Vijesti 20.07.2017.

Nargila mami i maloljetnike

ČITANJE: 3 minute

Pušenje nargile je sve popularnije i među mladima u Republici Srpskoj koji bez ograničenja uživaju u raznovrsnoj ponudi aromatičnog duvana, a među njima su nerijetko i maloljetnici.

Trend pušenja nargile na teritoriju BiH je stigao sa Bliskog istoka, a navika pušenja aromatizovanog duvana mahom je zavladala među mlađom populacijom.

Ekspanzija “nargila barova” proteklih godina zavladala je na prostoru FBiH, a u posljednje vrijeme sve je više ugostiteljskih objekata i u Republici Srpskoj koji takođe u svojoj ponudi imaju nargilu.

I dok stručnjaci upozoravaju da kolektivno konzumiranje može da prouzrokuje širenje zaraznih bolesti, te da je jedna doza nargile srazmjerna pušenju 20 cigareta, sve više mladih iz radoznalosti želi da proba ovaj užitak sa Istoka.

U tome ih ništa ne sprečava s obzirom na to da ova oblast još nije zakonom uređena.

– Probao sam nargilu jednom sa prijateljima. Mnogo je jača od običnih cigareta, ali te arome čokolade, vanile i druge koje se nude u lokalima pružaju dodatno zadovoljstvo – rekao je Banjalučanin Srđan A.

Da li je masa za nargilu ispravna, ima li odgovarajuću deklaraciju i da li se nargila propisno održava, u Srpskoj je nemoguće utvrditi jer nema zakona kojim je definisano pušenje nargile.

– Trenutno važeći zakoni u RS ne definišu uslove za  pušenje nargila u ugostiteljskim objektima, te u skladu sa tim inspekcija nema jasno propisane parametre koje bi mogla kontrolisati – rekli su u Inspektoratu RS.

Predsjednik Sekcije ugostitelja grada Banjaluka Željko Popović kaže da su ugostitelji proteklih dana rješavali druga pitanja važna za ovu djelatnost, a koja se tiču radnog vremena, ljetnih i zimskih bašta, te da nisu imali priliku da razgovaraju o pušenju nargile.

– Sigurno ćemo u narednom periodu zauzeti stav o pitanju nargile. S obzirom na to da je sve drugo zakonom regulisano i da su predviđene kazne ako se zakon ne poštuje, smatram da isto treba da važi i za nargilu – rekao je Popović.

Nacionalni koordinator za borbu protiv pušenja RS dr Darko Marković kaže da je pušenje nargile u porastu i svuda u svijetu je zabranjeno maloljetnicima.

– Pušenje nargile mora da bude zakonski regulisano, da postoje odvojene prostorije u ugostiteljskim objektima gdje se nargila puši, da se kontroliše i sadržaj i održavanje nargile, što trenutno u RS nije slučaj – rekao je Marković.

Dodaje da je u toku priprema zakona kojim će ova oblast i u Srpskoj uskoro biti uređena i stavljena pod kontrolu, te da će kazne za nepoštovanje zakona biti veoma visoke.

Udruženje “Nargila”

Udruženje vlasnika nargila barova i ljubitelja nargile – vodene lule “Nargila” iz FBiH uputilo je prošle sedmice otvoreno pismo kojim želi da skrene pažnju da Nacrt zakona o ograničenoj upotrebi duvana i duvanskih proizvoda u FBiH ugrožava njihovu djelatnost.

– U obrazloženju zakona nema rezultata istraživanja o štetnosti nargile iako je ista ovim zakonom zabranjena – istakli su u ovom udruženju.

(Glas)