Politika 04.06.2018.

MIGRANTSKA KRIZA Iz Hrvatske vraćaju se istučeni i bez stvari, a u BiH nema ko da ih hrani

ČITANJE: 2 minute

Od sutra, 5. juna, Crveni krst grada Bihaća neće više spremati obroke migrantima kojima dostavljaju oko 600 obroka dnevno.

Iz Crvenog krsta su juče izjavili da su do sada koristili svoja i sredstva pojedinih nevladinih organizacija i građana, dok od nadležnih nivoa vlasti nisu dobili ni financijsku ni drugu vrstu pomoći.

Pored toga, kako u Crvenom krstu navode, državne i kantonalne institucije nisu učinile ništa da se pod kontrolu stavi sigurnost volontera koji svakodnevno rade sa migrantima, a i samih migranata. Pored toga, zabilježen je sve veći porast oboljelih od scabiesa, što bi lako moglo prerasti u epidemiju.

 

Povrh toga, niko ne zna koliko tačno ima migranata u Unsko-sanskom kantonu. Juče je ta brojka iznosila 2 066, međutim evidentiraju se samo oni koji apliciraju za azil, što je po procjeni volontera svaki treći.

Takođe, migranti kao velike probleme navode grubo ponašanje hrvatske policije koja ih ne evidentira nego nelegalno vraća u BiH, pri tome oduzimajući im mobilne telefone, dokumente i novac.

Podsjetimo, nekoliko humanitarnih i civilnih organizacija (Are You Syrious?, No name kitchen, Doktori bez granica) već je iznijelo izvještaje o nehumanom ponašanju hrvatske policije, što su iz hrvatskog MUP-a demantovali i njihove tvrdnje proglasili neutemeljenim.

U razgovoru s novinarima portala opcija.net, migranti koje su pripadnici MUP-a vratili iz Hrvatske u BiH govore o udaranju štapovima i palicama, korištenju elektrošokera, oduzimanju novca i razbijanju mobitela, objašnjavaju nam dok pokazuju razbijene telefone.

 

Lokalne vlasti smatraju da je ovakvo ponašanje hrvatske rezultat situacije u kojoj se ova država našla, a to je apliciranje za pristup Šengenu, te da iz tog razloga ne vrše evidenciju migranata koji pokušavaju ući u Hrvatsku.

Zamjenik ministra bezbjednosti BiH Mijo Krešić ocijenio je da je migrantska kriza trenutno jedan od najvećih bezbjednosnih izazova sa kojima se suočava BiH, te da su granice BiH pod stalnim pritiskom.

“Priliv migranata je kontinuiran, odgovor na to je teži i složeniji kako vrijeme odmiče. Jedino rješenje mora biti odgovor sistema i dosljedno sprovođenje nadležnih zakona”, rekao je Krešić danas u Banjaluci.

“Nisam optimističan da ćemo brzo smanjiti broj ulazaka migranata u BiH, s obzirom da je ruta od Turske i Grčke, preko Albanije i Crne Gore, s druge strane Makedonije i Srbije u BiH uspostavljena i teško je zatvoriti bez dobre i odlučne opredijeljenosti svih država”, naglasio je Krešić.

Savjet ministara trebalo bi da na sutrašnjoj sjednici u Sarajevu razmatra Informaciju o stanju u oblasti migracija u BiH u vezi s povećanim prilivom migranata u BiH, čiji je predlagač Ministarstvo bezbjednosti BiH.

(opcija.net)