Vijesti 14.05.2019.

KOORDINACIONI TIM VLADE RS: Opasnost nije prošla, ali nema mjesta panici

ČITANJE: 3 minute

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković izjavio je danas da se u narednom periodu na područjima ugroženim poplavama u Srpskoj očekuje dvostruko manje kiše, ali da će situacija i dalje biti pomno praćena da bi se izbjegle ljudske žrtve i materijalna šteta.

Višković je rekao novinarima u Banjaluci da je sve pravovremeno urađeno da bi se spriječile posljedice ove elementarne nepogode i da nema mjesta panici.

“U tome smo uspjeli, iako opasnost nije prošla. Neka se građani ponašaju po nalogu institucija koje prate situaciju”, poručio je Višković.

On je naveo da će se nakon poplava pristupiti analizi svih poteza, ali i nedostataka koje na tom planu treba otkloniti da bi se u budućnosti preduprijedila šteta.

Premijer Republike Srpske najavio je da će i sutra u 14.00 časova u Banjaluci biti održan sastanak Koordinacionog tima Vlade Srpske za praćenje stanja usljed obilnih padavina.

Višković je rekao da se tek 17. maja očekuje povećanje nivoa Save u Gradišci, o čemu će građani na vrijeme biti obaviješteni.

On je dodao da će se ispuštanje vode iz akumulacije Bočac odvijati kontrolisano da bi se izbjegle posljedice.

Hidrološka situacija u Srpskoj je stabilnija u odnosu na prethodni dan i očekuje se dodatna stabilizacija, izjavio je danas u Banjaluci direktor Republičkog hidrometeorološkog saveza Tomislav Šajić.

“Značajnije količine padavina bile su na sjeverozapadu Republike Srpske što je prouzrokovalo rast vodotokova. Situacija je danas povoljnija i očekujemo u naredna 24.00 časa manje padavina, odnosno količine od 20 do 30 litara po metru kvadratnom što je povoljnije stanje”, rekao je novinarima Šajić, nakon sastanaka Koordinacionog tima Vlade Republike Srpske za praćenje stanja usljed najavljenih obilnih padavina.

On je naveo da rijeka Sava na području Gradiške, Srpca i Rače blago raste, dok Una stagnira, te da se može očekivati stagniranje ovih vodotokova.

“Sana je 18 centimetara iznad kvote odbrane od poplava i očekujemo stagnaciju. Nivo Vrbasa je u 12.00 časova bio 492 centimetra, a sada je 122, što znači da opada i najkritičniji talas je iza nas. Važno je što je situacija stabilnija nego sinoć”, dodao je Šajić.

On je istakao da je situacija u Banjaluci sada stabilna i ne bi trebalo da izmakne kontroli, a Hidroelektrane na Vrbasu prate stanje vodostaja u Bočcu.

Šajić kaže da nivo rijeke Bosne kod Doboja opada i situacija je dobra.

Direktor “Voda Srpske” Miroslav Milovanović rekao je da je hidrološka situacija bolja nego prethodnih dana, da su sve crpne stanice u funkciji i kompletan sistem odbrane od poplava funkcioniše.

“Ekipe su svo vrijeme na terenu i mogu reći da nemamo propusta i problema na nasipima koji su u našoj ingerenciji. Kada je riječ o jezeru Drenova ne postoje propusti i curenja, a sa eskpertizom nastavljamo i ne očekujemo probleme”, kaže Milovanović.

On je napomenuo da su preduzete sve neophodne mjere što podrazumijeva i potrebnu ekspertizu.

(Srna)