Banjalučani čuvaju tradiciju pravljenja dajak čamaca
Dajak čamac jedan je od osnovnih simbola Banjaluke, a već tri greneracije porodice Zamolo čuvaju tradiciju izrade ovih čamaca.
Braća Andrej (40) i Dario (38) Zamolo cijeli svoj život bave se izradom čamaca, a od očeve smrti 2007. godine čamce izrađuju samostalno. Njihov djed Guido napravilo je nekoliko čamaca oko 1936. godine nakon što se u Banjaluku doselio iz Italije, a otac Antonio prvi čamac izradio je 1963. godine, prenosi Anadolu Agency (AA).
Većina čamaca koja se danas vozi na Vrbasu djelo je vrijednih ruku članova porodice Zamolo. Na pitanje koliko je zahtjevna izrada čamaca Andrej Zamolo objasnio je da ovaj posao zahtjeva mnogo znanja i iskustva, ali da su mnogo časova proveli radeći na čamcima jer “kad nešto voliš sve savladaš”.
Za izradu čamca potrebno dvadesetak dana
Da bi se izradio čamac od početka do kraja potrebno oko 20 dana.
– U suštini nema nikakvih tajni, trup čamca se pravi od jelovine, jelove građe. Jelovina nije nešto postojana u vodi, ali na našim prostorima dosta se lako može naći, lagana je što je bitno za čamac i dobrom zaštitom -impregnacijom jelovog materijala dobijamo ovaj čamac koji može biti postojan. Ima čamaca i preko 30 godina, koji uz pravilno održavanje, još služe ljudima -, rekao je Andrej Zamolo i dodao da ako se čamac loše održava može proasti i za par sezona.
Zbog dugovječnosti čamaca koji se dobro održavaju potražnja za njima nije velika, ali je uvijek prisutna. Desi se kaže Zamolo, da tokom neke seozne ne naprave ni jedan čamac, ali onda sljedeće imaju nekoliko narudžbi.
(Anadolija)