Sport 15.06.2024.

Italija pobjedom protiv Albanije krenula u odbranu titule prvaka Evrope

Fudbalska reprezentacija Italije pobjedom je otvorila Evropsko prvenstvo u Njemačkoj.

Branitelj titule je večeras u Dortmundu u okviru grupe B savladao selekciju Albanije sa 2:1 . Azuri su ovim trijumfom već sada napravili ogroman korak ka osmini finala, dok će Albanci morati iznenaditi Hrvatsku ili Španiju ukoliko žele u nokaut fazu.

Utakmica je počela na spektakularan način. Reprezentacija Albanije povela je protiv Italije u 23. sekundi, što je najbrži gol u istoriji Evropskih prvenstva. Bila je to nevjerovatna greška Federika Di Marka koji je prilikom izvođenja autu uposlio Nedima Bajramija koji je zakucao loptu iza leđa Đanluiđi Donarume. Prethodni rekorder bio je Rus Dmitri Kiričenko koji je 2004. godine protiv Grčke postigao gol poslije jednog minuta i sedam sekundi..

Taj pogodak kao da je naljutio šampione Evrope. „Azuri“ su se brzo oporavili od šoka. Već u drugoj minuti Pelegrini je mogao do poravnanja, ali je šutirao preko gola. Pritisak je ipak urodio plodom u 11. minuti. Pelegrini je sjajno centirao, a na drugoj stativi je bio Alesandro Batoni koji pogađa mrežu Strakoše.

Četa Lućijana Spaletija nije stala na tome. Već u 16. minuti bilo je 2:1. Na jedan odbijanac sjajno reaguje Nikolo Barela i majstorski pogađa mrežu Albanaca. Veznjak Intera je u posljednje vrijeme bio povrijeđen, a večeras je još jednom pokazao koliko znači ovoj selekciji. U nastavku nešto mirnija igre, s tim da je Italija u potpunosti imala kontrolu igre.

U 33. minuti velika šansa za Italiju, ali Fratesi majstoriski pokušava, ali ispriječila se stativa. U 40. minuti Skamaka u novoj šansi, ali ovaj put golman Albanije izlazi kao pobjednik.

U nastavku mnogo manje uzbuđenja. Tek u 60. minuti Federiko Kjeza lukavo gađa, ali samo pored gola. Do kraja Italija je u svom stilu održavala stečenu prednost, dok je Albanija tek 90. minuti zaprijetila. Manaj je imao najbolju šansu za Albaniju, probacio je Donarumu, ali lopta je otišla ipak pored gola. Na kraju zaslužena pobjeda aktuelnog šampiona.

Podsjetimo, danas je u prvoj utakmici grupe B Španija pobijedila Hrvatsku sa 3:1. Drugo kolo na rasporedu je u srijedu i četvrtak, a prvo se sastaju Hrvatska – Albanija, dan kasnije Španija – Italija.

Poredak: Španija 3, Italija 3. Albanija 0, Hrvatska 0.