Biznis 11.10.2022.

GORIVO PONOVO IDE NA 3,5 KM: BiH čeka novi talas poskupljenja nafte

ČITANJE: 2 minute

Taman kada smo se počeli radovati znatno nižim cijenama goriva, odluka Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC+), među kojima su Saudijska Arabija i Rusija, da smanje proizvodnju za dva miliona barela nafte dnevno, izazvala je novi cunami na svjetskom tržištu i rast cijena koji je uslijedio neposredno nakon objave ove odluke.

Osim što predstavlja prst u oku Zapadu i drži prihode Rusije na visokom nivou, ova odluka je pokrenula novi talas inflacije, pa će cijene sa 3,11-3,16 KM po litru ponovo krenuti na 3,50 maraka.

– Upravo smo amortizovali tih 10 odsto, koliko se procenjuje da je udeo Rusije u svetskoj proizvodnji nafte, i ušli u period stabilnih cena. Međutim, u posljednja tri dana otkupne cijene rafinerija su naglo porasle za 28 feninga po litri. Radim 25 godina i nikada mi cijena nije skočila za 15 feninga u jednom danu, a to se dogodilo u četvrtak – rekao je za Avaz Milenko Bošković, predsjednik Udruženja trgovaca naftnim derivatima FBiH .

Koliko će ovaj trend trajati, niko sa sigurnošću ne može reći, distributeri u Bosni i Hercegovini cijenu za sutra saznaju prekjuče nakon zatvaranja berze, ali dovoljno govori činjenica da je odluka proizvođača zabrinula američkog predsjednika posledice koje može izazvati.

Rafinerija Pančevo

Istovremeno, podsjeća ekonomski analitičar Zoran Pavlović, novi paket sankcija EU Rusiji spriječit će tranzit ruske sirove nafte naftovodom Janof preko Hrvatske na zapadni Balkan. I srpska rafinerija Pančevo mogla bi ostati bez ruske nafte, što će dodatno otežati snabdijevanje bh. tržišta.

– Bosna i Hercegovina je u tužnoj situaciji bez svoje rafinerije, kapaciteta i zaliha i, kada se sve to sabere, slika nije nimalo pozitivna. Ukoliko se desi sve što je najavljeno, rezultat će biti dalje poskupljenje goriva – upozorava Pavlović.

BiH opterećena akcizama

Samo privremeno ukidanje akciza i PDV-a na naftu i naftne derivate može ublažiti val poskupljenja, jer bi u slučaju donošenja ovakvih odluka cijene nafte bile niže za 35, a benzina za 41 fening po litru.

Podsjetimo, cijena litre goriva u Bosni i Hercegovini je opterećena akcizama, porezima, taksama, putarinama, desetinama nameta, pa na svakih 100 KM goriva ulivenih u rezervoar automobila odlazi 48 maraka, prenosi Avaz.

(SB)

Oznake: nafta