Politika 17.04.2024.

Mikerević: Vlada je 2004. pod pritiskom usvojila izvještaj o Srebrenici

ČITANJE: 4 minute

Bivši premijer Republike Srpske i nekadašnji član PDP-a Dragan Mikerević izjavio je Srni da je njegova Vlada 2004. godine pod pritiskom međunarodne zajednice usvojila izvještaj tadašnje komisije o Srebrenici na čemu su najviše insistirali u to vrijeme visoki predstavnik Pedi Ešdaun i kolektivni Zapad.

Mikerević je rekao da mu nije poznato da li su članovi tadašnje komisije, koju je formirao Ešdaun, bili pod pritiskom međunarodne zajednice i kako je došlo do tog izvještaja.

“Mi u Vladi smo tada izbjegavali krupne ocjene i praktično smo `vagali` svaku riječ”, rekao je Mikerević i dodao da su bili u situaciji da prihvate ili odbiju izvještaj te su vagali o svim posljedicama.

Na pitanje kako je moguće da se bivša komisija za Srebrenicu bavila samo proučavanjem stradanja Bošnjaka u Srebrenici, ali ne i stradanja Srba u toj opštini i okolini od 1992. do 1995. godine, Mikerević je rekao da je taj izvještaj trebalo da bude u funkciji kolektivnog Zapada, a ne da uđe u suštinu da je tu bilo 3.000 žrtava srpske nacionalnosti, a riječ o zaštićenoj zoni UN.

“Srebrenica je bila proglašena zaštićenom zonom, odakle oružje tu? Bilo je pokušaja članova komisije da se to istraži, ali nije moglo proći”, rekao je Mikerević i dodao da je ta komisija imala sedam članova, od kojih je jedan bio stranac, jedan Bošnjak, a pet Srba.

Prema njegovim riječima, u Srebrenici se desio težak ratni zločin za koji su odgovarali mnogi pojedinci, ali nema dokumenata da je tamo bio organizovan zločin neke od tadašnjih institucija Republike Srpske.

“Eksplicitno je rečeno i da Srbija nije učestvovala u tome, a sada krivicu svaljivati na srpski narod i tražiti harmoničan pristup evropskim integracijama, to je jedna zabluda”, istakao je Mikerević.

Govoreći o mogućem usvajanju rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN, Mikerević je naveo da to pokazuje da su u međunarodnim odnosima odavno nestali etika, demokratija i dosljednost.

Mikerević je napomenuo da je i Haški tribunal za događaje u i oko Srebrenice u julu 1995. godine utrdio individualnu krivicu.

“Nikada nigdje nismo našli da je presuđena kolektivna krivica naroda i zemlje, kao ni susjeda Srbije i Hrvatske”, rekao je Mikerević.

Očigledno je, kaže Mikerević, da je na sceni zakon jačeg i umjesto materijalnih dokaza prednost je data “duhovima prošlosti” koji se s vremena na vrijeme vraćaju i djeluju na političkoj globalnoj sceni u skladu sa interesima velikih.

On je napomenuo i da se u međunarodnim odnosima, gdje vlada zakon jačeg, vidi nešto što je potpuno jasno napisano u Dejtonskom mirovnom sporazumu u vezi sa imovinom, ali se prednost daje onome ko tumači, a to čine predstavnici velikih sila.

Mikerević smatra da je pitanje rezolucije o Srebrenici povezano sa najnovijim dešavanjima u Ukrajini, da je to razračunavanje velikih sila i pokušaj traženja izlazne varijante. On je podsjetio i da je rezolucija u suštini neobavezujući dokument, ali se preskaču procedure.

“Mislim da Republika Srpska ne može imati nikakve posljedice, jer nema presude kolektivne krivice”, ocijenio je Mikerević.

On smatra da mnogima sada nije po volji mir u BiH, da postoji problem takozvanog procesa “sarajevizacije” BiH.

“Ako budemo gradili BiH kako se misli u Sarajevu, onda smo u velikoj zabludi da je možemo izgraditi. Sarajevo se često ne može razumijeti ni u Tuzli ni u Zenici, a kamoli u Banjaluci”, rekao je Mikerević.

Komentarišući izvještaj Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji od 1992. do 1995. godine koju je formirala Vlada Srpske, Mikerević smatra da je dobro da je Vlada pokrenula takvu inicijativu i da se došlo do ovog izvještaja, koji nije urađen pod pritiskom međunarodnih faktora, već na osnovu konkretnih činjenica.

Mikerević je pojasnio da je jedno kada je napadnut goloruki narod, a nešto drugo kada su u pitanju lica koji vrše proboj na frontu, kao i da pogibija jednog i drugog nije ista.

“Nezavisna međunarodna komisija daje realniju sliku stanja na tom dijelu ratišta i mislim da je ovaj izvještaj dobronamjeran i s ciljem rasvjetljavanja potpune istine o tim događajima”, ocijenio je Mikerević.

Nezavisna međunarodna komisija za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji od 1992. do 1995. godine zaključila je da se u Srebrenici nije dogodio ni pojedinačni zločin genocida, niti genocid uopšte.