Svijet 22.11.2022.

Kapsula Orion stigla do Mjeseca, nastala nevjerovatna fotografija

ČITANJE: 2 minute

NASA letjelica Orion stigla je u ponedjeljak do Mjeseca, nakon što je preletjela 130 km iznad Mjesečeve površine i sada će početi ulaziti u širu orbitu. Kapsula, u kojoj su umjesto posade tri lutke sa senzorima za mjerenje vibracija, kosmičkog zračenja i ostalih uslova u svemiru, Mjesecu je prišla s njegove “tamne strane“ koja se ne vidi sa Zemlje.

Zbog polusatnog prekida komunikacije kontrolori leta u Hjustonu nisu znali da li je kretanje Oriona prošlo dobro sve dok se kapsula nije pojavila s vidljive strane Mjeseca, na udaljenosti od 375.000 kilometara od Zemlje. Nakon što je signal ponovno uspostavljen, a letjelica izašla s druge strane Mjeseca, poslata je snimak Zemlje, “sićušna blijedoplava točka” u tami, prenosi Index.

Video-snimak Mjeseca i naše blijedoplave planete udaljene više od 370.000 kilometara ostavio je bez daha radnike Svemirskog centra Johnson u Hjustonu, centru kontrole misije, rekao je direktor kontrole leta Judd Frieling, rekavši da su i sami kontrolori leta bili “apsolutno oduševljeni” viđenim.

Prva kapsula nakon Apola

Orion je morao da obleti Mjesec da bi dobio dovoljno brzine za ulazak u široku, ovalnu Mjesečevu orbitu. Bude li se sve odvijalo po planu, u petak će se motori aktivirati još jednom i postaviti kapsulu u tu orbitu.

Kapsula je u ponedjeljak stigla do Mjeseca prvi put nakon NASAprograma Apolo prije 50 godina. Let do Mjeseca ključna je tačka probnoga leta vrijednog 4,1 milijardu dolara, započetog prošle srijede.

Idući vikend Orion bi trebalo da obori NASArekord udaljenosti svemirske letjelice dizajnirane za astronaute, a to je udaljenost od oko 400.000 kilometara od Zemlje, koji je postavio Apollo 13 godine 1970.

Potom će nastaviti let da bi idući ponedjeljak dostigao ​​najveću udaljenost od Zemlje od gotovo 433.000 kilometara. Kapsula će provesti skoro nedjelju dana u Mjesečevoj orbiti prije nego što krene nazad, a slijetanje u Tihi okean planirano je za 11. decembra.

Raketa Space Launch System (SLS), najsnažnija koju je NASA ikada napravila, pokazala je izuzetno dobre performanse u svom debitantskom probnom letu, rekao je novinarima voditelj misije Mike Sarafin.

Kazao je i da se stručni timovi sada bave sa dva problema koji zahtijevaju zaobilazna rješenja – jedan je navigacijsko praćenje, a drugi pitanje energetskog sistema.

Prođe li probni let s lutkama uspješno, astronauti će na let oko Mjeseca i nazad već 2024. godine, a prođe li i ta misija u redu, slijetanje dvije osobe na Mjesec očekuje se 2025. godine.

Oznake: Mjesec, NASA, Orion