Politika 24.10.2017.

Čubrilović: Kriza spriječena, sačuvano dostojanstvo Narodne skupštine

ČITANJE: 6 minuta

Najvažnije od svega je da je, uprkos opstrukcijama, nedoličnom ponašanju, nedemokratskim i vanparlamentarnim metodama ponašanja poslanika opozicije, Narodna skupština uspjela da sačuva dignitet i dostojanstvo.

Vrijeme je da se vratimo poslu, a ne da posežemo za opstrukcijama i da povjerenje koje su nam dali građani opravdamo donoseći akte koji će omogućiti razvoj i napredak Srpske i bolji život njenih građana, rekao je u intervjuu za “Glas Srpske” predsjednik Narodne skupštine RS Nedeljko Čubrilović.

Danas se navršava 26 godina od osnivanja Narodne skupštine RS. Koja je Vaša poruka građanima i akterima na političkoj sceni?

ČUBRILOVIĆ: Nakon osnivanja Skupštine srpskog naroda u BiH 24. oktobra 1991. godine, a potom donošenja Ustava, učinjen je odlučujući korak i postavljen temelj stvaranja Republike Srpske. Narodna skupština je jedan od glavnih stubova, tekovina demokratije i prava i slobode građana da neposredno odlučuju o najznačajnijim pitanjima za društvo u kome živimo. Naša budućnost će zavisiti upravo od toga koliko je Narodna skupština sposobna da ostvaruje svoje nadležnosti, koliko je izvršna, pravosudna i upravna vlast organizovana i efikasna, koliko se uspješno ostvaruju interesi i potrebe naroda i građana. Zato smatram da je vrijeme da se vratimo poslu, a ne da posežemo za opstrukcijama i da povjerenje koje su nam dali građani opravdamo donoseći akte koji će omogućiti razvoj i napredak Srpske i bolji život njenih građana.

Kako ocjenjujete posljednja dva zasjedanja Narodne skupštine RS i da li je, uprkos svemu što se događalo, očuvan njen dignitet i red u njenom radu?

ČUBRILOVIĆ: Najvažnije je da su sjednice održane i da su usvojeni važni zakoni. Ne bih rekao da je narušen dignitet Narodne skupštine, ali jeste dignitet poslanika koji nisu iskazali demokratski potencijal i koji su opstruisali svaki dogovor. Svjedoci ste da su predstavnici opozicije konstantno postavljali nove uslove, što je bio jasan znak da ne žele dogovor unutar parlamenta. Mi smo učinili jedino moguće u tom trenutku. Nismo dozvolili manjini da blokira rad Narodne skupštine i nismo željeli da upotrijebimo silu pa smo sjednice održali u drugoj sali. Najvažnije od svega je da je, uprkos opstrukcijama, nedoličnom ponašanju, nedemokratskim i vanparlamentarnim metodama ponašanja poslanika opozicije, Narodna skupština uspjela da sačuva dignitet i dostojanstvo.

Da li se ovaj period može označiti kao vrijeme najveće krize u kojoj se Narodna skupština našla u svom 26 godina dugom radu?

ČUBRILOVIĆ: Mislim da ne. Prošli smo mi kroz mnogo kriza za ovih 26 godina od osnivanja Narodne skupštine RS, a osnovana je tačno na današnji dan, 24. oktobra 1991. godine i temelj je na kojem stoji Republika. Podsjetiću vas da je jedna od velikih kriza bila 1997. godine kada je predsjednik Republike Biljana Plavšić raspustila Narodnu skupštinu, a dio poslanika nije prihvatio njenu odluku i nastavio je rad. Uskoro su održani vanredni izbori. Bilo je to veoma teško vrijeme, čini mi se mnogo teže i neizvjesnije nego danas, pa smo prebrodili krizu i nastavili da gradimo Republiku i njene institucije.

Kako komentarišete vrlo teške optužbe da najviša zakonodavna institucija krši Ustav i zakone i smatrate li da su one izrečene olako i sa priličnom neodgovornošću?

