U toku Trinaesto tradicionalno takmičenje u govorništvu
Da pričati i govoriti nije isto, znaju svi koji su bar jednom prisustvovali takmičenju u govorništvu Centra za retoriku i govorništvo “Institucio oratoria” Pravnog fakulteta u Banjaluci.
U prepunom amfiteatru upravo se održava Trinaesto tradicionalno takmičenje. U žiriju ove godine i Nenad Јanićević, regionalni sekretar Svjetske unije advokata i počasni konzul Perua u Makedoniji.
Prije 16 godina grupa entuzijasta, na čelu sa profesorom Rimskog prava, Nikolom Mojovićem osnovala je ova Centar. Danas je on bastion slobonih misli studenata prava, pretočen u argumentovane besjede.
– Uče nas kako da mislimo. To znači da za svaki naš stav koji iznesemo moramo da imamo dosta argumentacije, jer danas se riječi bacaju i upotrebljavaju kao da ne vrijede ništa – istakao je takmičar Miodrag Milošević.
Kroz ovaj centar prošli su mnogi ugledni pravnici, funkcioneri, ljudi od struke i nauke. Oosim vještine kako savladati tremu u obraćanju na javnom skupu, u centru uče i kako držati do riječi, pozivajući se na Cicerona, Platona, Kvintilijana i mnoge druge istorijske ličnosti.
Učešće na takmičenju nagrada je sama po sebi, jer od ukupnog broja prijavljenih večeras će nastupiti dvanaest najboljih. Ipak,oni koji budu naujuvjerljiviji, po odluci stručnog žirija i publike, biće i novčano nagrađeni.
(RTRS)
KASTEL ĆE GORJETI: Stiže “Summer Stage” festival koji postavlja nove standarde u Banjaluci
Manje vježbanja sagorijeva više masti: Naučnici otkrili jednostavan metod za nedjeljni gubitak težine
Čudo na Mjesecu: Izgubljeni ruski rover iz 1970. godine poslao neočekivan signal
Lopovi sve češće kradu ovaj dio automobila: Popravka može koštati više od 2000 KM
Krpelj vas je ugrizao? Evo šta treba uraditi odmah i kada potražiti pomoć ljekara