Svijet 29.02.2024.

EU uvodi ogromne promjene u vezi s vozačkim dozvolama

ČITANJE: 3 minute

U Evropskom parlamentu raspravljalo se o prijedlogu novih pravila o vozačkim dozvolama. Predložena direktiva Evropske unije predviđa uvođenje jedinstvene digitalne vozačke dozvole, obvezne zdravstvene preglede za vozače svakih 15 godina, ali i stroža pravila za mlade vozače. Protiv prijedloga bilo je 11 hrvatskih evroposlanika uz jednog suzdržanog.

Vozači početnici moraće, prema prijedlogu novih pravila, proći najmanje dvije godine probnog razdoblja tokom kojeg će podlijegati određenim ograničenjima, vozačke dozvole za motocikle, automobile i traktore trebalo bi da vrijede 15 godina, a za kamione i autobuse pet godina.

Evroposlanici su se dogovorili i da se od vozača zatraži samoprocjena fizičke i mentalne sposobnosti prilikom izdavanja ili obnove vozačkih dozvola te da članice EU odluče žele li tu samoprocjenu zamijeniti ljekarskim pregledom, između ostalog i minimalnim standardima provjere vida i kardiovaskularnog stanja. Podržali su i uvođenje digitalne vozačke dozvole koja bi bila dostupna na mobilnom telefonu i istovjetna fizičkoj vozačkoj dozvoli, saopštio je Evropski parlament.

Nisu podržali prijedlog Komisije da se skrati razdoblje važenja vozačkih dozvola starijim građanima jer žele izbjeći diskriminaciju i garantovati njihovo pravo na slobodu kretanja i učestvovanja u privrednom i društvenom životu.

Kako bi se nadoknadio manjak profesionalnih vozača, poslanici su se odlučili da omoguće 18-godišnjacima dobijanje dozvole za vožnju kamiona ili autobusa kapaciteta do 16 putnika, uz uslov posjedovanja potvrde o stručnoj osposobljenosti. U tekstu se predlaže da se i 17-godišnjacima omogući dobijanje dozvole za vožnju automobila ili kamiona, uz pratnju iskusnog vozača, dodaje se u saopštenju, prenosi Index.

Poslanici žele da vozači budu spremniji za realne situacije i svjesni rizika, pogotovo kad je riječ o ranjivim grupama u saobraćaju, poput pješaka, djece, biciklista te korisnika električnih romobila. Stoga smatraju da bi testovi za vozačku dozvolu trebalo da uključe vožnju u snježnim i klizavim uslovima, mrtve uglove, sisteme za pomoć vozaču, sigurno otvaranje vrata vozila kako se ne bi ugrozili drugi učesnici u saobraćaju.

Potpredsjednica Evropske komisije Dubravka Šuica ističe da je riječ o probnom roku za vozače početnike, digitalnoj vozačkoj dozvoli Evropske unije, novom sistemu zamjene vozačkih dozvola trećih zemalja i ublažavanju jezičkih zahtjeva za podnosioce iz drugih zemalja.

“Biće lakše dostupni podaci o vozačima. Ono što je posebno bitno, ako napravite prekršaj u jednoj zemlji, bićete sankcionisani u drugoj zemlji članici”, napominje Marko Šoštarić s Fakulteta prometnih znanosti.

Obvezni ljekarski pregledi

Spornima se smatraju obavezni ljekarski pregledi svakih 15 godina.

“Ne možemo prihvatiti obavezne ljekarske kontrole, posebno ako bi se to odnosilo isključivo na dob, a ne na objektivne zdravstvene probleme, a naročito ako je to jedini način da se vidi da li je neko sposoban za vožnju ili nije, rekla je Elżbieta Katarzyna Łukacijewska”, poljska poslanica u Evropskom parlamentu (EPP).

“Nije namjera kažnjavati vozače, nego zaštititi sve nas koji se koristimo javnim površinama. Kako možemo opravdati ideju da naša vozila moraju redovno prolaziti testove, a vozači ne” upitao je Dominique Riquet, francuski poslanik u Evropskom parlamentu (Renew).