Biznis 18.11.2021.

Maričić: Elektronsko sanduče „pionirski“ poduhvat Poreske uprave Republike Srpske

ČITANJE: 4 minute

– Očekujemo da će primjenom „Elektronskog sandučeta“ Poreska uprava Republike Srpske stati u red sa najmodernijim poreskim administracijama, ali i kao jedina u BiH koja je omogućila ovakav vid komunikacije sa poreskim obveznicima”, rekao je Goran Maričić, direktor Poreske uprave Republike Srpske u intervjuu za Faktor magazin.

Poreska uprava Republike Srpske trenutno završava posljednja testiranja i pripreme nove elektronske usluge, a prema najavama direktora ova institucije „Elektronsko sanduče“ u funkciju bi trebalo da bude pušteno do kraja ovog mjeseca.

“‘Elektronsko sanduče’ će omogućiti dvosmjernu komunikaciju i razmjenu dokumenata između poreskih obveznika i Poreske uprave Republike Srpske, bez potrebe dolaska na šaltere, što je svojevrsni ‘pionirski’ poduhvat Poreske uprave, njenog rukovodstva i zaposlenih i sasvim novi nivo poslovanja”, ukazao je Maričić.

U razgovoru za Faktor magazin Maričić je pojasnio i funkciju „Elektronskog sandučeta“, koje bi trebalo da služi kao alat za bezbjednu, dvosmjernu komunikaciju između poreskih obveznika i Poreske uprave.

“Elektronsko sanduče je tako koncipirano da se dokument može poslati prema obvezniku ili od obveznika prema Poreskoj upravi Republike Srpske, odnosno poreskim obveznicima će u njihovo eSanduče stizati poreski dokumenti, koje će moći jednostavno preuzimati, pregledati ili slati u Poresku upravu, putem istog tog eSandučeta. Uvođenjem ovakve usluge poreskim obveznicima, Poreska uprava Republike Srpske postaje prva administracija koja omogućava ovakav vid komunikacije sa poreskim obveznicima, koji će ubuduće sve imati na jednom mjestu i izvršavati svoje obaveze sa nekoliko klikova”, kazao je Maričić.

On je dodao da Poreska uprava Republike Srpske godina unazad čini napore da unaprijedi komunikaciju sa poreskim obveznicima uvođenjem novih elektronskih usluga, koje omogućavaju komunikaciju poreskih obveznika i Poreske uprave bez direktnog kontakta, odnosno dolaska poreskih obveznika u prostorije Poreske uprave.

“Pored mogućnosti elektronskog podnošenja svih poreskih prijava, koje smo omogućili prošle godine, te android mobilne aplikacije ‘ePURS’ pomoću koje građani mogu pristupiti svojim poreskim evidencijama, Poreska uprava Republike Srpske je omogućila poreskim obveznicima da zahtjeve za izdavanje uvjerenja, povrate poreza, preknjižavanje i druge vrste zahtjeva mogu podnijeti elektronskim putem. Takođe, u ovoj godini smo poreskim obveznicima poreza na nepokretnosti omogućili uslugu elektronskog preuzimanja računa za porez na nepokretnosti. Uz podršku Švedske poreske uprave, omogućili smo poreskim obveznicima da u prostorijama svih Područnih centara Poreske uprave Republike Srpske mogu sami pregledati svoje poreske evidencije, preuzeti i poslati potrebne dokumente, ili izvršiti druge radnje korištenjem elektronskih usluga Poreske uprave”, naglasio je Maričić.

Uvođenje novih elektronskih usluga, odnosno automatizacija procesa naplate javnih prihoda predstavlja jedan od važnih faktora stabilne naplate, smatra Maričić.

“Što se tiče same naplate javnih prihoda u Republici Srpskoj, ona je u ovoj godini zadržala stabilan trend, bez obzira na sveukupnu situaciju izazvanu pandemijom korona virusa, ali i uprkos tome što se Vlada Republike Srpske odrekla dijela prihoda uvodeći olakšice za radnike i poslodavce. Naime, naplata javnih prihoda je u ovom trenutku veća i u odnosu na prošlu godinu, ali i u odnosu na planirane projekcije naplate za ovu godinu”, istakao je Maričić i dadao da je u prvih deset mjeseci ove godine na račun javnih prihoda prikupljeno ukupno 2,257 milijardi KM, što je za oko 217 miliona KM, ili 11 odsto više nego u istom periodu prethodne godine, odnosno sedam procenata više u odnosu na planiranu naplatu za taj period, ali i 192 miliona maraka više u odnosu na isti period 2019. godine.

Pozitivni pokazatelji i u ovoj godini

“Naplata direktnih poreza u periodu januar-oktobar ove godine iznosila je 403,9 miliona KM, što je za oko 20,8  miliona KM, ili pet odsto više nego u istom periodu prošle godine. Kada je u pitanju realizacija plana naplate direktnih poreza, za deset mjeseci ove godine plan je premašen za četiri odsto”, rekao je Maričić.

Doprinosi u prvih deset mjeseci ove godine naplaćeni su za sedam odsto više u odnosu na plan naplate.

“Kod ostalih javnih prihoda, naplata je u prvih deset mjeseci ove godine iznosila 386,3 miliona KM, što je za 71,3 miliona KM ili 23 odsto više, dok je u odnosu na planiranu naplatu prikupljeno čak 13 odsto više ove vrste prihoda”, zaključuje Maričić.

(N.S)

Oznake: Goran Maričić