Svijet 16.07.2022.

Bajden: Nećemo napustiti Bliski istok i ostaviti prostor Rusiji, Kini ili Iranu

ČITANJE: 3 minute

Predsjednik SAD Džozef Bajden rekao je, na samitu arapskih lidera u Džedi, saudijskom lučkom gradu na Crvenom moru, da njegova zemlja neće napustiti Bliski istok, dok pokušava da osigura stabilnost u osjetljivom regionu i da poveća snabdijevanje naftom, kako bi se snizile rastuće cijene gasa.

Bajden je to rekao na samitu Savjeta za saradnju u Zalivu, na kraju svoje četvorodnevne turneje po Bliskom istoku, u vrijeme kada se region suočava sa potencijalnim sukobom s Iranom.

„Nećemo otići i ostaviti vakuum da ga popune Kina, Rusija ili Iran“, rekao je Bajden i dodao da je ponosan što može da kaže da se više ne vode ratovi u kojima su učestvovale američke snage.

On je takođe istakao da se moraju osigurati ljudska prava, uključujući prava žena i dozvoliti da građani govore otvoreno i kritikuju lidere, a da ne strahuju od posljedica.

Bajden se prije samita sastao odvojeno sa liderima Iraka, Egipta i Ujedinjenih Arapskih Emirata.

On je pozvao Muhameda bin Zajeda al Nahjana, koji je prije dva mjeseca postao predsjednik Emirata, da posjeti Bijelu kuću ove godine i rekao da teži „još jednom periodu snažne i rastuće saradnje“ između dvije zemlje.

Samit Savjeta za saradnju u Zalivu je šansa za Bajdena da demonstrira posvećenost regionu, pošto je veći dio njegovog mandata bio usredsređen na rusku invaziju u Ukrajini i rastući uticaj Kine u Aziji.

Američki lider se u petak sastao sa saudijskim prestolonaslijednikom princom Muhamedom bin Salmanom, de fakto liderom kraljevine, koji će naslijediti svog oca kralja Salmana.

Bajden do sada nije razgovarao sa saudijskim prijestolonasljednikom zbog kršenja ljudskih prava, posebno zbog ubistva novinara Džamala Kašogija, pošto su obaveštajni zvaničnici zaključili da je vjerovatno princ odobrio to ubistvo.

Predsjednik SAD je međutim odlučio da obnovi dugotrajne odnose dvije zemlje, kako bi se pozabavio rastućim cijenama gasa i ojačao stabilnost regiona.

Saudijski prijestolonasljednik i Bajden su se pozdravili dodirom pesnica kada je Bajden stigao s aerodroma u kraljevsku paletu u Džedi, a taj gest je uveliko kritikovan.

Bajden je kasnije rekao da se nije klonio razgovora o Kašogijevom ubistvu tokom sastanka. Ta tema je uticala na hladnu atmosferu na početku, rekao je jedan američki zvaničnik blizak razgovorima, ali se kasnije razgovaralo opuštenije o energetskoj bezbjednosti, širenju pristupu brzom internetu na Bliskom istoku i drugim pitanjima.

Novinska mreža Al Arabija je, citirajući neimanovani saudijski izvor, javila da je prijestolonasljednik Bin Salman odgovorio na Bajdenov pomen Kašogija da bi pokušaji nametanja vrijednosti mogli da budu kontraproduktivni.

Prijestolonasljednik je rekao i da su SAD mučile zatvorenike u zatvoru Abu Greb u Iranu i vršio pritisak na Bajdena zbog ubistva palestinske novinarke Al Džazire tokom izraelske vojne racije u Dženinu na Zapadnoj obali u maju.

Stejt department je nedavno zaključio da je metak kojim je ubijena vjerovatno ispaljen s izraelskih pozicija, ali da nema razloga da se tvrdi da je to bilo namjerno.

Saudijski državni ministar za spoljne poslove Adel al-Džubeir je posetu Bajdena označio velikim uspjehom i ocijenio da su odnosi „vrlo solidni“, kako je rekao saudijskoj novinskoj organizaciji Arab njuz.

Bijela kuća je objavila da je Bajdenovo obraćanje skupu Savjeta za saradnju u Zalivu prilika da predstavi viziju za region i ulogu SAD u njemu.

Bajdenova administracija će takođe, kako se očekuje, najaviti milijardu dolara pomoći za bezbjednost hrane na Bliskom istoku i Sjevernoj Africi.

(E.M)

Oznake: Džo Bajden