Politika 01.01.2022.

Đokić: Ukupna vrijednost energetskih projekata 2,1 milijarda KM

ČITANJE: 6 minuta

Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić rekao je da je ukupna vrijednost energetskih projekata koji su u Srpskoj započeti u 2021. godini i onih koji će se graditi u narednom periodu 2,1 milijardu KM.

Đokić je u intervjuu Srni rekao da je energetika strateški najvažnije područje na kome se u budućnosti može zasnivati intenzivan razvoj Republike Srpske, koja će biti područje sa najintenzivnijom gradnjom energetskih objekata.

On je istakao da je razvoj sektora energetike vidljiv i da već sada daje rezultate, te da je Vlada Srpske uspjela da ga predstavi i etablira kao područje sa najvećim potencijalom koje doprinosi rastu i razvoju Republike i taj cilj je ostvaren u ovoj godini.

Đokić kaže da se energetska slika Republike Srpske počela bitno mijenjati u odnosu na period od prije pet i 10 godina.

“To nam je bio cilj u Strategiji razvoja sektora energetike u Republici Srpskoj do 2035. godine i on se postepeno ostvaruje”, istakao je Đokić, dodajući da predstoji još mnogo posla i da će se intenzivno raditi i razvijati i neki novi projekti.

U PROJEKAT IZGRADNJE HE “BUK BIJELA” DO SADA INVESTIRANO 40 MILIONA KM

Đokić ističe da je Republika Srpska u resoru elektroenergetike započela izgradnju Hidroelektrane /HE/ “Buk Bijela”, čija je vrijednost oko 225 miliona evra, te izgradnju HE “Bistrica” na području opštine Foča, koja predstavlja sistem nekoliko hidroelektrana čija će ugovorena vrijednost biti oko 103 miliona evra.

Prema njegovim riječima, počele su aktivnosti i na izgradnji HE “Ulog” kod Kalinovika.

“Kada je riječ o HE `Buk Bijela`, pored rijeke Drine sada se grade objekti koji su neophodni za izgradnju objekata koji će biti na vodi, a koji će najdirektnije biti uključeni u proizvodnju električne energije kao što je brana, stvaranje akumulacije, ugovaranje elektro i mašinske opreme i to je sljedeća faza u ovom projektu”, pojasnio je Đokić.

Đokić je izrazio žaljenje što je grupa bošnjačkih političara iz FBiH odlučila da preko Ustavnog suda BiH pokuša da zaustaviti ovaj projekat.

“Ne vidim ništa sporno da elektroprivrede Republike Srpske i Srbije sarađuju i grade privredne objekte zajedno. Nekome možda samo smeta zato što je adresa te kompanije Srbija. Ovaj projekat će donijeti velike benefite ne samo Srpskoj i njenoj Elektroprivredi, već i BiH”, istakao je Đokić.

On navodi da je do sada u ovoj projekat investirano oko 40 miliona KM, te da mu nije poznato zašto bi neko imao interesa da ga zaustavi, osim čisto nekakvih političkih interesa koji su više u sferi iracionalnog inata nego opravdani.

“Moramo sačekati odluke koje će donositi Ustavni sud BiH. Važno je da oni nisu zaustavili projekat. Mislim da bi Ustavni sud BiH trebalo da bude na nivou odgovornosti u smislu da ne ugrožava ekonomski rast i razvoj ovog područja Republike Srpske”, rekao je Đokić.

ISTORIJSKI REKORD VRIJEDNOSTI UGOVORENIH PROJEKATA U HERCEGOVINI

Resorni ministar ističe da je 2021. godine krenula realizacija projekta vjetroelektrane “Grebak” kod Nevesinja, a da je ranije dodijeljena koncesija za vjetroelektranu “Hrgud” u opštini Berkovići.

Osim toga, kaže Đokić, dodijeljene su koncesije za izgradnju solarnih elektrana “Bileća” instalisane snage 60 megavata i “Nevesinje” instalisane snage 63 megavata, dok je definisano partnerstvo i u pripremi je realizacija solarne elektrane na području Trebinja od 71 megavat i dvije po 55 megavata.

“Imamo grupu projekata gdje je nosilac `Elektroprivreda Republike Srpske` i to su jako veliki projekti uključujući posebno važan projekat HE `Dabar`”, kaže Đokić.

Prema njegovim riječima, ukupna vrijednost ugovorenih projekata koji su sada u fazi realizacije u ovoj godini iznosi oko 1,6 milijardi KM na području Istočne i stare Hercegovine.

Đokić naglašava da se nikada u istoriji nije desilo da u tako kratkom vremenskom periodu bude koncentracija toliko kapitala koji će biti investiran u to područje.

