Svijet 24.08.2023.

Istražuje se uzrok pada Prigožinovog aviona – Kremlj ćuti, Zapad i Ukrajina upiru prstom u Putina

ČITANJE: 5 minuta

Jutro nakon pada aviona u kojem je, među deset putnika i članova posade, bio osnivač i šef privatne vojne kompanije Vagner Jevgenij Prigožin, nadležne ruske službe nastavljaju istragu o uzrocima nesreće, Kremlj još uvijek ćuti, dok Zapad i Ukrajina upiru prstom i Prigožinovu smrt tumače kao osvetu Rusije i Vladimira Putina za nelojalnost i neuspjelu oružanu pobunu Vagnerovih boraca.

Od srijede uveče, nakon što se srušio avion u kojem je bio osnivač i šef privatne vojne kompanije Vagner Jevgenij Prigožin, ljudi se okupljaju ispred Vagnerovog sjedišta u Sankt Peterburgu.

Cvijeće i svijeće u blizini Vagnerovog sjedišta

Poštovaoci Prigožina i njegove kompanije pale svijeće i ostavljaju cvijeće u blizini ulaza u zgradu. Prozori su bili osvijetljeni u obliku velikog krsta, a razvijen je i transparent na kojem piše: “Vagner, mi smo zajedno.”

Ruski istražni komitet, koji istražuje teške zločine, saopštio je da je otvorio istragu o nesreći, kao i uprava za civilno vazduhoplovstvo “Rosaviacija”, čija je specijalno formirana komisija počela da istražuje okolnosti i uzroke pada aviona.

Jedan od fragmenata letjelice koja se srušila u Tverskoj oblasti nađen je na ulazu u selo Kuženkino, oko dva kilometra od mjesta nesreće, javila je agencija RIA Novosti, prenosi RTS.

Put do sela Kuženkino je blokiran i njime prolaze samo vozila Ministarstva za vanredne situacije i istražne komisije.

Portparol hitne pomoći rekao je za RIA Novosti da su na mjestu nesreće pronađena tijela osam osoba, a operacija potrage se nastavlja.

Avion koji je letio od Moskve ka Sankt Peterburgu nije pokazivao nikakve probleme sve dok nije počeo naglo da gubi visinu, pokazuju podaci leta.

Model aviona koji se srušio – brazilski “Embraer Legacy” za više od 20 godina službe zabilježio je samo jednu nesreću i to izazvanu ljudskom greškom, a ne mehaničkim kvarom.

Svi nastradali putnici povezani s Vagnerom

Ruska Federalna agancija za vazdušni saobraćaj objavila je imena svih putnika aviona koji se srušio, a moskovski list Izvestija piše da su svi bili povezani s Vagnerom.

Pored osnivača kompanije Jevgenija Prigožina, u avionu su bili Dmitrij Utkin, Valerij Čekalov, Sergej Propustin, Jevgenij Makarjan, Aleksandar Totmin, Nikolaj Matusejev i tri člana posade.

Valerij Čekalov vlasnik je kompanije “Evropolis” i saradnik Prigožina, navodi list.

Dmitrij Utkin, komandant privatne vojne kompanije Vagner, je oficir ruskih specijalnih snaga Generalštaba Oružanih snaga Rusije, rezervni je potpukovnik i nosilac četiri ordena za hrabrost.

Prema navodima medija, 2014. godine organizovao je bazu za obuku boraca u blizini Rostova na Donu i postao komandant sopstvene jedinice. Kasnije je, prema njegovom pozivnom znaku, jedinica dobila naziv Vagner.

Sergej Propustin je bio član Vagnera, a to je potvrdila i njegova rođaka Anastasija Propustina.

Jevgenij Makarjan i Aleksandar Totmin, koji su na spisku putnika, takođe su imali veze sa Vagnerom, a na pojedinim portalima navodi se da su oni zaposleni u kompaniji.

Ono što se zna o tri člana posade aviona jeste da je pilot Aleksej Levšin bio iz Sankt Peterburga, kopilot Rustam Karimov, pretpostavlja se, iz Perma, a stjuardesa Kristina Raspopova iz Jekaterinburga.

Kremlj ćuti, Zapad i Ukrajina upiru prstom

Kremlj još uvijek nije komentarisao avionsku nesreću, a sam predsjednik Rusije Vladimir Putin nije pomenuo pad aviona tokom govora u Moskvi povodom obilježavanja 80. godišnjice pobjede u Kurskoj bici tokom Drugog svjetskog rata.

Umjesto toga, Putin je pozdravio sve vojnike koji se, kako je rekao, hrabro i odlučno bore u Ukrajini.

Dok Moskva ćuti, sa Zapada sugerišu da bi Prigožinovo dugogodišnje neslaganje sa ruskom vojskom i neuspjela oružana pobuna koju je predvodio u junu mogli biti motivi za osvetu Kremlja.

Predsjednik SAD Džozef Bajden već je indirektno optužio Kremlj i Vladimira Putina za smrt Jevgenija Prigožina.

“Možda se sjećate, pitali su me već za ovo”, rekao je Bajden za Si-En-En, aludirajući da je još u julu rekao da bi Prigožin trebalo da bude zabrinut za svoju bezbjednost nakon neuspjele pobune Vagnera.

Bajden, koji je u julu na konferenciji za novinare u Helsinkiju napomenuo da bi pazio šta jede da je na Prigožinovom mjestu, sada kaže da ne zna šta se dogodilo, ali naglašava da nije iznenađen.

“Nema mnogo toga što se dešava u Rusiji iza čega ne stoji Vladimir Putin, ali ne znam dovoljno da bih rekao šta se dogodilo”, rekao je američki predsjednik.

I ukrajinski zvaničnici su pad aviona u Rusiji protumačili kao “upozorenje ruskim elitama”.

Savjetnik u kabinetu predsjednika Ukrajine Mihail Podoljak kaže da je Prigožin sebi potpisao smrtnu kaznu onog trenutka kada je povjerovao u “čudne garancije Aleksandra Lukašenka” i u “ništa manje poštenu riječ Vladimira Putina”.

Podoljak smatra da je avionska nesreća, tačno dva mjeseca nakon što su Vagnerove snage marširale ka Moskvi, Putinov signal ruskoj eliti uoči izbora 2024. da “nelojalnost znači smrt”.

Deset mrtvih u udesu aviona, Prigožin na spisku putnika

Privatni avion koji je leteo iz Moskve za Sankt Peterburg srušio se u srijedu uveče u blizini sela Kuženkino u Tverskoj oblasti, saopštilo je rusko Ministarstvo za vanredne situacije.

U avionu je bilo 10 ljudi, uključujući tri člana posade i svi su poginuli.

Vođa ruske privatne kompanije “Vagner” Jevgenij Prigožin i njen komandant Dmitrij Utkin bili su među 10 osoba koje su se nalazile u avionu, potvrdila je ruska Federalna agencija za vazdušni saobraćaj.

Prethodno je i grupa Vagner na svom Telegram kanalu potvrdila vest o smrti svog vođe, za čiju je pogibiju okrivila ”izdajnike Rusije”.