Politika 08.01.2024.

Guskova: Zapad se spotaknuo o Srbe dok je krenuo na Rusiju

ČITANJE: 4 minute

Predstojećeg utorka, 9. januara, Srbi će proslaviti Svetog Stefana i proslaviti 32. rođendan Republike Srpske, ističući da samo žele mir i poštovanje sopstvenih prava u okviru Dejtonskog mirovnog sporazuma, kojim je okončanje krvoproliće u BiH. Doktor istorijskih nauka i autoritativni balkanista Elena Guskova u svom autorskom tekstu za Rusku gazetu govorila je o tome zašto Zapad iritira samo postojanje Republike Srpske.

Tekst prenosimo u cijelosti:

Srbi su ponosan i nezavisan narod. Devedesetih, u teškoj borbi, branili su svoju slobodu i pravo da sami odlučuju o svojoj sudbini. Hrabri, snažni i nepopustljivi Srbi iz BiH pokazali su cijelom svijetu da Zapadu možete reći “ne”, da možete biti neposlušni i ne izdati svoje prijatelje. Na Srbe se Zapad sapleo kada je krenuo na Rusiju.

To je razbjesnelo “kustose” iz Evrope i SAD. I žestoki su, čak pokušavaju da zabrane Republici Srpskoj da slavi svoj praznik – Praznik pobjede, pravoslavlja i slobode. Iritira ih samo postojanje Republike Srpske, jer je prema Dejtonskom sporazumu iz 1995. godine, koji je neko napisao u Vašingtonu, Republika Srpska trebalo vrlo brzo da se raspadne u muslimansku državu. Srbi su bili uvereni da je decentralizacija jedini način da opstanu i pridruže se evropskim vrijednostima.

Ali ne. Predsednik Srpske Milorad Dodik, podržan od Moskve, pokušava da se oslobodi spoljnog zapadnog pogleda, brani nacionalne interese naroda Republike Srpske i bori se provjerenim metodama pritiska na neumoljivu srpsku stranu.

Republika Srpska već sasvim očigledno postaje centar srpstva na Balkanu. Takav objedinjujući princip danas nije vidljiv u Beogradu, niti je vidljiv na drugim mjestima. Ali zahvaljujući unutrašnjoj i spoljnoj politici Milorada Dodika, Banjaluka se danas može nazvati centrom brige za Srbe u drugim regionima Balkana. I sam sam gledao kako Milorad Dodik poziva Srbe iz Crne Gore, Srbije, Makedonije, Rumunije, Mađarske, Albanije na proslavu Dana Republike Srpske 9. januara. To sugeriše da mu je veoma stalo do jedinstva srpskog kulturnog i duhovnog prostora na Balkanu.

Tokom svih ovih godina, Republika Srpska je ojačala svoju poziciju – ojačala institucije vlasti, privrede, ojačala jedinstvo političkih partija, oslobodila se straha od posljedica donesenih odluka. Bilo je ozbiljnih poteškoća na tom putu, posebno kada je Evropa počela da nameće antidejtonske zakone. Bilo je neophodno preduzeti korake koji bi mogli blokirati ovaj proces. Obrazloženje predsjednika Republike Srpske je jednostavno i svakom čovjeku razumljivo.

– Ako nemate karakter, ako ste pri prvom udarcu na sto spremni da potpišete sve što se od vas traži, onda vam ovdje nije mjesto, vi ste slučajna osoba na političkoj sceni. Bilo ih je mnogo. ovakvih udara po stolu i rukom i nogom “u poslednje vrijeme, ali smo to preživjeli i tu smo. Mislim da smo prije nekoliko godina stekli ogroman kapital – pravo na naše mišljenje” – kaže predsjednik.

Milorad Dodik je, smatra Emir Kusturica, nešto najbolje što može da se desi Republici Srpskoj.

Ovakav stav Milorada Dodika nije mogao da odgovara Zapadu. Osuđuju se njegovi postupci i politika uopšte, uvode mu se sankcije, organizuju se obojene revolucije, protesti opozicije, provokacije nevladinih organizacija. A 2015. godine pokušano je da se donese odluka o nezakonitosti obilježavanja Dana Republike Srpske, koji pada 9. januara. Ali… Srbi su tvrdoglavi u odbrani svojih prava. I svake godine 9. januara svi Srbi BiH slave Dan Republike Srpske grandioznim proslavama. Tako će biti i ove i svih narednih godina.

Kao član Senata Republike Srpske, svim Srbima iz BiH od srca čestitam praznik. Svake godine sam učestvovala u svim slavama na svetoj srpskoj zemlji. Ali ove godine, zbog sankcija Rusiji, neću moći da letim za Banjaluku. Čestitam Republici Srpskoj! Neka uvijek ostane najvažniji simbol stabilnosti i nezavisnosti, otpora zapadnim planovima za potpuno uništenje Srba kao značajnog činioca politike na Balkanu.

Srbi imaju pravo da ojačaju svoju autonomiju i samoopredjeljenje. Srbi će i dalje pružati otpor onima koji žele da ujedine BiH, koji nameću rješenja koja nisu prihvatljiva srpskom narodu.

Moskva je uvijek bila naklonjena stavu predsjednika Republike Srbije Milorada Dodika, pomažući mu svim mogućim diplomatskim sredstvima, podržavajući ga u mnogim poduhvatima. Rusko rukovodstvo veoma cijeni stav Milorada Dodika o nizu pitanja važnih za Moskvu. Konkretno, Srpska je učinila sve da spriječi BiH da se pridruži sankcijama Rusiji, kako je to željelo Sarajevo, i da prizna nezavisnost tzv. Kosova. Sa svoje strane, Rusija čvrsto stoji na svom stavu očuvanja Dejtonskih mirovnih sporazuma i ukidanja ovlašćenja visokog predstavnika. U Savjetu za implementaciju Mirovnog sporazuma Rusija uvijek zauzima objektivan stav i brani interese Republike Srpske.