ODLUKA O AKTIVIRANJU PROIZVODNJE U RAFINERIJI BROD NA RUSKOM PARTNERU

Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske ističe da se Srpska sprema da 2022. godine intenzivno krene u izgradnju magistralnog gasovoda iz pravca Srbije preko Bijeljine do Novog Grada dužine 325 kilometara.

“Ovim će biti obezbijeđen novi energent za potrebe privrede i stanovništva Republike Srpske, čime ćemo dati značajan dioprinos ukupnom energetskom razvoju, dok će upotreba ovog energenta biti u funkciji podrške ubrzanom razvoju privrede”, istakao je Đokić.

On je rekao da će gasovodom biti obuhvaćene sve opštine koje su na trasi od Bijeljine, Brčkog do Novog Grada. Đokić je podsjetio da od ranije postoji krak gasovoda koji kroz Zvornik ide prema Kalesiji i dalje u FBiH, kao i da je gasom snabdjeveno područje Istočnog Sarajeva u Srpskoj.

Đokić navodi da i drugi dijelovi u istočnom dijelu Republike Srpske mogu biti dio procesa gasifikacije za potrebe industrije, posebno u drvoprerađivačkom sektoru i drugim sektorima industrije gdje nije planirana magistralna trasa gasovoda.

Govoreći o projektu gasifikacije u Rafineriji Brod, Đokić je istakao da sada postoje svi preduslovi da Rafinerija bude aktivirana, a da je odluka o aktiviranju proizvodnje na ruskom partneru.

Đokić napominje da gasifikacija daje mogućnost Rafineriji Brod da može prerađeni i komprimovani gas nuditi na tržištu u okruženju.

VAŽNA OBLAST RUDARSTVA, GEOLOŠKA ISTRAŽIVANJA BIĆE NASTAVLJENA

Resorni ministar najavljuje da će se u narednom periodu intenzivno raditi na razvijanju novih projekata, a jedan od njih je istraživanje svih mineralnih sirovina u Republici Srpskoj.

On je naveo da je 2021. godine zaključeno osam ugovora za eksploataciju mineralnih sirovina u Republici Srpskoj.

“Treba da nastavimo detaljna geološka istraživanja i razvijanje tih projekata, jer je oblast rudarstva važna. Na razvoju rudarskih projekata i rudarenju razvile su se mnoge države i njihove privrede i u Srpskoj treba da radimo na tome još intenzivinije”, istakao je Đokić.

Kada je riječ o projektu istraživanja rezervi nafte na teritoriji Republike Srpske, Đokić je naveo da su pozitivni rezultati ostvareni na području Posavine, u opštini Šamac i naselju Obudovac, gdje su aktivne dvije bušotine.

On je naveo da se iz ovih bušotina kontinuirano u istražnoj fazi rada svakodnevno eksploatiše određena količina sirovina i uredno se prerađuje.

“Trenutno su u fazi nastavka istraživanja na novoj lokaciji u rejonu Obudovca i tu očekujemo da ćemo imati novi pozitivan rezultat”, istakao je Đokić.

SRPSKA PREPOZNATLJIVA PO NAJNIŽOJ CIJENI ELEKTRIČNE ENERGIJE U REGIONU

Govoreći o cijeni električne energije u Republici Srpskoj, Đokić je naveo da Vlada nema namjeru da mijenja svoj stav i politiku da se ne povećava cijena električne energije za domaćinstva, dok je za privredu već ugovorena nešto veća cijena.

On kaže da nova cijena za privredu nije ona kojom bi “Elektroprivreda Republike Srpske” opravdala svoje potrebe i koja je u velikoj mjeri subvencionisana od ove kompanije.

“Još smo u fazi kada brinemo o tom pitanju i sputavamo `Elektroprivredu Republike Srpske` da donese odluke da to bude na nivou tržišnih cijena. Želimo održati politiku niskih cijena i držimo ih. Srpska je prepoznatljiva po najnižim cijenama električne energije u regionu”, istakao je Đokić.

On je naveo da Republika Srpska, ako je povoljna hidrološka godina i termoelekrane rade u normalnom režimu, ima 30 do 35 odsto viška električne energije koji prodaje na inostranom tržištu.

“Protekla godina je izuzetno povoljna u pogledu cijene, ali mi nismo imali dobru proizvodnju jer je hidrologija bila loša ove godine, a bilo je i zastoja u termoelektranama zbog čega smo znatno manje od navedenog procenta prodali struje vani”, rekao je Đokić.

On je istakao da “Elektroprivreda Republike Srpske” u 2022. godini mora nastaviti sa ozbiljnim reformama.

(Srna, E.M)

Oznake: Petar Đokić