Sport 23.05.2024.

Zrinjski u Banjaluci odbranio trofej Kupa BiH

Fudbaleri Zrinjskog pobjednici su Kupa Bosne i Hercegovine za sezonu 2023/24 nakon što su u dvomeču ukupnim rezultatom 2:0 savladali Borac.

Mostarci su danas u Banjaluci po treći put podigli trofej u najmasovnijem takmičenju. Odbranivši pehar “plemići“ su postali prvi tim nakon sezone 2011/2012. koji je odbranio trofej Kupa BiH, pišu Nezavisne.

Zrinjski je i u revanšu slavio sa 1:0, identično kao u Mostaru što je bilo dovoljno za odbranu pehara.

Borac nije danas bio na nivou, nedostajalo je energije i žara, a jedan od razloga je sigurno teška utakmice od prije tri dana kada su protiv Igmana osigurali titulu šampionsku, no na duplu krunu će morati još sačekati.

Na početku su prvi zaprijetili gosti. U 8. minuti Ćuže šutira glavom, ali prečka je saveznik domaćina. Uslijedila je gužva i nekoliko pokušaja gostiju, ali Borac se uspješno odbranio. U nastavku su puleni Vinka Marinovića imali loptu nešto više u svojim nogama, no bio je to period bez izrazitih prilika, iako su gosti bili opasniji.

Borac je zaprijetio u 29. minuti, u prazno je nakon ubačaja Blagaića proletio golman Mostaraca, ali nikoga nije bilo da smjesti loptu u mrežu. Minut kasnije Jurilj je pao u kaznenom prostoru, no Peljto je mišljenja da penala nije bilo za domaće. Do kraja poluvremena nisu vidjeli većih uzbuđenja, izdvaja se pokušaj Kiša, ali je Milošević odbranio, pa se na odmor otišlo sa 0:0 što je rezultat koji je odgovarao Zrinjskom.

U drugom dijelu se očekivao ofanzivniji Borac. Ipak, posjed lopte nije bio dovoljan, odbrana Zrinjskog djelovala je granitno, crveno-plavi nikako nisu uspjevali da naprave višak i ugroze gol. U 55. minuti udarac Marčetića je blokirao Barišič. Gosti su opasno zaprijetili u 60. minuti. Malekinušić je ubacio u peterac, mo Mulahusejnović nije uspio da smjesti loptu u mrežu. U 66. minuti Vuković je ubacio, ali je Karačić boksovao i spriječio opasnost.

U 76. minuti Borac je mogao do vođstva, Herarea ubacuje, no odbrana na čelu sa Barišićem u posljednji čas interveniše ispred Lukića i spriječava čist pogodak. Vremene je sve bilo manje za Borac. Zrinjski je mogao sve riješiti u 80. minuti, centirao je Ćorluka, ali udarac Kiša glavom ide malo tik pored gola. Sve je bilo gotovo minut kasnije.

U 81. minuti Zrinjski dolazi do vođstva. Odbrana domaćih je zaboravila na Malekinušića koji lijepo pogađa mrežu za trofej Kupa BiH. Do kraja je Kvržić zaprijetio, kao i Pejović ali rezultat se nije mijenjao.

Oznake: FK Zrinjski