Magazin 10.11.2021.

KONFERENCIJA: Ministarstvo kulture sa likovnim umjetnicima u Srpskoj o vizuelnoj sceni

ČITANJE: 2 minute

Republika Srpska ima veliki potencijal za razvoj vizuelne umjetnosti i neophodno je dati sistemsku podršku i obezbijediti uslove kako bi se ti potencijali razvijali i iskoristili na pravi način, poručeno je danas na konferenciji “Izazovi savremene vizuelne scene”.

Otvarajući konferenciju, ministarka prosvjete i kulture RS Natalija Trivić rekla je da o potencijalu u ovoj oblasti govore umjetnici iz Srpske koji su uspjeli da se afirmišu i van granica zemlje sa zapaženim izložbama i nastupima na bijenalima.

– Naša je dužnost da svima njima omogućimo bolje uslove za rad i razvoj, jer želimo da povećamo grantovska ulaganja u oblast vizuelne umjetnosti, pokrenemo redovan otkup djela likovne umjetnosti u saradnji sa republičkim ustanovama kulture – rekla je Trivićeva.

Ona je dodala da je cilj i da se uspostavi godišnja likovna nagrada, te opremanje institucija i galerijskih prostora.

Trivićeva je napomenula da je konferencija prilika da se otvori dijalog među umjetnicima, kao i o uspostavljanju funkcionalnog Udruženja likovnih umjetnika Republike Srpske, odnosno krovnog udruženja koje će biti partner Ministarstva.

– Važnu ulogu imaju i lokalne zajednice, koje su nam strateški partner na terenu, ali nam je važno i da radimo na međunarodnoj saradnji – rekla je Trivićeva.

Direktorka Muzeja savremene umjetnosti u Banjaluci Sarita Vujković istakla je značaj održavanje konferencije, jer je usmjerena na razvoj umjetničke scene i muzejske djelatnosti u Republici Srpskoj.

– Važno je pokrenuti razgovore o selektivnom pristupu otkupa umjetničkih djela, kao i o viziji koja bi trebala da donese sinergiju između republičkih institucija i umjetnika – rekla je Vujkovićeva novinarima prije početka konferencije.

Umjetnik Renato Rakić smatra da je “vrijeme da se oživi umrtvljena likovna scena u Republici Srpskoj”.

– Akademija umjetnosti Univerziteta u Banjaluci dala nam je veliki broj visoko obrazovnih umjetnika, koji su spremni da se aktiviraju i uz podršku institucija ožive našu likovnu scenu – rekao je Rakić.

Direktor Kulturnog centra Trebinje Miljan Vuković rekao je da je neophodno mapirati najvažnije probleme sa kojima se susreću vizuelni umjetnici, koji kreiraju jednu vrstu likovne scene na lokalnom i republičkom nivou.

– Imamo veliki broj umjetnika koji nemaju način zaposlenja, poslije završene Akademije. Osim toga, moramo im i pružiti infrastrukturu da stvaraju, to jeste prostor gdje će kreirati, ali i naći način otkupa umjetničkih djela – rekao je Vuković.

(Srna/SB)