Politika 10.12.2021.

Žunić: Krajnje vrijeme da vratimo nadležnosti Srpske

ČITANJE: 5 minuta

Šef Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Igor Žunić rekao je u obraćanju poslanicima da je krajnje vrijeme da otete nadležnosti budu vraćenje Republici Srpskoj u skladu sa izvornim Dejtonskim mirovnim sporazumom.

Žunić je podsjetio na negativnu ulogu visokih predstavnika i OHR-a, takozvanih “bonskih ovlašćenja” i PIK-a koji su neprestano kršili sva moguća prava u BiH, uključujući ljudska, smjenjivali izabrane srpske funkcionere i slično.

“To što su visoki predstavnici nezakonito oduzimali nadležnosti Srpskoj dovelo je do toga da BiH postane vlasništvo bjelosvjetskih birokrata”, rekao je Žunić.

On je ponovio da su visoki predstavnik i OHR godinama donosili nezakonite odluke s ciljem centralizacije BiH i da ona postane vlasništvo najbrojnijeg bošnjačkog naroda.

“Kroz ta nametanja i lažna obećanja ubrzanog puta ka EU Srpska je godinama razvlašćivana s ciljem da jednom postane prazna ljuštura bez nadležnosti. S tim se mora prestati i samo naivan političar iz Srpske može vjerovati da se otimanje nadležnosti neće nastaviti i da će se prekinuti centralizacija BiH”, naveo je Žunić.

Prema njegovim riječima, odlukama visokog predstavnika, Ustavnog suda BiH, uslovljavanjem međunarodne zajednice i slično Dejtonski mirovni sporazum je derogiran, a današnja sjednica pokazuje da Srpska, njeni predstavnici i narod imaju želju za pravdom i slobodom, da suvereno odlučuju o svojoj sudbini.

Žunić je naveo da Srbi ne žele ovakvu BiH kakva je sada, te da međunarodni faktori i Bošnjaci moraju graditi budućnost poštujući činjenicu da je BiH sastavljena od dva entiteta i tri konstitutivna naroda.

“Nijedan visoki predstavnik ne može biti iznad Ustava, Dejtona. A današnje generacije političara Srpske imaju saveznike i sve više zemalja shvata važnost izvornog Dejtona kojem se moramo vratiti, kao i Ustavu. Odbranom svog položaja, Srpska brani postojanje BiH, koju ruše negativni uticaji bošnjačke elite i međunarodnog faktora”, rekao je Žunić.

Srpska se, dodao je, poziva na prava koja joj je dao Dejtonski mirovni sporazum, slavi mir i Dejton.

“Želimo da vraćanjem nadležnosti vratimo ljudska prava i dostojanstvo svakog čovjeka. Ovo nije inat, već naše pravo”, istakao je Žunić obrazlažući informaciju o prenosu nadležnosti sa Republike Srpske na nivo BiH sa prijedlogom zaključaka – prijedlog predsjednika Republike Srpske, Vlade Srpske, člana Predsjedništva BiH iz Republike Srpske i klubova poslanika SNSD, SP, DEMOS, US, NPS i Poslaničke grupe NDP.

On je dodao da se razni međunarodni faktori uzaludno nadaju da će Srpska nestati, ali da to neće biti dozvoljeno, te je pčročitao brojne nelegalno prenesene nadležnosti sa Srpske na BiH

U prijedlozima zaključaka u vezi sa informacijom o prenosu nadležnosti sa Republike Srpske na nivo BiH navodi se da Narodna skupština Republike Srpske zadužuje Vladu da joj u roku do šest mjeseci uputi na usvajanje zakone i druge propise koji će omogućiti nesmetano funkcionisanje Srpske.

“Zakoni i drugi propisi kojima je izvršen prenos nadležnosti sa Republike Srpske na institucije BiH neće se primjenjivati na teritoriji Srpske od dana stupanja na snagu pomenutih zakona i drugih propisa koje Vlada treba da uputi na usvajanje”, navodi se u zaključcima u ovoj informaciji.

Dalje se ističe da se prenos nadležnosti u brojnim oblastima /od finansija i pravosuđa do bezbjednosti, sporta i kulture/ sa Republike Srpske na nivo BiH dešavao od 1997. godine, a da neki prenosi danas više nisu na snazi.

“Tako su u Zakonu o Savjetu ministara i Zakonu o ministarstvima i drugim organima uprave BiH dodate pojedine odredbe koje uređuju osnivanje i rad novih organa uprave za čije osnivanje ne postoji ustavna pretpostavka, te u skladu sa navedenim zakonima danas na nivou BiH postoji devet ministarstava. Prvim Zakonom o Savjetu ministara i ministarstvima BiH iz 1997. godine na nivou BiH formirana su isključivo tri ministarstva, i to spoljnih poslova, civilnih poslova i komunikacija, te spoljne trgovine i ekonomskih odnosa”, navodi se u Informaciji.

U prilozima ove informacije nabrojano je 128 zakona koji su doveli do prenosa nadležnosti Republike Srpske na nivo BiH, koji su i danas na snazi.

“Osim navedenog, važno je naglasiti da su se nadležnosti prenosile i posredstvom podzakonskih akata. Nerijetko su podzakonski akti donošeni bez materijalnog pravnog osnova, a na osnovu samo proceduralnih odredaba Zakona o Savjetu ministara koje uređuju način rada i odlučivanja Savjeta ministara. Takvim podzakonskim aktima su se osnivale uprave, upravne organizacije i druge institucije čije osnivanje nije predviđeno Ustavom BiH”, pojašnjava se u informaciji.

U prilozima je pobrojano i 114 najznačajnijih podzakonskih i drugih akata iz relevantnih oblasti kojima su prenošene nadležnosti Srpske na nivo BiH.

“Riječ je o setu propisa kojim su prenošene nadležnosti u periodu od 1998. do 2019. godine, uz napomenu da neki od njih danas više nisu snazi, dok su pojedini propisi izmijenjeni u kasnijem periodu”, navodi se u informaciji.

U dokumentu se ističe da je u Republici Srpskoj nametnuto oko 260 odluka kojima je visoki predstavnik donosio ili mijenjao/dopunjavao zakone, mijenjao Ustav, smjenjivao izabrane funkcionere…

Velike probleme na planu prenosa nadležnosti sa Srpske na BiH donose i odluke Ustavnog suda BiH o aktima o šumama i poljoprivrednom zemljištu Srpske, Danu Republike Srpske i slično.

(Srna, E.M)

Oznake: Igor Žunić