Vijesti 17.07.2026.

Minić o ugostiteljskim objektima NP “Sutjeska”: U pitanju zakup, a ne koncesija

ČITANJE: 2 minute

Predsjednik Vlade Republike Srpske Savo Minić izjavio je da su ugostiteljski objekti Nacionalnog parka “Sutjeska” dati firmi iz Teslića pod zakup, a ne koncesiju i da će komisija tačno odrediti koji će objekti biti renovirani, i da to mora biti završeno na vrijeme.

Minić je pojasnio da je u pitanju ugovor o zakupu, da nije ugovor o koncesiji, te da će komisija tačno odrediti koji će objekti biti renovirani, koja putna infrastruktura, naglasivši da se to odnosi samo na ugostiteljstvo, a da šumarstvo, lovstvo i sve ostalo ostaje Parku.

Kada je riječ o tome da li će sve to biti urađeno na vrijeme, Minić je naveo da postoji bankarska garancija i da se uopšte neće razmišljati da li će ili neće.

– To mora biti završeno u rokovima, na vrijeme i na način kako je to dogovoreno. Bankarska garancija za dobro izvršenje posla je uslov i od kako sam došao za premijera za sve poslove to tražim – rekao je Minić na Tjentištu.

Istakao je da dionicom puta preko Tjentišta tokom ljetne sezone prođe mnogo ljudi i da je važno da tu postoje kapaciteti.

– U ovoj varijanti sigurno ćemo imati bolje turističke kapacitete. Vidjeli ste dok nije bilo toga u kakvom je stanju bilo, tako da sam ubijeđen da je ovo pun pogodak – istakao je Minić, prenosi Srna.

Ugovorom o davanju u zakup ugostiteljskih objekata Nacionalnog parka “Sutjeska” firmi “Agens” iz Teslića na 50 godina predviđena su ulaganja od 70 miliona, kojima će Tjentište postati jedna od najatraktivnijih destinacija ljetnog planinskog turizma na Balkanu.

Pod zakup se daju hoteli “Mladost” i “Sutjeska”, paviljoni, planinske kućice, restorani, sportsko-rekreacioni centar i ostali ugostiteljsko-turistički sadržaji.

“Kvalitetan domaći proizvod”

Premijer Republike Srpske Savo Minić danas je u posjeti preduzeću “Grafo Balkan” u Foči kupio lovačku uniformu.

– Kada imamo kvalitetan domaći proizvod, ne vidim razlog da prednost dajemo stranim markama. Pozivam drugare lovce da biraju opremu naših proizvođača. Tako najbolje podržavamo ljude koji u Republici Srpskoj rade, stvaraju i zapošljavaju – istakao je Minić u objavi na društvenoj mreži X.

Ističe da otvaranje novog pogona GBT-a u Foči pokazuje da domaće kompanije rastu, investiraju i otvaraju nova radna mjesta.

– GBT je od domaće ideje izrastao u kompaniju koja danas zapošljava oko 400 radnika, izvozi svoje proizvode i dokazuje da domaći kvalitet može ravnopravno da stane uz najpoznatije svjetske brendove. Zato je najbolja podrška našoj privredi da budemo njeni kupci – navodi Minić.