Biznis 24.08.2020.

DOK SE INA I KESIĆ NADMEĆU: IRB odgađa prodaju 45,4 odsto akcija u “Krajinapetrolu”

ČITANJE: 2 minute

Investiciono – razvojna banka (IRB) Republike Srpske odgodila je prodaju akcija koje posjeduje u preduzeću „Krajinapetrol“ Banjaluka zbog pandemije virusa korona, saznaje portal Capital.

IRB je u martu ove godine pokrenula postupak javne nabavke usluge izrade procjene vrijednosti kapitala u „Krajinapetrolu“ Banjaluka sa stanjem na dan 31.12.2019.godine.

„Isti je otkazan zbog nepredviđenih okolnosti izazvanih pandemijom virusa Covid-19, a koja se značajno odrazila kako na poslovanje društva tako i na aktivnost potencijalnih investitora. Iz istog razloga odloženo je i nuđenje na prodaju akcija predmetnog društva“, rekli su za Capital u IRB-u.

Dodali su da će u narednom periodu, a shodno razvoju situacije, razmotriti ponovno pokretanje aktivnosti radi iznošenja na prodaju akcija pomenutog preduzeća, jer je isto uvršteno u plan prodaje za ovu godinu.

„Navedeno uključuje izradu procjene vrijednosti kapitala, a zatim i aktivnosti na iznošenju na prodaju akcija iz portfelja fondova kojim upravlja IRB“, naveli su.

Inače, u vlasništvu fondova kojima upravlja IRB nalazi se 42,2 odsto kapitala preduzeća „Krajinapetrol“ (Akcijski fond) i 3,2 odsto (Fond za restituciju).

Predviđeni metod privatizacije je prodaja akcija na berzi, organizovanjem posebne aukcije bez postavljanja uslova i kvalifikacionih kriterijuma ili putem redovnog berzanskog trgovanja.

Capital je objavio da je INA zainteresovana za kupovinu “Krajinapetrola” te da je Vlada Republike Srpske spremna da proda državni udio, te da je dala dozvolu INA-i da izvrši dubinsku analizu poslovanja tog preduzeća.

Bivši direktor „Hidroelektrana na Vrbasu“ Nedeljko Kesić uložio je milione maraka u pokušaju da prije hrvatske “Industrije nafte – INA” kupi banjalučki „Krajinapetrol“, posljednje preduzeće iz naftnog sektora u kojem je Republika Srpska najveći akcionar.

Kesić je kupovinom akcija i povećanjem udjela na 32,27 odsto došao u poziciju da objavi ponudu za preuzimanje, ali je dobio negativno mišljenje uprave.

“Krajinapetrol” je u prošloj godini imao prihode od 54,9 miliona maraka i dobit od 1,3 miliona KM. Prvo polugodište ove godine završio je sa minusom na računu od 385.000 KM, pokazao je finansijski izvještaj.

(SB/banjaluka.net)