Svijet 15.04.2024.

Borelj: Evropa predugo delegirala svoju bezbjednost na SAD, dozvolila “tiho razoružanje”

ČITANJE: 3 minute

Rat Rusije protiv Ukrajine predstavlja egzistencijalnu prijetnju za cijelu Evropsku uniju i primorao je Uniju da stavi odbranu u centar sopstvene bezbjednosne politike, ocijenio je visoki predstavnik EU Žozep Borelj.

“U trenutku kada američko učešće u Evropi postaje sve manje izvjesno, ovaj rat predstavlja egzistencijalnu prijetnju za EU”, naveo je Borelj u blogu na sajtu Evropske službe za spoljne poslove, a povodom objavljivanja svoje knjige “Evropa između dva rata”.

On je ocijenio da je potrebna promjena paradigme evropske odbrane, napominjući da je Evropa predugo delegirala svoju bezbjednost na SAD i u posljednjih 30 godina, nakon pada Berlinskog zida, dozvolila “tiho razoružanje”.

“Ako (ruski predsjednik Vladimir) Putin uspije da uništi nezavisnost Ukrajine, neće stati na tome. Ako pobijedi uprkos očiglednoj podršci koju EU i SAD pružaju Ukrajini, to će poslati opasan signal o našoj sposobnosti da se založimo za ono u šta vjerujemo”, dodao je Borelj.

Prema njegovim riječima, EU mora da prihvati stratešku odgovornost i stekne sposobnost da se sama brani izgradnjom jakog evropskog stuba unutar NATO-a.

“I moramo da napravimo ovaj iskorak u veoma kratkom vremenskom periodu. Ne zato što idemo u rat, naprotiv: želimo da to spriječimo tako što ćemo dobiti sredstva za pouzdano odvraćanje bilo kog agresora”, naglasio je Borelj i dodao da ovakvi napori ne znače želju da se stvori nekakva evropska vojska.

Odbrana će, kako kaže, i u doglednoj budućnosti ostati isključiva nadležnost država članica EU, ali takva promjena paradigme podrazumijeva povećanje izdataka za odbranu na nacionalnom nivou za svaku od zemalja EU na najmanje dva procenta BDP-a.

“Takođe moramo odmah da napravimo iskorak u odbrambenoj industriji. Od početka (ruskog) rata protiv Ukrajine, evropske vojske su kupile 78 odsto nove vojne opreme van EU… Jedna od glavnih lekcija ruskog rata protiv Ukrajine je da je ključna tehnološka superiornost, pogotovo kada se morate suočiti s neprijateljem kome je ljudski život jeftin. Stoga moramo razviti odbrambenu industriju koja će zadovoljiti naše potrebe”, smatra Borelj i dodaje da svaki Evropljanin mora da shvati da je efikasna odbrana preduslov za opstanak evropskog društvenog, ekološkog i demokratskog modela.

On je podsjetio da Ukrajina nije jedini rat u neposrednom susjedstvu i da napad Hamasa na Izrael i nesrazmjerna reakcija Izraela rizikuju širenje rata u cijelom regionu Bliskog istoka.

“Bili smo svjedoci iranskog napada na Izrael krajem prošle nedjelje. U ovom sukobu, naša reakcija je bacila sumnju na sposobnost Evrope da bude efikasan geopolitički akter”, upozorio je Borelj.

Kada je riječ o Kini, on smatra da EU mora da smanji prekomjernu zavisnost u određenim domenima i hitno rebalansira trgovinske odnose, budući da je, kako je naveo, prošle godine, trgovinski deficit sa Kinom bio “nevjerovatnih” 291 milijardu evra, što čini 1,7 odsto BDP-a Evropske unije.

“Ključno je da zaštitimo našu industriju od nelojalne konkurencije. Već smo počeli da to radimo za naša električna vozila, naše solarne panele i druge net-zero industrije. Naše vrijednosti i politički sistemi se značajno razlikuju i imamo suprotne stavove u vezi s univerzalnošću ljudskih prava, ali budimo jasni: ne želimo da se vraćamo na blokovsku konfrontaciju”, poručio je Borelj, prenosi B92.

Takođe je naveo da je saradnja sa Kinom od suštinskog značaja za rješavanje glavnih globalnih izazova našeg vremena kao što su klimatske promjene.