Civilna zaštita: Dostava vode poljoprivrednim proizvođačima je besplatna
Poljoprivredni proizvođači u potkozarskim selima, i ovog su ljeta, spremno dočekali nestašicu vode. Ne brinu puno, jer, kako kažu, kada presuše izvori i utanji voda u bunarima, uvijek se možete pouzdati u cisterne za dopremu vode banjalučke civilne zaštite. Dostava vode je besplatna i to poljoprivrednicima u ovim uslovima jako puno znači, kaže Brane Šukalo iz banjalučke mjesne zajednice Prijakovci.
-Svakodnevno nas obilaze predstavnici civilne zaštite sa cisternama. Evo neki dan sam i ja dobio vodu ovdje. Isto tako i po selu ovdje našem, u Prijakovcima koliko sam čuo od građana, da ljudi koji zaista nemaju vodu, stočari, da im momci što voze cisterne redovno dolaze i isporučuju vodu. Naš povjerenik ispred civilne zaštite je stalno na terenu, obilazi nas, zove telefonski da provjeri da li nam treba voda, kaže Šukalo.
Voda dolazi svaki drugi dan, kaže Marinko Malinić iz Prijakovaca. Ako zatreba tu je civilna zaštita sa cisternama, koja vodu dostavlja svim poljoprivednim proizvođačima svima onima koji se bave plasteničkom priozvodnjom, kaže Malinić, zadovoljan sa odnosom civilne zaštite prema stanovništvu ugroženom nestašicom vode.
-Jesam zadovoljan, kako nisam. Ljudi idu od kuće do kuće, kome treba pitka voda, idu I sa cisternama za poljoprivrednike i stočare, stvarno nemam šta reći, kaže Malinić.
Na putu prema Piskavici, u Miloševićima, srećemo cisterne sa vodom. Poljoprivednici sa ovog područja, zovu stalno, jer su potrebe velike. I oni nam rekoše kako je saradnja sa civilnom zaštitom dosta dobra.
-Što se tiče civilne zaštite svi ozbiljniji poljoprivredni proizvođači su zadovoljni. Civilna zaštita uredno i besplatno dostavlja vodu. Moguće je da se udruže dva ili tri poljoprivredna proizvođača, ili vlasnika plastenika, da pripreme posude i besprijekorno to funkcioniše već duže vrijeme. Civilna zaštita je jako operativna i zadovoljni smo što se tiče njihovog rada na terenu, kaže Šibarević.
Poljoprivrednike ovih dana obilaze predstavnici Gradskog štaba za vanredne situacije, pomažući im i naglašavajući kako se već nazire kraj mukama sa nestašicom vode na ovim prostorima.
-Na bazi urađenog na Manjači sa vodosistemom Banjica i onoga što je urađeno u Bronzanom Majdanu, a obzirom da se sada radi na izmjeni cijevi do rezervoara Tunjice, kraj mukama se nazire. Poljoprivrednici su svjesni situacije, sve im je jasno i izražavaju zahvalnost civilnoj zaštiti i Gradskom štabu za vanredne situacije na brizi i naporima da se dopremi voda, kaže Ševo.
Na kraju, ako vam je potrebna doprema vode, obavezno se javite svom stručnom saradniku u vašoj mjesnoj zajednici i cisterna stiže. Doprema vode je besplatna, poručuju na kraju u Gradskom štabu za vanredne situacije.
Oznake: Civilna zaštita Republike Srpske