Biznis 27.04.2022.

Džakula na ‘Jahorina ekonomskom forumu’: UIO ozbiljno radi na suzbijanju sive ekonomije

ČITANJE: 2 minute

Uprava za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH maksimalno ozbiljno radi na suzbijanju sive ekonomije u BiH, a putem četiri regionalna centra u prošloj godini je oduzela robu bez porijekla vrijednu više od 12 miliona KM, od čega se oko šest miliona KM odnosilo na cigarete, izjavio je danas direktor UIO Miro DŽakula.

DŽakula, koji je jedan od učesnika panela “Kriza i siva ekonomija” održanog u okviru “Jahorina ekonomskog foruma”, rekao je da današnji panel obrađuje temu takozvane nevidljive ekonomije – ekonomije koja nije prijavljena državnim poreskim administracijama i koja nije mjerljiva.

Prema njegovim riječima, siva ekonomija je rasprostranjena na cijeloj zemaljskoj kugli, negdje u manjem, a negdje u većem obimu, pa s obzirom na to ni BiH nije pošteđena njenog negativnog uticaja.

On naglašava da UIO BiH čini sve da nivo sive ekonomije, u dijelu u kojem je nadležna u skladu sa zakonskom regulativom, svede na najmanju moguću mjeru, tim prije jer sive ekonomije ima u svim segmentima društva, od zapošljavanja do nedozvoljene trgovine i krijumčarenja.

“Jedan od zaključaka i poruka sa našeg panela jeste da se poreske i druge institucije i svi nivoi vlasti u BiH moraju uključiti u borbu za suzbijanje sive ekonomije i povećanje prihoda kako bi dostigli civilizacijsku normu da svi plaćaju porez”, naveo je DŽakula.

On je pozvao tržišne inspekcije na svim nivoima vlasti u BiH da se aktivnije uključe i da rade svoj primarni posao, a UIO će nastojati da i dalje postiže dobre rezultate u oblasti smanjivanja sive ekonomije.

Prema njegovim riječima, UIO BiH je u prošloj godini uputila tužilaštvima oko 100 zahtjeva, što krivičnih prijava, što informacija o počinjenom krivičnom djelu iz oblasti sive ekonomije.

“U BiH, po mojoj procjeni, nivo sive ekonomije u odnosu na zemlje u okruženju nije uopšte veći, i to pokazuju naši rezultati. U prošloj godini naplatili smo 8.455 miliona KM što je mnogo više nego što je rast BDP-a. Mnogi kažu da je razlog za to rast cijena i inflacija, međutim porez se plaća na dodatnu vrijednost što znači da se u BiH i stvara veća vrijednost i da firme pozitivno posluju, a samim tim se ostvaruje i bolja naplata PDV-a”,kaže DŽakula.

(Srna/A.M.)