijedila ratne rane preživjelih mještana Jošanice.

“Svi znamo šta se desilo u Jošanici, a tamo neko jednom olovkom pokušava da izbriše taj zločin kao da se nije desio. Neshvatljivo je da neko kaže da je mala Danka, dijete od dvije i po godine, bila vojna meta. To su takve uvrede za žrtve, za nas preživjele, za cijelu Republiku Srpsku”, rekla je Lalovićeva.

Branimir Kojić, predsjednik Skupštine Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, kazao je da je “monstruozni zločin nad nedužnim civilima u Jošanici model po kojem su Srbi ubijani u proteklom krvavom i za srpski narod teškom ratu”, jer se to najčešće dešavalo na velike srpske praznike.

On je naveo da je Sud BiH već po staroj mantri krenuo sa odugovlačenjem.

“Taj sud nije bio u stanju da 30 godina podigne optužnicu, a u normalnim državama bi zločinci za tolike godine odslužili većinu svoje kazne, ali u ovoj i ovakvoj nefunkcionalnoj, korumpiranoj i krajnje antisrpskoj zemlji srpske žrtve čekaju pravdu skoro trećinu vijeka”, naglasio je Kojić.

Oznake: Foča, Jošanica