Magazin
13.12.2015.
Još jedan UNESCO-ov spomenik pao u ruke ISIL-a
ČITANJE: 1 minuta
Militantni tzv. Islamske države zauzeli su libijski grad Sabratha, UNESCO-ov spomenik koji važi za jedan od najbolje očuvanih starorimskih amfiteatara.
Sabratha se nalazi na oko 80 kilometara sjeverno od Tripolija, glavnog grada ove sjevernoafričke države.
Iz UNESCO-a su izrazili zabrinutost, s obzirom da je IDIL već ranije uništio lokacije sa spiska Svjetske kulturne baštine, koje militanti smatraju “paganskim” spomenicima.
https://youtu.be/JEYX_CbwAD8
Tako su u septembru 2015. uništeni dijelovi drevnog starorimskog grada Palmira koji se nalazi u Siriji, a ranije su uništeni stari mezopotamski spomenici u iračkom Nimrudu.
Libijska Sabratha, pored egipatskih piramida, važi za jednu od najvažnijih istorijskih lokacija u Sjevernoj Africi, a UNESCO-o je ovaj drevni grad opisao kao “raskrsnicu mnogih civilizacija”.
(Klix.ba)
Koja je tvoja reakcija?
Preporučeno
Magazin
11.07.2026.
Dnevni horoskop: Škorpija ima jako dobar plan, Djevica osjeća olakšanje, a Rak je inspirisan
Magazin
10.07.2026.
Vrućine ponovo stižu u BiH: Ove greške ljudi najčešće prave kad temperatura pređe 30 stepeni
Magazin
10.07.2026.
Kupujete auto do 2.000 KM? Ova četiri modela još imaju smisla, ali jedna greška vas može skupo koštati
Magazin
10.07.2026.