ČUBRILOVIĆ: Narodna skupština većinom glasova donosi i poštuje zakone. Sve te optužbe izrečene su da opravdaju sredstva koja opozicija koristi da bi osvojila vlast. Oni su očito nestrpljivi da sačekaju odluku građana na izborima sljedeće godine i izazivanjem političke krize pokušavaju da pridobiju veću pažnju javnosti. Pa i sami su rekli da će primjenjivati sve dozvoljene, ali i nedozvoljene načine političke borbe. Međutim, nisu uspjeli u namjeri da stvore institucionalnu krizu u Srpskoj. Na njihove opstrukcije odgovorili smo po slovu zakona i svih važećih propisa. Pobijedila je demokratska snaga većine i vladavina prava.

Kako gledate na zahtjeve opozicije izrečene za vrijeme zasjedanja, između dvije sjednice i nakon posljednjeg zasjedanja Narodne skupštine, među kojima je i zahtjev za Vašu ostavku?

ČUBRILOVIĆ: Da, među brojnim zahtjevima pomenut je i taj. Što se mene tiče, nije problem da on bude realizovan, ali se zna legalan način da se dođe do smjene predsjednika Narodne skupštine. Ako imaju kapacitet, neka je sprovedu u skladu sa Poslovnikom i demokratskim načelima. Naravno, oni imaju pravo da traže bilo čiju ostavku, ali isto tako oni o tome ne odlučuju sve dok ne budu imali dovoljan broj glasova potreban za donošenje odluke.

U tom periodu zahtjevi su bili prilično nekonzistentni i kako im je vladajuća većina izlazila u susret, tako ih je opozicija mijenjala. Kakve zaključke možete izvući iz toga i da li je zapravo plan da se ovakvo stanje u Narodnoj skupštini drži što duže, pa možda i do opštih izbora?

ČUBRILOVIĆ: Teoretičari kada govore o pokušajima razgrađivanja parlamentarizma ukazuju na korake kojima se to čini, a koje jasno prepoznajemo u radu opozicije u Narodnoj skupštini. U pokušajima da uspori, poremeti i onemogući rad parlamenta, opozicija, pod plaštom demokratskih prava, konstantno opstruiše rad Narodne skupštine na razne načine, a jedan od njih je cjelodnevno reklamiranje povrede poslovnika. Nakon ove došli smo u sljedeću fazu razgrađivanja parlamentarizma, a to je fizičko onemogućavanje rada parlamenta. Sve to ukazuje da će opozicija nastaviti sa nedemokratskim ponašanjem i da će nastojati da pokaže kako institucije u Srpskoj ne funkcionišu. Naravno, dobiće naš zakonit i demokratski odgovor. Nećemo dozvoliti da bilo ko urušava institucije Srpske zarad ostvarivanja kratkoročnog političkog cilja.

Očekujete li da će opozicija i na narednim zasjedanjima posezati za novim pokušajima blokade rada Narodne skupštine i vjerujete li da i dalje kao najodgovorniji čovjek u parlamentu možete sve održati pod kontrolom?

ČUBRILOVIĆ: Opozicija je pokušala da spriječi održavanje dvije sjednice Narodne skupštine fizičkim, a ne parlamentarnim metodama. Želim da podsjetim da je veliki broj tih poslanika u profesionalnom radnom odnosu u Narodnoj skupštini. Ovo što opozicija radi nije dobro za građane Srpske, a na kraju neće donijeti ništa dobro ni kada je riječ o njihovom političkom interesu. Jer, učinićemo sve da na zakonit i demokratski način, u skladu sa svim važećim propisima, sačuvamo red, mir i dostojanstvo Narodne skupštine. Svako ima pravo da se bori za ostvarivanje svojih političkih ciljeva, ali pri tome ne može da krši Ustav, zakone i destabilizuje institucije RS. To nećemo i ne smijemo dozvoliti. Učinićemo sve da sačuvamo dignitet institucija i stabilnost Srpske.

Vanredni izbori

Jedan od posljednjih zahtjeva opozicije upućen je predsjedniku RS Miloradu Dodiku, od kojeg je zatraženo da raspusti parlament i raspiše vanredne izbore. Smatrate li da ima uslova za vanredne izbore?

ČUBRILOVIĆ: Sve dok Narodna skupština ima stabilnu većinu, nema razloga za raspisivanje vanrednih izbora. Pa, u kojoj to zemlji svijeta vlast ispunjava nerealne i populističke zahtjeve opozicije?

(Glas)