Vijesti 22.09.2017.

Banjaluka: 82 mališana našla utočište u hraniteljskim porodicama

ČITANJE: 3 minute

Na području Banjaluke, 82 mališana su našla utočište u 49 hraniteljskih porodica, od kojih je najveći broj srodničkih hraniteljskih porodica, odnosno hranitelji su članovi proširene porodice djeteta.

Socijalni radnik i porodični terapeut u Centru za socijalni rad Ljubica Dorontićeva navodi da je potrebno raditi na razvijanju svijesti o značaju hraniteljstva.

To je, osim usvojenja, jedan od najadekvatnijih vidova zbrinjavanja djece bez odgovarajućeg roditeljskog staranja i odraslih lica bez porodičnog staranja.

“Na našem području nije u dovoljnoj mjeri razvijena svijest o značaju hraniteljstva, što predstavlja poteškoću u svakodnevnom radu, jer postoji mali broj hraniteljskih porodica koje bi u ovom trenutku mogle da prihvate djecu na zbrinjavanje”, upozorava Dorontićeva.

Ona navodi za Srnu da hraniteljstvo omogućava djetetu da odraste u porodičnom okruženju, koje će značajno uticati na razvoj njegovih sposobnosti i kompetencija za samostalan život.

“Djetetu koje je zbrinuto, hraniteljstvo obezbjeđuje toplinu porodičnog doma, sticanje pozitivnog porodičnog iskustva, smještaj, ishranu, brigu, njegu, vaspitanje, obrazovanje, te osposobljavanje za samostalan život i rad”, kaže Dorontićeva.

Naročito je izražen problem malog broja hranitelja zainteresovanih za djecu sa smetnjama u razvoju koja su bez roditeljskog staranja.

“Kada je riječ o zbrinjavanju odraslih i starih lica u hraniteljske porodice, 21 lice je smješteno u 13 hraniteljskih porodica”, precizira Dorontićeva.

Prema Zakonu o socijalnoj zaštiti Republike Srpske, hranitelj ima pravo na naknadu za hraniteljski rad, koja iznosi dvije najniže cijene rada u Srpskoj, te pravo na naknadu za izdržavanje korisnika koja iznosi 70 odsto od iznosa cijene smještaja u ustanovama socijalne zaštite.

U hraniteljsku porodicu može biti zbrinuto najviše troje djece, s tim da ukupan broj djece u porodici, računajući i djecu hranitelja, ne može biti veći od petoro, osim, izuzetno, kada je to u interesu djece, odnosno ako je riječ o braći i sestrama.

Dorontićeva navodi da Centar trenutno nema hraniteljsku porodicu u koju je smješteno više od troje djece.

Osim individualnih, Centar jednom mjesečno organizuje sastanke hranitelja, koji se međusobno upoznavaju, razmjenjuju iskustva, informacije, te dobijaju podršku i edukaciju od stručnih radnika porodičnih terapeuta ovog centra.

U Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske navode da je prošle godine u Srpskoj bilo 156 hraniteljskih porodica, u kojima je utočište našlo 229 djece.

Prošle godine bilo je 90 hraniteljskih porodica za odrasla lica, u kojima je bilo smješteno 120 odraslih osoba, rečeno je Srni u Ministarstvu.

Prema podacima resornog ministarstva, broj hraniteljskih porodica je konstantan, odnosno nisu primjetne značajnije promjene u smislu porasta i pada u ukupnom broju hraniteljskih porodica tokom proteklih pet godina.

Ministarstvo je u prethodnom periodu, uz podršku Unicefa, realizacijom programa “Razvoj hraniteljstva u Republici Srpskoj”, u velikoj mjeri unaprijedilo kompetencije stručnjaka u centrima za socijalni rad u oblasti hraniteljstva i sprovođenja programa pripreme i obuke budućih hranitelja.

(Srna)