Sport 14.09.2015.

Deseta Grend slem titula: Đoković na tronu US Opena

ČITANJE: 5 minuta
djokovic

Najbolji teniser sveta Novak Đoković osvojio je US open drugi put u karijeri pošto je u epskom finalu savladao Rodžera Federera sa 6:4, 5:7, 6:4, 6:4.

Više od tri sata čekanja, duže od tri časa igranja meča i tri protivnika na terenu kroz sve to je prošao i iz toga je kao pobjednik izašao Novak Đoković!

U 42. susretu sa Rodžerom Federerom, Nole jeostvario 21 pobjedu i tako izjednačio rezultat u međusobnom skoru, revanširao se za poraz u Sinsinatiju i osvojio svoju desetu gren slem titulu, a drugu na US openu (6:4, 5:7, 6:4, 6:4). Sve to poslije višečasovne agonije zbog pljuska i čekanja da kiša prestane kako bi konačno mogli da izađu na teren.

Što se tri protivnika tiče, igrao je protiv Švajcarca, sebe i protiv očajne publike na „Artur Eš“ stadionu koja je u potpunosti bila na Rodžerovoj strani.

Često upotrebljavamo u tenisu izraz „gladijator“, ali to može u potpunosti da se primjeni na srpskog reprezentativca koji je čak i „prolio krv“ za trijumf i to bukvalno. Naime, u četvrtom gemu prvog seta je „proklizao“ i pao, razderao je kožu, pa se pojavila i krv. Na sreću, povreda nije bila teže prirode, pa je bez problema nastavio meč i došao do zasluženog trijumfa.

Savršeno je Novak započeo meč. Nije dozvolio da se ponove greške iz Sinsinatija kada je bio previše pasivan. Od prvog poena je odlučio da on bude taj koji će da drži konce igre u svojim rukama. Već u prvom gemu je imao tri prilike za brejk, ali nije uspio da ih iskoristi. Ipak, ono što nije tada, jeste samo dva gema kasnije, odigrao je sjajan gem i poveo sa 2:1.

A, onda su se pojavili problemi. Rodžer je osvojio prvi poen u četvrtom gemu, imao je inicijativu i u drugom, a onda je Novak napravio naglu promjenu kretanja i „proklizao“ na vlažnom betonu. Bacio je reket iz ruke na vreme, ali je odrao kožu. Odmah se pojavila krv, ali Nole nije želio da prekine meč i da traži ljekarsku pomoć, već je samo nastavio. Švajcarac je vratio brejk, a zatim je iskoristio taj problem da lako dobije svoj gem (3:2). U pauzi između ta dva gema je ušao fizioterapeut, očistio je krv, a onda je Novak ponovo vratio stvari na svoje mjesto.

Od tog trenutka je počeo da se vraća na nivo sa početka meča, osvojio gem na svoj servis, a zatim napravio novi brejk i poveo sa 4:3. Možda mu pad nije dozvolio da potvrdi brejk u četvrtom, ali to ga nije sprečilo u osmom gemu, gdje je, uz spasenu brejk loptu, osvojio gem i uvećao prednost.

Imao je priliku da završi set na servis protivnika, nije je iskoristio, ali jeste odmah u narednom gemu gdje je bez izgubljenog poena došao do vođstva u setovima – 6:4.

Nije Rodžera uzdrmao izgubljen prvi set, započeo je odlično drugi, osvojio gem na svoj servis, imao pet brejk lopti, ali nijednu nije iskoristio. Taj gem se kasnije ispostavio kao ekstremno bitan, jer ni jedan ni drugi nisu dozvoljavali brejk prilike sve do same završnice.

Deseti gem je bio ujedno i najduži u meču, poslije skoro 14 minuta igre i dvije spasene set lopte Novak je došao do izjednačenja. A, glavni razlog što nije uspeo da izjednači je sam Rodžer koji je kod obije prilike odreagovao katastrofalno.

Greške koje je napravio tada, nije dva gema kasnije kada je ponovo dobio dvije set lopte, prvu je poslao daleko u aut, a onda je rizikovao, krenuo na sve ili ništa i odličnom bekhend dijagonalom došao do izjednačenja – 7:5.

Treći set jeRodžer započeo vrhunski, preuzeo je inicijativu i vidljivo je bilo da je sve, pa i publika, na njegovoj strani.Ali, Novak se nije predavao, napravio je brejk u trećem gemu i imao priliku da preokrene sve, ali je nije iskoristio. Odigrao je slabo slijedeći gem i vratio rivala u igru u potpunosti. Federer je to iskoristio, lako osvajao svoje servis gemove, napadao Noleta, a u osmom gemu je Srbin ispustio prednost od 40:0. Dozvolio je protivniku da dođe do dvije brejk lopte, ali je uspio da ih spasi. Taj trenutak je prebacio sve na njegovu stranu, u narednom gemu je napravio novi brejk, a onda pokazao prstom ka glavi, jasno stavljajući do znanja svima koliko je mentalno jak.

Naravno, ni kraj seta nije mogao da prođe bez uzbuđenja, Rodžer je imao dvije brejk šanse, Novak je prvu spasao odličnim servisom, a drugu, uz korekciju Eve Azderaki i lopticu koja je zaista bila u autu. Potom se sabrao, odlično servirao i došao do vođstva u setovima – 6:4.

Četvrti set je Nole započeo idealno, odmah je napravio brejk, a zatim dobro servirao i poveo sa 2:0. Pokušavao je švajcarski igrač da se vrati, prokockao je veliku šansu u šestom gemu, a onda je u narednom surovo kažnjen. Novak je napravio drugi bejk u meču, ali nije uspio to da potvrdi odmah. Pretrpeo je brejk, zatim je Rodžer dobro servirao i smanjio zaostatak. Ipak, nije mu dozvolio da se u potpunosti vrati „u život“, smirio se, iako se suočavao sa tri brejk lopte, i došao do trijumfa – 6:4.

Eva Azderaki položila ispit

Organizatori su odlučili da povjerenje ukažu Evi Azderaki-Mur i da ona bude sudija u stolici i nisu pogriješili. Fenomenalno je Eva odradila svoj posao, a koliko je dobra bila najbolje govori podatak da je bila u pravu svaki put kada je napravila korekciju. I Novak i Rodžer su pokušavali da traže provjere „oka sokolovog“, ali je svaki od tih puta čelendž samo potvrdio njenu odluku.

Sramota za publiku

Normalno je imati više simpatija prema nekome, zvali se oni Rodžer Federer ili Novak Đoković, ali način na koji je publika navijala tokom finala US opena je zaista sramotna. Tokom cijelog meča su bili na strani Švajcarca, ali je veći problem od toga ono šta su radili. Aplaudirali su kada god bi Nole promašio prvi servis, ometali ga i zviždali kada bi izbacivoa lopticu za drugi, dobacivali čak i u toku nekih važnih poena, ali se Đoković izdigao iz svega toga, uspeo da ih utiša na kraju i da dođe do zaslužene pobjede.