Biznis 22.02.2022.

Bezbjednost i digitalno poslovanje

ČITANJE: 2 minute

Razvojem digitalnog svijeta, život se mijenja, produktivnost je veća, a pristup servisima je drastično olakšan.

S druge strane, digitalni život donosi nove opasnosti kako po svakodnevni život tako i po privredne aktivnosti, a u vidu raznih hakerskih (sajber) napada.

Hakerski napadi ne poznaju geografske granice, dok se za većinu napada nikad i ne sazna. Ne postoje fizički kontakti, hakeri napadaju s druge strane svijeta. U posljednje dvije godine, pojavom pandemije, stepen rizika se povećao zbog činjenice da ljudi rade više od kuće te da više koriste sredstva putem kojih u konačnici i bivaju napadnuti.

Predviđanje je da će sajber kriminal koštati svijet 10.5 triliona (10.5¹² ili 10500 milijardi) dolara godišnje do 2025. godine. Šteta je 2015. godine bila 3, dok je 2021. 6 triliona dolara, tako da je vidljiv drastičan porast.  Trenutna šteta od ove vrste kriminala se procjenjuje kao treća, po vrijednosti, ekonomija svijeta, iza Amerike i Kine.

Opšteprihvaćeno mišljenje je da su zemlje Balkana spremne na papiru, ali u praksi se bore da se suprotstave rastu prijetnji od sajber napada. Primjera za to je mnogo. DDoS napadi na državne i poslovne servere, mnogobrojne Ransomware aktivnosti, upadi u e-mail komunikaciju između preduzeća u poslovnom procesu kao i mnogi drugi primjeri ne samo da stvaraju ogromnu štetu već i stvaraju nesigurnost u poslovnom ambijentu.

Upravo iz tog razloga, Područna privredna komora je odlučila da organizuje hibridni događaj putem kojeg su predstavljene moguće opasnosti za poslovanje, tehnička rješenja i pravni aspekte zaštite te kroz razgovor sa načelnikom Odjeljenja za visokotehnološki kriminal Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, Olivijeom Zimonjom, Tijanom Tatić, advokatom iz Advokatske firme Sajić i Dejanom Jarićem, inženjerom za sigurnost privrednog društva Lanaco d.o.o. iz Banja Luke, došlo do relevantnih činjenica i zaključaka.

Područna privredna komora Banja Luka ima zadatak da privrednicima, a i široj javnosti predoči, uz pomoć stručnjaka iz oblasti, kakve su opasnosti u sferi digitalnog poslovanja, prezentuje rješenja i primjere te na taj način djeluje edukativno u smislu približavanja tematike privrednicima, mijenjajući način ponašanja te na taj način stvarajući bolje privredno okruženje, što je jedan od glavnih ciljeva Komore.

Kroz dvosatno druženje sa stručnjacima iz oblasti ali i publikom koja je postavljala pitanja vezana za praksu i događaje iz života, konstatovano je da mehanizmi zaštite ne smiju da obuhvataju samo alate koji se koriste nakon sajber napada već da je prevencija ključna kako bi se smanjila šteta.

Pored ulaganja privrednih društava u hardver (Firewall, WAF, Mail, Sandbox…) potrebno je ulagati i u softvere za zaštitu (Antivirus, VPN Client, Licenciran softver, Backup…) a posebnu pažnju treba posvetiti korisnicima samog sistema u privrednom društvu i konstanto ih edukovati kroz razne vrste edukacija.

(A.M.)