Klasa Dunje Simić: Banjalučanke druge u Beogradu
Studentkinje odsjeka za solo pjevanje sa Akademije umjetnosti Univerziteta u Banjaluci osvojile su drugo mjesto u različitim kategorijama na prestižnom 14. Međunarodnom takmičenju solo pjevača „Lazar Jovanović“ u Beogradu.
Milica Jelićić, Ivona Šari i Danica Andrić, iz klase Dunje Simić na AUBL, a uz saradnju i veliku profesionalnu podršku Sonje Bobrek Savić, predstavljale su RS među brojnim učesnicima sa prostora bivše Jugoslavije i šire.
– U svim kategorijama konkurencija je bila kao nikada do sada. Moje studentkinje su, svaka u svojoj kategoriji, osvojile drugu nagradu, što je potpuno realno i zasluženo. Ovo takmičenje pratim redovno. Imala sam tu čast da budem član žirija i ove godine. Zato svoje studentkinje nisam mogla ocjenjivati. Činjenica je da imamo mlade talente širom Balkana i hiperpordukciju predivnih glasova koji obećavaju, pa mi jedino preostaje da im poželim da što prije nađu mjesto pod suncem umjetnosti i scene, kakvo zaslužuju – kaže Simićeva.
Na takmičenje, ističe ona, bilo bi veoma teško otići da nije bilo sponzora, koji su i prošle godine studentkinjama AUBL omogućili odlazak na takmičenje u Novi Sadu, a sa kojeg su u Banjaluku donijele tri prve nagrade.
– I moje učenice i ja smo mnogo zahvalne ljudima koji imaju sluha za umjetnost i volju da nas podrže. Teško je, ali uvijek se nekako izborimo i odemo. Znamo da je sve premostivo kada imate božiji dar i radite na sebi – smatra Simićeva.
Danica Andrić na ovom takmičenju učestvovala je po peti put, pa je za nju ono postalo već svojevrsna tradicija.
– Druženje i poznanstva sa kolegama – takmičarima iz susednih zemalja, razmjena iskustva i naravno uživanje u lijepoj muzici, koja nas sve spaja je neprocenjivo iskustvo – objašnjava Andrić.
Milica Jeličić na takmičenju je pjevala arije i solo pjesme autora Hendla, Eve del Akva, Berga, Korsakova i Gunoa.
– Ranije sam učestvovala kao beogradska učenica, a sada, po prvi put kao banjalučki student. Vratiti se u Banjaluku sa još jednom nagradom, za mene je potvrda da sam na dobrom putu. Voljela bih odem na takmičenje negdje van granica Srbije i BiH – kaže Jeličić.
Prema riječima Ivone Šari, mnogo kvalitetnih pjevača je učestvovalo na takmičenju.
– Zajedno smo ovom takmičenju dali novu dimenziju. Mnogo nas je, ali svako na svoj način, svojim talentom i glasom, teži da jednog dana postane kompletan operski pjevač, čije će izvođenje doprinijeti u neprestanom trajanju klasične muzike u društvu i vremenu u kojem živimo – poručuje Šari.
Dar se ne može uvijek unovčiti
– Nije isto baviti se umjetnošću kada sam ja počinjala, i sada kada tim putem koračaju moje učenice. Vrijeme je teško, ali najteže od svega je držati intenzitet volje, pažnje i snage tim mladim ljudima kako bi i dalje vjerovali da će umjetnost naći svoj put, jer su oni njeni predstavnici, bez obzira na to što joj možda cijena pada. Talenat dobijen od Boga ne može se uvijek unovčiti, ali ni izgubiti. To je dar. To je privilegija – poručuje Dunja Simić.
(EuroBlic)
Lopovi sve češće kradu ovaj dio automobila: Popravka može koštati više od 2000 KM
Krpelj vas je ugrizao? Evo šta treba uraditi odmah i kada potražiti pomoć ljekara
Kako da naoštrite makaze za 0 KM: Sjeći će kao žilet, a treba vam samo jedna kuhinjska namirnica VIDEO